Wpis z mikrobloga

Mirasy, kupiłem grę ze steam i wywala mi reset kompa po kliknięciu w new game. W podglądzie zdarzeń jest błąd Kernel-Power ID 41. Zgłosiłem problem do obsługi technicznej, dostałem odpowiedź, że mam sobie wymienić zasilacz.

Komp jest sprawny, nigdy nic mi się nie wywalało, wymagania spełniam aż nadto, a w gierki o wiele bardziej wymagające hulam bez problemu. Porobiłem wszystkie aktualizacje sterowników jakie tylko było możliwe, problem dalej został.

Dostałem z forum jedną sensowną podpowiedź: aktualizacja bios i zmiana w BIOSie zarządzania zasilaniem. Tutaj trochę się obawiam, jest ryzyko, że coś się wydarzy złego przy aktualizacji? W necie straszą, żeby nie robić tego, jeśli komp działa sprawnie. Nie chce ryzykować formatu dla jakiejś tam gierki, po prostu ją zwrócę i nie pogram.

Treść: "Check the power management in BIOS and the mobo. Kill all power saving modes for the CPU in BIOS. Check the CPU voltage and the power saving modes in Windows."

Bawić się w takie ingerencje?
#komputery #gry #steam #informatyka
  • 17
  • Odpowiedz
W necie straszą, żeby nie robić tego, jeśli komp działa sprawnie


@Satanistic: no, tobie nie działa poprawnie. Poszukaj w changelogach, czy od twojej obecnej wersji do najnowszej jest coś poprawione z zasilaniem. Ryzyko zawsze jest, ale przy obecnych płytach wszystko się wyklikuje z windowsa praktycznie.
  • Odpowiedz
@Satanistic: to może być cokolwiek - grafika, procesor, zasilacz. Zasilanie procka, zasilanie grafiki. Póki co wygląda, że faktycznie coś dostaje za mało, albo żre za dużo prądu - albo sam zasilacz w określonym stanie nie wyrabia. Ciężko wróżyć z fusów.
Posprawdzaj w BIOS czy masz na pewno dobre napięcia, dobre taktowanie pamięci itp.
  • Odpowiedz
@Satanistic: na dzień dobry nie podoba mi się temperatura procka w bios. To jest przedmuchany idle, gdzie powinno być w okolicach 37, a Ty masz ponad 50.
Zobacz czy w zakładce OC tweaker czegoś nie podkręciłeś. Przeczyść cooler - chociażby odkurzaczem na wolnym ssaniu, żebyś nie musiał pasty wymieniać teraz (chociaż pewnie byłoby to zalecane).
Dobrze by było pomierzyć czymś temperatury w czasie obciążenia, bo coś mi się zdaje, że możesz
  • Odpowiedz
  • 0
@RRybak Pastę wymieniałem w 2019, nie wiem czy to dawno. W kompie na 100% nic nie jest podkręcane. Jutro kompa rozbiorę i wyczyszczę tak jak zalecasz, a potem sprawdzę temperatury w stresie i dam znać. Ogólnie nie mam problemu z tym, żeby kupić nowy zasilacz, o ile to naprawdę będzie źródłem problemu.
  • Odpowiedz
@RRybak: @wypokowy_expert: Rozebrałem kompa, wyczyściłem wszystko jak do nowości, radiator cały oczyszczony, każdy wentylator oraz karta graficzna. Założyłem nową pastę, pomimo że poprzednia jeszcze była dość płynna. Pokazuję różnice w temp. przy normalnej pracy kompa.

Ogólnie kompa dalej wywala, w menu gry temp. na GPU osiaga prawie 80C, po kliknięciu w new game i załadowaniu spada tak do 60C i następuje reset.
Satanistic - @RRybak: @wypokowy_expert: Rozebrałem kompa, wyczyściłem wszystko jak do...

źródło: comment_1613420657dpDPt3mAJeLv09BBdhmOPH.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Satanistic: takie temperatury to już nie problem, mieszczą się w normach. Co to za gra, że menu zabija? Faktycznie temperatury narastają do pewnego momentu, potem następuje jakieś odcięcie - pytanie tylko czego.
Jak masz możliwość, to poszperaj w sterownikach pod kątem prędkości wentylatorów (jak najszybciej max) - to samo dla procesora (albo apka z płyty głównej, albo w BIOS bezpośrednio). Będzie wyło w cholerę, ale będziesz mieć przewiew. Albo nawet otwarta
  • Odpowiedz
@RRybak: Możliwe, ze Cie zaskocze, ale wywala mnie na Valheim i Medieval Dynasty zaraz po załadowaniu new game. Komp bez problemu łyka różne gierki jak RDR2, Cyberpunki czy Forzy. Spróbuję z tymi wentylatorami i przewiewem.
  • Odpowiedz
@RRybak: Medieval zrobiłem zwrot na steam, próbowałem z regulacją wentylacji i rozebrałem blachy, ale nic to nie dawało. To nie miało chyba zupełnie powiązania z temepraturami.

Z Valheim wyszło tak, że czytałem kilka dni reddit i forum steam i walczyłem z plikami gry i windowsem. Nic nie pomagało. Wyczytałem gdzieś, że pomogło komuś skasowanie postaci i świata i utworzenie wszystkiego na nowo. U mnie za jakimś 4-5 razem takiej operacji udało
  • Odpowiedz