Wpis z mikrobloga

Filozofowie wyrośli z nurtu marksistowskiego w późniejszych dziesięcioleciach XX wieku i obecnie są - wbrew obiegowej opinii - dość rzadkimi Pepe i pewnie mało kto z Was tak naprawdę miał okazję takiego poczytać (nie, zreferowanie przez Karonia czy Guza się nie liczy).

Informuję więc, że w grudniu prof. Sadler opublikował parę nagrań omawiających sedno książki Black Skin, White Masks Frantza Fanona, czarnoskórego psychiatry i filozofa politycznego z francuskiej Martyniki, który w okresie dekolonizacji doktoryzował się w Lyonie, co było punktem startu do jego rozważań o kolonializmie, rasizmie, itd.

Wreszcie to mamy: marksizm kulturowy, teoria krytyczna, a nawet Lacan. To nie są klimaty, w których bym się jakoś szczególnie dobrze czuł, ale podobnie jak w przypadku zasłony niewiedzy czy klasyków myśli feministycznej warto trochę z tymi treściami poprzebywać, bo z bardzo wysokim prawdopodobieństwem zagadnienia związane z niebyciem białym są dla was podobnie jak dla mnie zupełnie abstrakcyjne i pięć sekund nie wystarczy, żeby wczuć się w sytuację kogoś, kto nie należy do "domyślnej" rasy czy płci.

Ludzie o tym szybko zapominają, ale kolonializm i dekolonizacja to nie były specjalne przyjemne historie, np. protestujący Algierczycy byli w 1961 zrzucani przez policję do Sekwany, za co przeprosiła dopiero w XXI wieku. Nie dziwota więc, że kac jest tak duży, to w końcu było relatywnie niedawno, a szkody nie zostały jeszcze wyrównane.

Oczywiście można powiedzieć "kolonializm to nie nasza historia, nie nasze problemy". Tyle że wtedy konsekwentnie należałoby zamiast robić co godzinę (tak było w szczytowym okresie w lecie, liczyłem) wrzutkę o BLM na główną pod #bekazlewactwa (wiem, pożałuję użycia tego tagu), należałoby albo zupełnie się tym nie zajmować, albo na poważniej próbować zrozumieć. Tertium non datur. Inna sprawa, że nawet Bartosiak wam powie, że mamy zapomnianą historię polskiego kolonializmu na wschodzie.

No, to tyle. Odcinki:
* Particularity and Universality
* Approach and Argument
* What Language Reveals
* The Negro and Hegel
* Psychoanalysis, Racism, & Culture
* Past, Future, and Action

#filozofia #historia #rasizm #marksizm #marksizmkulturowy #kolonializm #gruparatowaniapoziomu #neuropa
eoneon - Filozofowie wyrośli z nurtu marksistowskiego w późniejszych dziesięcioleciac...
  • 14
nawet Bartosiak wam powie, że mamy zapomnianą historię polskiego kolonializmu na wschodzie.


@eoneon: Będę człowiekiem-marudą i powiem że Bartosiak nie mówi o żadnym kolonialiźmie tylko polskich ambicjach "imperialnych", to nie jest tożsame.

pięć sekund nie wystarczy, żeby wczuć się w sytuację kogoś, kto nie należy do "domyślnej" rasy czy płci.

To doświadczenie jest nam bliższe niż myślisz, wystarczy dziadków spytać jak było w latach 39-45, to okres i niewolnictwa i kolonialnego
Ludzie o tym szybko zapominają, ale kolonializm i dekolonizacja to nie były specjalne przyjemne historie, np. protestujący Algierczycy byli w 1961 zrzucani przez policję do Sekwany, za co przeprosiła dopiero w XXI wieku. Nie dziwota więc, że kac jest tak duży, to w końcu było relatywnie niedawno, a szkody nie zostały jeszcze wyrównane.


