Wpis z mikrobloga

Pod tagiem #devopsiarz (obserwuj lub czarnolistuj) publikuję kolejne zestawienie o ciekawych artykułach, programach, bibliotekach z działki #devops i nie tylko - najczęściej #golang i #python, ale też #rustlang, #haskell, #wordpress, #pracait czy #produktywnosc

To samo zestawienie u mnie na stronie (lepsze formatowanie) https://devopsiarz.pl/zestawienia/zestawienie-linkow-materialow-25-10-2020/

A jeśli chcesz jeszcze dostępu do większej ilości linków, zapisz się do mailingu https://devopsiarz.pl/newsletter/zapisz/

Zapraszam również do dołączenia do społeczności na Discord https://discord.com/invite/jgSjRjt

Chcesz, aby Cię tu wołać do moich materiałów? Plusuj w miarę regularnie (patrz mój post wołający jak chodzi o szczegóły)

--
--

### Produktywność

1. Artykuł: [[PL] Moje, tj. DevOpsiarza podejście do produktywności, artykuł wyszedł w ub. tygodniu, ale ostatnio go aktualizowałem.](https://devopsiarz.pl/rozne/moje-podejscie-do-produktywnosci-kalendarz-licznik-zarzadzanie-zadaniami/)
2. Artykuł: Jak kłócić się konstruktywnie - ściągawka dla początkujących [dla subskrybentów newslettera]
3. Artykuł: Alternatywy dla Google Calendar [dla subskrybentów newslettera]
4. Artykuł: Jaki jest Twój system na produktywność - dyskusja [dla subskrybentów newslettera]
5. Artykuł: Codzienne must have produktywnych ludzi [dla subskrybentów newslettera]
6. Artykuł: Tu opis problemu, który mnie często dotyka i potencjalne rozwiązania [dla subskrybentów newslettera]

--

### Praca, kariera, biznes

1. Artykuł: Proces zatrudniania w IT jest zepsuty od podstaw, to wiemy wszyscy, ale czy są jakieś lepsze podejścia?
2. Artykuł: Board do Kanbana w Visual Studio Code
3. Artykuł: Badania: ile % pracowników by chętnie wróciło do biur, ile by zostało w domach i ile preferowało by model hybrydowe - odpowiedzi na nie tylko te pytania znajdziesz w tym artykule
4. Artykuł: Kolejna lista porad, które mogą dużo pomóc firmie "zmuszonej" z nienacka przejść na model zdalny

--

### Programowanie, algorytmy

1. Artykuł: Programowanie inkrementacyjne, czyli krok po kroku - trochę o tym podejściu i jego zaletach
2. Artykuł: 6 rzeczy, których unikać gdy zaczynasz kontrybuować do OpenSource
3. Artykuł: Forcing Functions - technika, która pozwala odkryć niedoskonałości twojego projektu, zobacz na jej opis
4. Artykuł: Artykuł z roku 2009 - pierwsze kilka milisekund przy inicjalizacji HTTPS, warte przypomnienia
5. Artykuł: Minęło mnie coś, ale powstał jakichś ruch Low Code, który już nawet stał się buzzwordem podobno...
6. Artykuł: 21 najlepszych książek o programowaniu - tu również możesz je wszystkie pobrać [dla subskrybentów newslettera]

--

### DevOps, Architektura

1. Artykuł: Czym jest ten słynny dług techniczny, jak powstaje, jakie ma konsekwencje, w tym finansowe - rewelacyjny artykuł dla ASAP Managmentu
2. Artykuł: Jakich usług firm trzecich używają w GitLabie - lista robi wrażenie, bo GitLab to nie jest jakaś spora firma
3. Artykuł: Szykują się kolejne certyfikaty branżowe do zdobywania, tym razem od GitHuba... dołożysz kolejnego do swojej kolekcji AWSowych, GCPowych i Kubernetesowych? :)
4. Artykuł: Jak discord wspiął się na wyżyny
5. YouTube (2:47h): Docker dla początkujących - film, który poprowadzi za rączkę początkujących
6. Artykuł: Próba wyjaśnienia jak działa algorytm konsensusu Raft, na przykładzie... a zresztą, sami zobaczcie

