Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #leasing #ekonomia #gospodarka #zarobki

Mam kilka pytań, bo w sumie chciałbym wziąć pierwszy raz leasing i auto z salonu i zanim będę łaził molestować dealerów, chcę najpierw dowiedzieć się jak to mniej wygląda.

Opcje są dwie - albo bym chciał wziąć jakieś approved używane za do 120k 2-3 letnie.

Albo chciałbym wziąć jakieś Mercedes, Jaguar XE, Ford Mustang albo Lexus ES za do 230k

Znaczy nie wiem właściwie za ile - załóżmy że moje takie maksymalne możliwości brutto(nie jestem vatowcem, tylko odliczenie z podatku) to jakieś do 50k wpłaty startowej i do 3k miesięcznie przez 5 lat. Jakie faktycznie to wygląda?
Bo nie kojarzę jak to wygląda - na przykład nowy Arteon mogę kupić za 42k + 48x1600 wedle cennika z reklamy(nie leasing a kredyt, cena brutto) Auto za 170k.
Ogólnie jestem kiepski z matmy, bo mi się to jakoś nie dodaje.

Ktoś ma jakiś krótki opis przeżyć wewnętrznych jak u niego wyglądało branie samochodu w praktyce?
  • 35
@Fan_Morawieckiego: skoro nie przekraczasz minimum na VAT to moim zdaniem trochę kiepsko ładować się w taki, bądź co bądź kredyt, moja żonka prowadzi swój mały biznes i cały czas jest na progu podatkowym, przy marży 30-40% i się cyka brać leasingu
Wszystko zależy czy chce się zatrzymać auto po okresie leasingu. Najem długoterminowy ma niższą miesięczną ratę, ale opcja wykupy sprawia, że przy chęci zatrzymania pojazdu jest to ekonomiecznie nieopłacalne.


@kamil-wasniewski: Znaczy optymalnie mam mieć lepszą sytuację zawodową za 5 lat więc raczej bym na pewno nie chciał zostawiać, ale boję się najmu długoterminowego, zawsze to nie mój samochód i boję się, że zarabiają nie na oplacie, a na ruchaniu klientów punktami
gdzie te calkiem spore jak nie jestes na VAT? A roznice miedzy przychodem a dochodem to obczajasz czy tez za wysoka matematyka?


@deptacz_gnoju: Znaczy firmę zakładam dopiero od tego miesiąca i jestem przy przepisywaniu umów, uczę się właśnie tej całej księgowości i jak się pytałem księgowej to nie będę vatowcem
Ogólnie chodzi o to, że moja branża jest zwolniona z VATu i z moich faktur tylko składka ZUS i podatek liniowy
@kamil-wasniewski: jestem przed zakupem i kalkulowałem wszystko, nie opłaca się wykupywać bo to przynosi same "straty" - zostajesz z 5-6 letnim samochodem, za który zapłaciłeś 20% więcej (rrso leasingu) a przy sprzedaży stracisz jeszcze 40% - kosztem czego? tego że kilka lat pojeździsz (za kwotę wykupu czyli pewnie z 20% wartości), wynajem jest lepszy bo : masz niższą ratę, brak opłat za naprawy, serwis, ubezpieczenia, do tego możesz zakończyć w każdej