Wpis z mikrobloga

Dawno nic nie wrzucałem, ale dzisiaj chciałbym się pochwalić 5-godzinną animacją ruchu obrotowego Marsa, fotografowaną ubiegłej nocy od 23:45 do 4:45. Trafił mi się dość słaby seeing przez większość nocy, ale na pojedynczych klatkach pod koniec widać fajne zarysy struktur powierzchniowych i największych wulkanów.
Ogniskowa 7200 mm, 100 sekwencji RGB po 800 klatek na kanał. Łącznie 100 * 3 * 800 = 240 tysięcy klatek.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania

#astronomia #astrofoto #kosmos #mars #gif #timelapse #fotografia #mojezdjecie
namrab - Dawno nic nie wrzucałem, ale dzisiaj chciałbym się pochwalić 5-godzinną anim...

źródło: comment_1599913432KuLSjSdH0mrCYTjaNrV8yE.jpg

Pobierz
  • 32
@monarchista: Kamerka jest czarno-biała, więc każdą klatkę trzeba składać z trzech osobnych obrazów robionych w filtrach czerwonym, zielonym i niebieskim. Dodatkowo każy taki obraz to złożenie kilkuset zdjęć, żeby uśrednić zniekształcenia powodowane przez niestabilność ziemskiej atmosfery. Na tym filmiku od 16:00 pokazuję na przykładzie Księżyca, jak obrabia się taki materiał: https://www.youtube.com/watch?v=MFmbHzN3R8Y#t=16m00s
@monarchista: Prawie każdy etap jest zautomatyzowany. W programie FireCapture mogę napisać sobie skrypcik, który co kilkadziesiąt sekund będzie zmieniał filtr i odpalał kolejną sekwencję do zapisu na dysk. Tak samo obróbka, mogę przepuścić wszystkie sekwencje przez program do stackowania na takich samych ustawieniach. Trwa to trochę czasu, ale nie wymaga mojej ingerencji.