Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Nigdy nie grałem w szachy gdyż prawdopodobnie jestem debilem i będą dla mnie za trudne, nie wiem nigdy nie próbowałem xD Teoretycznie znam zasady ale w serialu widzę, że są jakieś ruchy i mają swoje nazwy itp. czy one wszystkie są już zajęte, już wszystko zostało wymyślone? Czy ktoś kto gra w szachy powinien znać te ruchy i ich używać? Czy po prostu każda rozgrywka jest inna?

#szachy #gambitkrolowej
  • 10
  • Odpowiedz
@Mega_Smieszek: "ruchy" są dwa, roszada i bicie w przelocie. Zaś to co mówią to "kombinacje" ruchów czy jak to prosto nazwać "akcja-reakcja" że stosujesz daną taktykę, którąś ktoś stworzył.
Nie musisz ich znać
Możesz grać jak chcesz
  • Odpowiedz
Czy ktoś kto gra w szachy powinien znać te ruchy i ich używać? Czy po prostu każda rozgrywka jest inna?


@Mega_Smieszek: Zadaj inne pytania: "Czy granie tylko dla rozrywki jest warte spróbowania?" "Czy stopniowe odkrywanie praw rządzących tą grą może dawać radość?"
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@Mega_Smieszek: na początek graj normalnie.

Ale jak będziesz grał setny raz i zastanawiał się czym ruszyć na początku, to jak wybierasz? Po prostu losowo pierwszy ruch? Przyjdzie ci do głowy, że może zastanowić się nad tym przed grą i potem jak będziesz zaczynał, to będziesz miał gotowy pierwszy ruch. Czy istnieje taki najlepszy pierwszy ruch? No właśnie i tak i nie - są o tym całe książki. A jeśli tak to
  • Odpowiedz
@mk321: ciekawie opisałeś tę "pamięciowką". Odniosę się do tego - ostatnio spotkałem dużo osób, które zakładały sobie dwie rzeczy: że szachiści są inteligentni, a inteligentni ludzie są dobrzy w szachy. Ja nie mogę się z tym zgodzić (oczywiście nie twierdzę, że tak nie jest, na pewno zdarza się często) - sama inteligencja nie wystarczy, tu jest mnóstwo "orki" i studiowania o którym piszesz. Tej gry po prostu trzeba się żmudnie uczyć
  • Odpowiedz
@Mega_Smieszek: Swoje nazwy to mają głównie otwarcia i to tylko do kilku ruchów w przód, bo potem możliwości robi sie za dużo. Po kilku może kilkunastu ruchach sytuacja na szachownicy robi się unikalna, tzn najprawdopodobniej nigdy w historii świata takiej sytuacji jeszcze nie było.

ostatnio spotkałem dużo osób, które zakładały sobie dwie rzeczy: że szachiści są inteligentni, a inteligentni ludzie są dobrzy w szachy


@aradzisz: Gdybyś posadził przed sobą
  • Odpowiedz
@Mega_Smieszek: Białe mają 20 możliwości zaczęcia partii i wszystkie te ruchy mają swoje nazwy, potem czarny ma też 20 odpowiedzi, tu już jakieś absurdalne kombinacje nie zawsze mają nazwy, ale najpopularniejsze owszem. I tak dalej, im popularniejsze zagrania tym lepiej zbadane i opisane. Pozycji, które mają swoje nazwy jest pewnie kilka tysięcy.
  • Odpowiedz