--

### Linux

1. Artykuł: 10 rzeczy, które musisz zrobić jak zainstalujesz najnowszą, nie LTS, wersję Ubuntu
2. Artykuł: Jak posiadasz sprzęt nvidii to jeszcze sie nie spiesz na najnowsze wersje kernela Linuksa
3. Artykuł: Śledzenie co robi działający już proces - przegląd możliwości od "standardowych", po odjechane, o których wie nikły procent ludzi

--

### Kubernetes

1. Google Docs: Porównanie kontrolerów Ingressa
2. Artykuł: Najtańszy sposób używania Kubernetesa gdzieś w cloudzie? Tu ktoś proponuje Azure
3. GitHub: Kubernetes w 30 minut, jeśli się spieszysz

--

### Security, prywatność

1. Artykuł: Ktoś zatrudnił 7 "niskokosztowych" pentesterów i sprawdził jak wypadną w przygotowanych dla nich zadaniach. Zobacz na opis eksperymentu, raporty tych pentesterów, opis zadania - po prostu złoto. Jak jesteś pentesterem to sam zastanów się jakbyś podszedł do takiego zadania
2. Artykuł: Jak przeklejasz sporo poleceń do basha to tu masz kolejne, którego przeklejenia możesz pożałować, choć się tego nie spodziewasz
3. Reddit: Aplikacje do śledzenia kontaktów, aby pomagać w walce z COVID-19 to pole minowe, tutaj wersja indyjska 7.5 godziny nagrywała wszystko jak leci, raczej nikt tego nie przeglądnie w rządzie (za dużo do przeglądania), ale takie sytuacje pokazują potencjalne problemy z takimi aplikacjami

--

### Go

1. GitHub: Mikrokernel dla x86 - tak, napisany w Go
2. GitHub: Wiesz w czym jest napisany słynny fail2ban? Nie? Bo teraz też w Go
3. Artykuł: Prosty trick na efektywne parsowanie dużego ciągu danych [dla subskrybentów newslettera]
4. PDF: Praca, która rozwaliła mnie na łopatki - apropo użycia unsafe w codebase Go, ile projektów tego używa, co chcą osiągnąć, jakie są niebezpieczeństwa... że też komuś się chciało tak analizować taką niszę...
5. GitHub: Baza danych in memory - zobacz po przykład do repozytorium. W zasadzie chodzi o to, że określasz strukturę, pola, wrzucasz dane, a następnie można łatwo odpytywać taką customową strukturę, jakby była bazą

--

### Python

1. Artykuł: RIAA wysłało DMCA request do zablokowania dystrybucji... kodu źródłowego youtube-dl, który może posłużyć do "piracenia" treści - w tym przypadku ściągania ich "nielegalnie" z YT. Spora absurdalność takiego postawienia sprawy (wszelkie aplikacje klienckie mogą do tego służyć, w tym przeglądarki)
2. Artykuł: Próby uczynienia Pythona szybszym - trochę informacji + lista interpreterów
3. GitHub: Chce się klikać przy Dockerze zamiast pisać? O to i rozwiązanie
4. Artykuł: Jak chaotyczne dane Excela ładnie ogarniąć za pomocą frameworka Pandas
5. Artykuł: True i False - co za filozofia z tym? Chyba jednak jakaś jest, bo artykuł krótki nie jest.

--

### Rust

1. Artykuł: Mój ulubiony feature w Rust
2. Artykuł: Taki test trochę na kolanie, ale przepiszesz coś z Pythona na Rusta i masz ponad 400 razy szybszy program
3. Artykuł: Rust jest uznawany za bezpieczny język programowania, ale i tak trzeba uważać, jeśli nie chce się zostawić w pamięci danych, które nie powinny tam rezydować zbyt długo
4. Artykuł: Z cyklu podstawy podstaw: arrays, vectors and slices
5. Artykuł: Jeden developer pisze webaplikację od podstaw i dokumentuje ten proces w wieloczęściowych wpisach podzielonych m.in. na kategorie. Seria pokazuje proces od podstaw, wybór wszystkiego od bazy danych, po sposób logowania, deployu itp.