@eoneon: Opis tego typu wydarzeń pozwalają zupełnie inaczej spojrzeć na protesty w latach 60. Złe lewactwo nie protestowało,
należałoby albo zupełnie się tym nie zajmować,


@eoneon: Niby czemu mielibyśmy się tym nie zajmować z naukowej ciekawości? Natomiast rzeczywiście raczej nie powinniśmy się tym zajmować z poczucia odpowiedzialności, czego chyba byś chciał. Zresztą, czy nie masz aby wrażenia, że takie wciskanie Polakom-Cebulakom na chama wrażenia, że powinni zająć się tym, ze a hameryce ktoś kiedyś cośtam, w cholerę ignoruje i znieważa naszą lokalną historię i kulturę? A to przecież dobrze
@muminek_z_kalingradu:

Czy uważasz że w Polsce kult G.Floyda powinien wyprzeć kult Jana Pawła 2? Czemu wartościujesz i akurat przyrównujesz GFdo JP2?

@willard: @eoneon

pięć sekund nie wystarczy, żeby wczuć się w sytuację kogoś, kto nie należy do "domyślnej" rasy czy płci.

Polacy przestali być niewolnikami (przywiązanie chłopa do ziemi) w 1864 z ukazu Cara, a Afroamerykanie dostali wolność dwa lata wcześniej od prezydenta USA. O jakiej nauce wczuwania się w
Polacy przestali być niewolnikami (przywiązanie chłopa do ziemi) w 1864 z ukazu Cara, a Afroamerykanie dostali wolność dwa lata wcześniej od prezydenta USA. O jakiej nauce wczuwania się w Afroamerykańskiego niewolnika piszecie, jak chłop polski, w pierwszej połowie XIX wieku to był niewolnik, około 80% Polaków. Czego nie rozumiecie?


@qwerty7: No cóż, jak na moje oko to chciałeś zaorać, a dałeś kolejny dowód, że 5 sekund naprawdę nie wystarczy.

Po pierwsze,
@eoneon: Mike Tyson mocno przebija bańkę polskiego dyskursu narodowego:

Mam wiele informacji, że Polacy komentują mój udział w filmie o Powstaniu Warszawskim. Polakom stało się gówno w porównaniu do tego, co dotyka czarnych w Ameryce. Nikt nie prześladował was przez pieprzone 250 lat. Nikt nie gwałcił wam matki, siostry, brata, patrząc wam prosto w oczy zanim ich zabiją. Nikt wam tego nie zrobił. To, co was spotkało, było bardzo złe, ale
@eoneon: @qwerty7: Nie wiem po co jakakolwiek nauka wczuwania się jest komukolwiek potrzebna, to też nie są zawody kto miał gorzej czy lepiej. Kiedy Polacy przestali być niewolnikami i kolonizowani pisałem, czarni też mieli te epizody i to nas łączy. Na marginesie to dyskryminacja to bardzo szerokie pojęcie, traktując to serio nie ma chyba grupy niedyskryminowanej.

Nie widzę powodu po co mielibyśmy się silić na obłudną empatię wobec jakiejkolwiek grupy
@eoneon:

Po pierwsze, choć niewolnictwo zniesiono już wcześniej, to otwarta segregacja rasowa w USA zakończyła się dopiero w latach 60

W Polsce segregacja rasowa, uzasadniona sarmatyzmem, już nie usankcjonowana prawnie, funkcjonował jeszcze po pierwszej wojnie, a w głowach ludzi nawet do dziś.
@willard:

Warto wiedzieć jaka jest geneza danej sytuacji, unikać ignorancji i tyle

No ale Amerykanie nie wiedzą nic o rasistowskim sarmatyzmie, tak jak większość Polaków. Za to historia niewolnictwa w USA jest lepiej znana Polakom, niż ich własna historia. A potem takie kwiatki jak @muminek_z_kalingradu:

Polska powinna przerabiać kwestie kolonizacyjne, aby móc efektywnie handlować swoim przebaczeniem. Wymaga to znajomości języka używanego w Imperium. Stąd też nie ma niczego złego w
Po drugie, gdybyś choć posłuchał fragmentu, który wybrałem (o dialektach językowych), to zobaczyłbyś, że bycie czarnoskórym to nie jest tylko kwestia tego, że kiedyś tam się było niewolnikiem, ale pewnych silnych cech fizycznych i kulturowych i nieoczywistych dylematów z nimi związanych


@eoneon: Znam te tezy tylko nie z tego źródła, dla mnie to budowanie ideologii "płatków śniegu", przy jednoczesnym pielęgnowaniu opiewającej brutalność i przestępstwa kulturze rap i hiphop. Płatek śniegu dla