Wpis z mikrobloga

Pracuję właśnie nad projektem ogrodu dla klientki spod Warszawy. Klientka jest bratową mojego wykopowego klienta, którego projekt prezentowałam ostatnio: https://www.wykop.pl/wpis/51569027/taki-projekt-ogrodu-a-w-zasadzie-zagospodarowanie-/ Mieszkają tuż obok siebie i czuję, że będzie rywalizacja pomiędzy ogrodami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Bardzo dużo tu brzóz (które kocham, więc bardzo się z tego cieszę) z hostami rosnącymi pod nimi, do tego taras, altanka i trzy trawniki, każdy do innego rodzaju wypoczynku.

Jak zawsze - jeśli macie jakieś pytania o swój ogród, o rośliny, albo o to jak wygląda współpraca z projektantem ogrodów - pytajcie śmiało ʕʔ

#budujzwykopem #projektowanie #ogrod #ogrodnictwo
kjut_dziewczynka - Pracuję właśnie nad projektem ogrodu dla klientki spod Warszawy. K...

źródło: comment_1598702137jQ8qYTgtIRTc3yNaHNAtqb.jpg

Pobierz
  • 79
@Krotniczka: W sensie pieniążki na zbudowanie ogrodu? To jest mało oczywisty temat, dlatego od razu wyjaśnię. Większość moich klientów nie korzysta z usług firm wykonawczych, które im ten ogród wykonają w jeden sezon od A do Z. Mało osób postrzega ogród w ten sposób, ale ogród to jest żywy organizm, który dojrzewa, żyje, starzeje się i umiera. Moje projekty są realizowane bardzo często osobiście przez klientów, latami, etapami. Kolejne części powstają,
@kjut_dziewczynka: Nawet fajnie ale albo jestem jakiś minimalistyczny albo mam wrażenie, że tam tego wszystkiego jest za dużo.
Czy np. przy takim ogrodzie potem nie ma problemów z komarami i innymi tego typu utrudnieniami?

Gęstość sadzonek/drzew ustalasz z właścicielem czy to jest tak jakby twoja decyzja/norma/wyliczenia?
@emdey: Gęstość sadzenia roślin - używam norm ustalonych przez Związek Szkółkarzy Polskich
Problem z komarami - komary występują liczniej w pobliżu zbiorników wodnych, tutaj okolica jest sucha więc raczej będzie dobrze
Na pewno jest dość gęsto przez dużą ilość brzóz, ale takie było życzenie klientki, które jest też dość rozsądne. Zwróć uwagę na kierunki świata, większość ogrodu ma wystawę południową - jest tam mocne słońce, gorąco, stąd drzewa i krzewy które
@HansLanda88: Klienci nie zwracają uwagi na ekologię, ale ja w doborze roślin tak ( ͡° ͜ʖ ͡°) tutaj jest całkiem dużo kwiatów, przede wszystkim na krzewach - jaśminowiec, kalina, hortensja no i bardzo lubiana przez trzmiele lawenda. Do projektów dodaję także swój autorski poradnik o tym, jak założyć ogród i piszę w nim o np. niestosowaniu agrowłókniny oraz o zaletach łąki kwietnej lub wielogatunkowego trawnika z koniczyną