Wpis z mikrobloga

Cześć Wam. Ogarnia ktoś kotły na ekogroszek? Mam kocioł C.O. stalowy wodny „MOCEK”, pow. grzewcza 2,5 m2 o mocy 25 kw z 2017 roku. Dom jednorodzinny o pow. około 250-300 m2, do tego bojler stojący 204 l i wydaje mi się, że jest źle ustawiony, tzn. podstawowe funkcje typu czas podawania, czas między podawaniem i wydajność dmuchawy. Czy ktoś mógłby mi pomóc to ustawić jak należy? Podam więcej szczegółów jak będzie trzeba. Żre tego węgla i przez większość czasu nie dobija temperatury kotła (55 stopni), pali się nierównomiernie w palenisku i iskrzy. Używam ekogroszku Ekobran Gold.
#ekogroszek #piec #pieczzwykopem #dom #zima #majsterkowanie #ogrzewanie #wegiel
  • 42
@lukratywny: ok, określ co to znaczy pali się nierównomiernie, żeby łatwiej było zrozumieć co tam się dzieje. Jaki wychodzi popiół (to co już spadnie z palnika)? Jakie masz aktualnie ustawienia poddawania i w jaki sposób sterujesz kotłem - sterownik pokojowy czy sterujesz temperaturą wody na zasileniu grzejników?
Robią się spieki, muszę często popychać bryły zwęglone z paleniska, czasami tworzą się dosyć duże spieki. Dla 100% mocy mam czas między podawaniem: 35 sek, dmuchawa: 10 (maksymalnie jest 50), dla 1% mocy (podtrzymanie) mam czas: 3 min., dmuchawa: 4. Czas podawania węgla to 6,5 sek. Sterowanie ze sterowników pokojowych.
Dokładnie, na parterze i na piętrze mam żeliwne, a na poddaszu dwa zwykle białe żeberka i zupełnie inny termostat z osobnym obiegiem (ale to działa sprawnie).
@lukratywny: No to tak. Wyłącz wszystkie sterowniki pokojowe jakie masz, albo ustaw na nich temperaturę wymaganą w pomieszczeniu na 30 stopni. W kotłowni na sterowniku wybierasz temperaturę zaworu i tam sobie ustawiasz np 35 stopni - taką temperaturę będzie piec przepuszczał na grzejniki. Jeżeli nie masz tego w sterowniku to ręcznie musisz ustawić temperaturę na zaworze 4 drogowym kręcąc nim.
Co do samego spalania to 35 sekund to dość mało jak
a na poddaszu dwa zwykle białe żeberka i zupełnie inny termostat z osobnym obiegiem (ale to działa sprawnie).


@lukratywny: Góra Ci działa bo na całą górę masz w obiegu tyle wody ile w jednym pomieszczeniu z grzejnikami żeliwnymi ( ͡º ͜ʖ͡º) Grzejniki żeliwne są zajebiste ale trzeba nimi grzać non-stop niska temperaturą (nawet wysoką może być jak Ci będzie zimno, ale non-stop mają chodzić), nie dopuszczając
@lukratywny: Przekaż monterowi, że się #!$%@? zna ( ͡° ͜ʖ ͡°) Temperaturę która idzie na grzejniki ustawiasz chyba w opcji ''nastawa temperatury mieszacza". Ustaw sobie tak z 35 stopni, spokojnie piec Ci to ogarnie w dwie czy trzy godzinki i jak będzie Ci za zimno w domu to zwiększysz, jak za gorąco to zmniejszasz. U mnie chodzi na 32 stopnie przy tych temperaturach co obecnie na zewnątrz