Wpis z mikrobloga

Siemanko. Mam taką trochę głupia sprawę. Sytuacja wygląda tak, że zgarnąłem starego lapka od teściowej ( ͡° ʖ̯ ͡°) trup jakich mało, ale w zasadzie potrzebuję tylko aby obsługiwał przeglądarkę i "ofisa". Stoi na nim Windows, co mi się nie uśmiecha bo przy takim trupie działa on jak... jak "nasz" rząd, czyli prawie wcale, a jak już to wujowo. Plan jest taki, że chce zrobić mu pełny format i postawić linuxa. Jednak jestem kompletnie ciemny w tym temacie. W związku z tym chciałbym prosić o pomoc kogoś kto się zna. Jakiej wersji szukać (coś lekkiego i użytkowego, narzędzi dla programistów nie potrzebuje), może jakiś tutorial jak to zainstalować (podkreślam, że nigdy nie miałem okazji tego robić, więc zakładam, że może być inaczej niż z windowsem). Jak już wspominałem, wiem, że to głupia prośba i Google powinien mi wystarczająco pomóc, ale jednak szukając czuję się zagubiony (,)

#pytanie #pytaniedoeksperta #systemyoperacyjne #linux #informatyka a i oczywiści starodawny #kiciochpyta
  • 14
@thority jej zabrałem starego bo dostała nowego na urodziny, a tego chcem mieć do przegladania wykopu przy kawusi i tabelek w exelu. Tak po za tym komputer w domu mi nie był potrzebny, już trochę boomer jestem (,)
tak? kurde na stareńkim Latitude z pracy mi śmiga jak szalony ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@thority: co to ma do rzeczy? Zorin bazuje na gnome. Jak masz grafikę obsługujacą opengl 2.0 to powinien jako tako działać. Ale OP napisął, że jego lapek to stary gruchot. No i gnome wpieprza mase ramu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Barneyeos: linux nie jest zbyt wymagający. Najlepiej jak byś wrzucił screen z managera zadań, bardzo prawdopodobne ze po wymianie dysku na SSD każdy linux będzie działał w miarę ok, no chyba że faktycznie złom 15 letni.

A w takim wypadku mimo wszystko ubuntu, za bycie najbardziej user friendly i bardzo popularnym.
Tutoriali cala masa, wpisuj tylko ubuntu 20.04 + co chcesz zrobić w google ( ͡° ͜ʖ ͡°
@Barneyeos: Na takich sprzętach wrzucam Linuxa Mint 19.3 z dużym powodzeniem. Na screenie taki mint z odpalonym serwerem vnc oraz serwerem upnd/dlna na złomie z Celeron 1,6 . Środowisko to Mete, menadżer okien compiz z opengl i efektami. Nie pchaj się w nowszego minta czy ubuntu bo różnica w wydajności pomiędzy np. wspomniaym mintem 19.03 jest bardzo duża. Debiana bustera też polecam.
Pobierz wojciet - @Barneyeos: Na takich sprzętach wrzucam Linuxa Mint 19.3 z dużym powodzenie...
źródło: comment_1610473631hZElH1dFVfWGzWRZZbwgWk.jpg