Wpis z mikrobloga

Jako, że temat jest pokrewny z wykonywaną przeze mnie pracą i się tym interesuje, postanowiłem założyć tag na wykopie. Można obserwować ( ͡° ͜ʖ ͡° )*: #kapitanzabek

Krótko o mnie: Kapitan Ząbek. Porady, wskazówki i ciekawe wpisy o higienie jamy ustnej.

Pierwszy wpis na tagu chciałbym dedykować nitkowaniu. Na techniki szczotkowania jeszcze przyjdzie czas, natomiast nitkowanie to aspekt, który jest często pomijany w higienie jamy ustnej, a to właśnie resztki pokarmów są przyczyną powstawania ubytków próchnicowych na powierzchniach stycznych zębów.

WYBÓR NICI

Tutaj głównie wyróżniamy dwa rodzaje nici:
1. klasyczna "sznurkowa"
2. taśmowa- polecana do ciasnych przestrzeni międzyzębowych, mocno stłoczonych zębów

Ponadto rozróżniamy nici: woskowane- lepiej wchodzą między zęby, pęczniejące(expand)- lepiej oczyszczają oraz fluorowane.

NITKOWANIE

Nitkujemy przynajmniej raz dziennie. Najlepiej robić to przed wieczornym myciem zębów, aby fluor z pasty wszedł w oczyszczone przestrzenie międzyzębowe.

1.odmierzamy 50cm nici
2.nawijamy na palce wskazujące
3.mocno napiętą nić wprowadzamy ruchem góra-dół w przestrzeń miedzyzębową. Robimy to pewnym szybkim ruchem. Prowadzimy nić po ściance zęba
4.wyginamy nić w kształt litery U
5.nadal lekko napiętą wyciągamy po ścianie zęba, lekko na nią napierając
6.powtarzamy ruch 3-4 razy w tej samej przestrzeni, dopiero wtedy przechodzimy do następnego zęba

Na koniec dodam jeszcze, że bardzo ważne jest aby dobrze napiąć nić. Bez tego będzie się strzępić lub nie wejdzie nam prawidłowo pod dziąsło. Jeśli mimo mocno napiętej nici nadal macie problemy z jej wprowadzeniem/strzępi się, radziłbym zapisać się na wizytę u stomatologa, bo wypełnienie może być nieszczelne, a pod nim rozwijać się próchnica

Wiem, że trudno jest to wytłumaczyć opisowo. Sam długo się tego uczyłem, dlatego mam jeszcze w planach zrobienie fotorelacji krok po kroku jak prawidłowo nitkować zębiszcze( ͡° ͜ʖ ͡°) Postaram się jeszcze w tym miesiącu zrobić jakieś rozdajo.

Dajcie znać o czym chcecie poczytać i na jaki temat o higienie zębów mógłbym poruszyć. Peace.

#zeby #nitkowanie #stomatologia
KapitanZabek - Jako, że temat jest pokrewny z wykonywaną przeze mnie pracą i się tym ...

źródło: comment_1604767361s82f4x3pCryxqq2Ud2oCPd.jpg

Pobierz
  • 51
Osobiście wolę odmierzyć 25-30 cm i zawiązać je w pętlę (płaski prosty i ósemka).

Nie wrzyna się w palce dzięki temu, można trzymać opuszkami.


@NoOne3: są flossery ;)
@bla_bla_bla: spróbuj nić typu taśma, jeśli nie wejdzie po tygodniu próbowania to zostaje irygator :)

@Optimystique: na początku też tak miałem, aż mi dziąsła krwawiły, a teraz chwytam nić 2 minuty i finito ()

@tosiaczek-prosiaczek: oba czyszczą przestrzenie międzyzębowe, ale według mnie irygator nie zastąpi nici. Warto używać obu, bo się fajnie uzupełniają

@tomasz-michal-zaremba: Dobry pomysł! Zapisałem sobie w notatniku, dzięki