--

### Haskell

1. Reddit: Jaki web framework?
2. Artykuł: Przerywamy nieskończoną pętlę - wydaje się proste, nie? :)

--

### Apple

1. YouTube (7 minut): Jak wytrzymały jest ekran w nowych iPhonach? Apple się chwaliło nową powłoką i o to jej testy za pomocą... m.in. czujnika nacisku :)
2. Artykuł: Firewall na macOS BigSur potrafi być bardzo... wybiórczy, dla Ciebie zostawiam odgadnąć dla kogo/czego zanim przeniesiesz sie do linka
3. YouTube (7 minut): Test nowego iPada Air, który jakby jest nowym pro prawie
4. YouTube (11 minut): macOS w VMce na Manjaro, na mocnym sprzęcie, okazuje się szybciej działać... aniżeli na baremetal - prawdopodobnie mowa tu o porównaniu z Mac Pro)

--

### Laptopy, Tablety, PC

1. Artykuł: Test Dell Latitude 5310 - 13" i długi czas pracy na baterii
2. YouTube (11 minut): Test nowego Lenovo X1 Xtreme Gen 3
3. Artykuł: Test Dell Latitude 5510
4. Artykuł: Test Lenovo Legion 5

--

### Wordpress

1. Artykuł: Wyszła nowa wersja Gutenberga - zobacz jakie są nowości
2. Reddit: Headless Wordpress - co to jest i jakie strony w oparciu o to działają
3. Reddit: Znowu temat rzeka - hostowanie nagrań video
4. Reddit: Zatrudniłem kogoś z UpWorka na 2h za 120$ za godzinę, czego się spodziewać?

--

#sysadmin #devops #programista15k #programowanie #komputery #technologia #informatyka #gruparatowaniapoziomu #kubernetes #security #prywatnosc
  • 9
Wołam 21 osób na podstawie algorytmu: wołanie za plusy dla 2 ostatnich
materiałów lub plusy dla przynajmniej 3 z 6 ostatnich materiałów.

Jeśli plusowałeś/aś tylko 2 ostatnie(-nich) materiały(-ów) - nie plusuj posta
rozpoczynającego ten wątek, aby wyłączyć wołanie przy kolejnych wpisach.

Jeśli plusowałeś/aś conajmniej 3 z 6 poprzednich materiałów, w tej sytuacji,
aby wyłączyć wołanie, nie plusuj nowych wpisów tak długo, aż liczba Twoich plusów dla
6 ostatnich materiałów spadnie poniżej liczby
vagranta


@devopsiarz: zwolnij szatanie

Dla 1 noda, którym jest master?


@devopsiarz: master masz osobno, node osobno. za mastery nie płacisz. Jak robie projekt który będzie stał na k8s to opo co mam robić kobyłe jak nie potrzebuje?
@Drail: master nie powinien byc nodem "roboczym", stąd po co Ci sam master? Mówię, jak masz się bawić w 1 noda, którym jest wszystkim, to lepiej postawić albo w vagrancie coś testowego, albo nawet minikube (tu jest jednak rozjazd spory w stosunku do "normalnych" klastrów) - płacisz wtedy 0 niezależnie ile masz nodów. Szkoda czasu na clouda wtedy.

Jako developer masz się nie bawić we "własne" k8s, tylko masz dostać dostęp
@devopsiarz: nadal sie nie rozumiemy, tworząc klaster na Digitalu, wybierając klaster najmniejszy jaki sie da, dostajesz mastera w prezencie. Node i tak masz swój. A co do vagranta, to może cofnijmy się do dyskietek. Jak chcesz emulować klaster to tylko na kindzie.
Node i tak masz swój.


Mam przed sobą info DO: za node płacisz jak za każdą inną instancję, więc "darmowy" masz jedynie master Nodes are built on Droplets. The master node is fully managed by DigitalOcean and included at no cost. Worker nodes are charged at the same rate as Droplets..

W związku z tym, jak chcesz za darmo, to wtedy masz takie all-in-one jak minikube - według mnie cluster w