Wpis z mikrobloga

Pracujący na B2B - w jaki sposób odkładacie na emeryturę i zabezpieczacie się na przyszłość, aby mieć pewność, że wyjdziecie na tym nie gorzej niż ludzie na etacie? Jestem ciekaw co robicie w praktyce, bo mam wrażenie, że wiele znanych mi osób podchodzi do tego niekoniecznie świadomie i rozkoszują się ekstra kasą na koncie, niekoniecznie mając na uwadze przyszłość. Jakieś przemyślenia?
#programista15k #b2b
  • 16
@jedermann:
- Mam mieszkanie które będę trzymać pod najem jak się wyprowadzę do innej nieruchomości
- Trochę środków będę trzymać w złocie (fizycznie w sejfie)
- Odłożę gotówkę na koncie (wiadomo inflacja, ale zawsze coś)
- Do 40 roku życia wrócę na umowę o pracę
- Do mojej emerytury możliwe że odziedziczę jeszcze co nieco
@pokey: Rozpoznaje właśnie IKZE i jest mbank oraz Bossa.

Co do podziału procentowego to zależy od Twojego podejścia do ryzyka i wieku pewnie.
Ja mam np. 10% w złocie, 40% w giełdzie, 10% waluty, reszta to obligacje i gotówka na lokatach zbierana na wkład własny do kupna mieszkania na wynajem, które też będzie w portfelu.
Do tego wiadomka poduszka bezpieczeństwa na 12 miesięcy to głównie obligacje skarbu państwa, trochę kasy na
@yggdrasil: Bardziej niż % inwestycji zależy mi na zmniejszeniu podstawy opodatkowania - z grubsza za wydane 5000 mam zwrot ~700-800 złotych. Trzymam w ING bo mi wygodniej przede wszystkim razem z resztą rzeczy finansowych. % odsetek ścierwi strasznie ale lepsze to niż nic. Z tego co wiem to przeniesienie środków ikze jest mocno tanie to może za kilkanaście lat jak będzie większa suma - przeniosę
@wafel93: Tak, Ale raczej nie sprzedaje tylko jak co miesiąc wrzucam kasę to po prostu jak czegoś mam więcej niż powinienem mieć to tego nie kupuje. Ja co miesiąc wpłacam i nie miałem takiej sytuacji, żeby maksymalnie dwie nie starczyła na to, żeby wyrównać. Można powiedzieć, ze samo dąży do równowagi.
@yggdrasil: nie wiem ile wrzucasz co miesiąc, ale jak tak kminilem nad prowizjami w mbanku chociażby, to słabo opłacalne jest robić małe zakupy, stąd pytanie. Ja chyba będę stackował co 3 miesiące
@jedermann: Pracuję na uop ale się wypowiem :) bo temat tak naprawdę dotyczy jakiejkolwiek formy współpracy. Ludzie na uop nie powinni być tacy pewni swoich wypracowanych emerytur. Dzisiejsi 20,30,40 i (prawdopodobnie także) 50-latkowie, nie mają co liczyć na emerytury w dzisiejszej postaci - ze względu na demografię i sposób działania Zus-u (typowe Ponzi). Dodatkowo średni czas życia złotówki to 27 lat, więc mamy bliżej niż dalej do kolejnego bum. Każdy przezorny