Wpis z mikrobloga

Zanim wraz z królem udamy się pod Smoleńsk, trzeba pochylić się nad jedną kwestią. Jak wyglądały „reformy” wojskowe Władysława IV. W literaturze przedmiotu utarło się, że Władysław IV Waza wprowadził wyraźny podział na wojska autoramentu narodowego (husaria, jazda kozacka, piechota polsko-węgierskie) oraz autoramentu cudzoziemskiego (piechota niemiecka, rajtaria, arkabuzeria, dragonia). Mamy tutaj jednak do czynienia z pewnymi nieścisłościami czy wręcz nadinterpretacjami. Po pierwsze – termin „autorament cudzoziemski” po raz pierwszy w źródłach pojawia się w XVIII wieku, do wojska XVII-wiecznego bardziej pasuje słowo „zaciąg”. Po drugie – wojska zaciągu cudzoziemskiego były obecne w wojskach Rzplitej, co najmniej od czasów Batorego. Jak więc wyglądała ich ewolucja?

Link do znaleziska - Władysław IV Waza – wojownik w czasach pokoju | część 2

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają się Tobie się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #swiatnauki #polska #wojsko #militaria #europa #wojskopolskie
sropo - Zanim wraz z królem udamy się pod Smoleńsk, trzeba pochylić się nad jedną kwe...

źródło: comment_1614248225AvrVRobNVbl4oLpHfcrvcc.jpg

Pobierz
  • 44
  • Odpowiedz
Plusuj ten komentarz, jeśli chcesz, abym dodał Cię do listy i uwzględnił przy wołaniu do przyszłych znalezisk
  • Odpowiedz