Wpis z mikrobloga

Temat kierunkowskazów na rondzie wzbudza czasem nie lada kontrowersje. A kierunkowskazy to ważne narzędzie na drodze, służące do komunikowania innym kierowcom naszych manewrów. Chciałem zapytać kierowców używających lewego kierunkowskazu na rondzie. W jakim momencie używacie lewego kierunkowskazu na rondzie, i którym uczestnikom ruchu komunikujecie Swój manewr?

Za przykład weźmy najbardziej klasyczne rondo, jeden pas na rondzie, 4 wjazdy, 4 zjazdy, znak ustąp pierwszeństwa przed każdym wjazdem, jakieś roślinki na środku. Załączam poglądową grafikę takiego ronda. Dopisałem cyferki przy każdym aucie więc możecie Sobie wybrać którym autem jesteście i napisać którym innym pojazdom sygnalizujecie coś Swoim lewym kierunkowskazem? Może mam szansę się czegoś nauczyć.

#motoryzacja #samochody #przepisydrogowe #stopcham
Pobierz
źródło: comment_1600619333VIrN43xJIRQyFEJeolBlwI.jpg
  • 91
@Mirkosoft: Nigdy nie włączałem. Od niedawna włączam na malutkich rondach by ci z naprzeciwka wiedzieli co robię, i na duzych tez - gdy jest kilka pasow to ci za mną wiedzą na ktorym pasie sie ustawic. Orzeczenia sądu tez mnie dziwily i staram sie dostosowac
@Mirkosoft: Tak.
Wyobraź sobie np rondo z jednym pasem ruchu. Jesteś zieloną kropką, ktoś jedzie po rondzie.

Niestety masa matołów myśli że jadąc jak czerwona kropka, jedzie prosto, więc nie używa prawego kierunku przy zjeździe z ronda (nie zmienia kierunku ruchu) dlatego masz wątpliwości czy
- zjedzie przed Tobą w zjazd bez prawego kierunku, czy może wrzuci prawy (czesto za pozno), czy moze pojedzie w lewo i mu ustąpisz.
Gdy z
@Pietter: To wyłącznie daje osobom które mi ustępują 100% pewność że klepią w hamulec bo na bank przetne ich trasę.
Bądźmy szczerzy, nie każdy zatrzymuje się przed rondem, wystarczy się rozejrzeć i jazda, tak samo widząc na nim auto nie oznacza to że przetnie Twój tor jazdy, więc dużo osób zwalnia i oczekuje "zjedzie czy nie zjedzie?". Jednak nie zjechał i w ostatniej chwili hamulec.
@Pietter: Ale nie każdy to robi. Taka sama sytuacja jadąc prosto. Masa bałwanów myśli jadę prosto to po co mi kierunek?
Często na małych rondach tak jest. Nikt tam wtedy nie zwalnia, a gdy któryś jednak skręci w 3 zjazd wtedy jest strzał po hamulcach i może się uda a może nie.

Tak długo jak wrzucenie lewego kierunku, sprawia że osoby z naprzeciwka płynniej się zatrzymują i mi ustępują, tak długo
@Crow7422: jasne, masz swój punkt widzenia (poparty jakimiś argumentami w przeciwieństwie do @peszmerd: który potrafi jedynie napisać "xD"). Osobiście uważam, że gdyby wszyscy tak nagle zaczęli jeździć zgodnie z zasadami (przynajmniej jeśli chodzi o kierunkowskazy) nie trzeba by było wypracowywać swoich schematów/patentów :D
@Pietter: Taki jest mój punkt widzenia, wydaje mi się prosty i nie wydaje mi się żeby ktoś panikował widząc auto z lewym kierunkiem na rondzie, bo logicznym jest że sygnalizuje swój zamiar dalszej jazdy po rondzie.

Nie każdy jeździ w zgodzie z przepisami, i ja również do tych osób nie należe, ale ta metoda zwiększa bezpieczeństwo w warunkach takich jakie mamy.
@peszmerd: @Crow7422: chyba zapominacie Panowie o jednej z najważniejszych zasad ruchu drogowego. Zasadzie ograniczonego zaufania. Nikt nie będzie i nie powinien wjeżdżać na rondo dlatego że niewidział waszego lewego kierunkowskazu.

Gdy z kolei ustępujesz komuś na rondzie i widzisz że ma wbity lewy kierunek masz 100% pewność że musisz jej ustąpić, bo przetnie Ci drogę


@Crow7422: Nie mając 100% pewności też powinieneś ustąpić kierowcy na rondzie, nawet jeżeli jest
@Mirkosoft: Ja wyjaśniłem po co wrzuca się lewy kierunek, Ty po co prawy. Nie widzę tutaj wyjaśnienia w jaki sposób lewy kierunek komuś przeszkadza, wadzi, bądź wprowadza zamieszanie.

zapominacie Panowie o jednej z najważniejszych zasad ruchu drogowego. Zasadzie ograniczonego zaufania. Nikt nie będzie i nie powinien wjeżdżać na rondo dlatego że niewidział waszego lewego kierunkowskazu.


@Mirkosoft: Nie będę kasował własnego auta w imię swojego pierwszeństwa.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Mirkosoft: xD doczytaj co to znaczy zasada ograniczonego zaufania. Ograniczasz zaufanie koedy ktos jedzie podekrzanie, a nje za kazdym razem. Za kazdym razem masz zakladac, ze kazdy bedzie jechal poprawnie.

Jezeli ktos jedzie dookola ronda z prawym kierunkiem, ograniczasz do niego zaufanie bo... no nie mozna mu ufac.
@Crow7422: Właśnie w taki:

wprowadzając jakieś własne metody i sposoby nie mające oparcia w przepisach zmniejszamy bezpieczeństwo na drodze.


masz przykład Pana @peszmerd który uważa że kierowcy jadący z naprzeciwka nie widząc jego lewego powinni wjeżdżać na rondo. To jest stważanie niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Twój lewy na rondzie nie jest czytelną informację, a często w ogóle niezauważalną i w dodatku niezgodną z przepisami.

@peszmerd: No dokładnie, czyli jeżeli ktoś
Twój lewy na rondzie nie jest czytelną informację, a często w ogóle niezauważalną i w dodatku niezgodną z przepisami.


@Mirkosoft: Dla Ciebie może być nieczytelny, uwierz że dla wielu osób jest czytelny.
Kierunkowskazu używamy podczas zmiany pasa ruchu, bądź podczas zmiany kierunku jazdy. Nie widzę tutaj niczego niezgodnego z przepisami.