Wpis z mikrobloga

@Assailant: Mnie to bardziej wygląda na efekt podatków gruntowego i od nieruchomości, którym gmina zadłużyła sama siebie i nie może anulować, bo to asset i jednocześnie liability. Budynek ma nieuregulowany stan prawny, oczywiście z tego samego powodu i nie da się go ot tak sprzedać. Witamy w porewolucyjnym obłędzie - raju dla banków.
@nieaktywny_88: @tonawegla: @NaChuiMiTaCHata: @eloyard: Nie rozumiem co tu się dzieje w komentarzach:
Kolega @Assailant proponuje zastąpienie dochodowego katastralnym. Ok ma to plusy, jakieś małe minusy, można dyskutować.
Ale zamiast tego komentarzach czytamy krytykę pomysłu wprowadzenia katastralnego, bez likwidacji dochodowego.
Przecież to NIE JEST to co proponuje OP, to bicie jakiegoś nieistniejącego chochoła.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Assailant: obiekt wyłączony z eksploatacji = brak konieczności opłacania podatku od nieruchomości.

Nie wiem co miałby zmienić sposób naliczania podatku (obecnie ustalana przez gminę stawka za 1 m.kw., a w przypadku katastralnego % od wartości)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@IgorM: w przypadku katastralnego stan prawny sam by się regulował. Wpisujemy nieuregulowane podatki na hipotekę i po przekroczeniu 50% wartości nieruchomości licytacja z mocy prawa, tyle ile trzeba na podatki i obsługę licytacji, reszta na rachunek powierniczy.

@eloyard: przecież teraz za zaległości w podaktu również można wszcząć licytacje. Na czym niby polega różnica w tym przypadku?!

Poza tym tak jak pisałem wyżej - nic by nie dał katastralny, bo nieruchomość
@Cierniostwor: w sumie to zgadzam się z Tobą o Opem tylko większość mirków jest realistami i zdaje sobie sprawę że zarówno "tymczasowe" podatki jak i podatki w zamian, nie funkcjonują a jedyne co rządzący mogą zrobic to wprowadzić nowe podatki, jako dodatkowe obiażenie. Podatek PIT dla rządu jest bardzo wygodny bo ludzie nawet nie wiedzą że go płacą:21% Polaków jest przekonana, że nie płaci żadnych podatków, ani PIT-u, ani CIT-u,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@staryhaliny: nieruchomość wyłączona z użytku miałaby być wyłączona z opodatkowania? Nie powinna!

Nie mam do końca pewności, ale chyba się płaci podatek jednakże niższy, a nie jak przy n-scisch zawiązanych z dział. Gosp. (Czyli najwyższy możliwy w danej gminie)

Nieruchomości to dobra MOCNO ograniczone
Mieszkaniowe może i tak. Stare budynki przemysłowe czy administracyjne niekoniecznie.

A za mieszkaniowe płacisz podatek rzędu 0,77 zł za metr, podczas gdy za związane z DG płacisz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Assailant: @nieaktywny_88: @tonawegla: @nieaktywny_88: @NaChuiMiTaCHata: @kosmita: @IgorM: @eloyard: @Cierniostwor: @staryhaliny: @eloyard: @volodia:

A w którym państwie podatek katastralny zastępuje dochodowy? Przecież w większości płaci się i to i to. Inaczej katastralny to odpowiednik naszego podatku od nieruchomości.

Dodatkowo katastralny jest drogim w obsłudze podatkiem oraz niezachęcająctm do inwestowania w nieruchomości (bo inwestowanie = wyższy podatek)

No i żeby zastąpił dochodowy
Dodatkowo katastralny jest drogim w obsłudze podatkiem oraz niezachęcająctm do inwestowania w nieruchomości (bo inwestowanie = wyższy podatek)


@sylwke3100: A co sądzisz o wersji LVT- opodatkowujemy tylko gołą wartość gruntu wyliczaną z gęstości zaludnienia i odległości do węzłów komunikacyjnych?

i nie wiem czy podatek katastralny za takie ruiny (których renowacja kosztowałaby fortunę) byłby na tyle duży że skłoniłby kogoś do sprzedaży.


@RamzesXIII: Żeby zastąpić PIT potrzeba 0.5% od budynków mieszkalnych
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sylwke3100: ja nie twierdzę, że podatek katastralny ma zastąpić dochodowy. W ogóle pierwszy raz o czymś takim słyszę. Przecież tzw. podatek katastralny to dokładnie podatek od nieruchomości liczony ad valorem czyli po prostu od wartości nieruchomości, a nie odgórnie ustalona stawką za metr kwadratowy.

Pod pewnymi względami jest sprawiedliwszy niż obecny sposób, bo obecnie n-ść w centrum miasta i n-ść na peryferiach płacą taką samą stawkę podatku.