Wpis z mikrobloga

No to zgłupiałem. Próbuję zrobić passthrough pod QEMU. Zgrałem ROM z karty GFX, zgodnie z instrukcją wstawiłem sobie

A ten agent mi pisze, że nie może znaleźć pliku vbios.rom. A on fizycznie jest w podanej lokalizacji! Co znowu robię źle?

#linux #ubuntu #qemu
Wołam @Roman_Polanski
  • 54
@OSH1980: ok. generalnie ja to zrobiłem jakieś 6 miesięcy temu, napociłem się w cholerę ,ale tego nie musiałem robić - ani dumpa dla gt710 ani 1080ti nie robiłem i zadziałało po gimnastyce( żeby ukryć VM przed sterownikiem nvidii)
@Roman_Polanski: odwrotnie Romanie. to Ubuntu startuje pod kontrolą iGPU, a dla VM chcę dać GTX 1060. Póki się nie zacząłem bawić w to dodawanie BIOS-u, to Windows XP startował bez dyskusji, ale sterownik NVIdii nie wykrywał GTX-a. Mam ostatnią wersję, która standardowo obsługuje XP.
@Roman_Polanski: nie zadziała… właśnie dlatego ją wstawiłem, bo myślałem, że wtedy sterownik wykryje GTX-a. Powiem szczerze: nie mam za bardzo pomysłu, co dalej. Jeżeli znajdziesz czas, by sobie przypomnieć, jak to zrobiłeś i opisać, będę dźwięczny, a myślę że i inni by na tym skorzystali…
I dostaję #!$%@? z innego powodu. We wszystkich poradnikach piszą, że żeby wydać w XML-u polecenie QEMU (np. ustawić ten cholerny parametr x-vga=on) trzeba sobie zmienić linijkę:

na coś takiego:


Za #!$%@? złotego nie da się tego zrobić! Po wstawieniu w libivircie do XML-a i kliknięciu Apply zmienia się ponownie w poprzedni wpis. To samo po wyedytowaniu w virshu. Wszystkie informacje na ten temat pochodzą sprzed minimum 5 lat, nigdzie nie
@OSH1980: na oko (bo nie wiem którym urządzeniem jest grafika) nie dodałeś karty dźwiękowej od grafiki jako jednego urządzenia. tutaj koleś ładnie tłumaczy jak to zrobić
https://www.youtube.com/watch?v=QlTVANDndpM
jeśli to pomoże , i wywali błąd 43, to zaaplikuj config stąd
https://gist.github.com/MartinSadovy/89b3ea65daf7d4cf6f8ed5536b9259ae
Pamiętaj że ręczne zmiany w pliku mogą się pójść kochać jak je wyklikasz w managerze qemu
@Roman_Polanski: owszem, dodałem… ale może coś pokręciłem. A powiesz mi, jak zrobić, by w ten skruypt XML wmontować to cholerne x-vga=on? Bo kluczowa jest zamiana tego

na coś takiego:



Ale ja tego nie mogę zrobić, bo natychmaist po zatwierdzeniu zmienia wartość na poprzednią.

Znalazłem post gościa, który miał podobne problemy, ale 5 lat temu.
https://unix.stackexchange.com/questions/294490/enable-kvm-off-x-vga-on-and-vga-none-from-within-virt-manager
@Roman_Polanski
Tak wygląda moja karta GFX:

i dźwiękowa:

Udało mi się wreszcie wmontować to cholerna x-vga=on, ale nie wiem po co mi to:

winxp
4c6cdd70-e8ff-482a-9e0c-c21f5eb41eb9

2097152
2097152
1

hvm

destroy
restart
destroy

/usr/bin/qemu-system-x86_64
@OSH1980: nie zrobiłeś multifunction do grafiki i karty dźwiękowej tak jak w filmie od space invader. przez to karta graficzna jest jakby w dwóch slotach i nie ma prawa działać. rom file="/home/nemezis/Dokumente/vbios.rom"/>
to chyba trzeba wywalić z sekcji gdzie jest karta dźwiękowa
@Roman_Polanski: ok, dzięki! Powalczę. Jeżeli masz już dość moich pytan, zrozumiem. Ale choć sam dużo sobie szukam, to jednak mój brak wiedzy jest dużą przeszkodą. Linux, mimo całej nakładki graficznej, wciąż w dużej mierze opiera się na poleceniach w terminalu. Poza tym, ja nie chcę też bezmyslnie kopiować i wklejać kolejnych „sudo -apt install”, bo lubię wiedzieć, co się dzieje i dlatego drążę. Musze się przede wszystkim nauczyć kompilowac źródła, bo
@Roman_Polanski: No to obejrzałem filmik, zrobiłem tak, jak napisał. Ale dalej nie pomagało, ekran był czarny. Więc najpierw wywaliłem Spice, QXL, ten BIOS karty i oczywiście tylko pogorszyło sytuację. No to dodałem Spice ponownie, dodałem kartę graficzną i owszem wykryło, że mam Cirrus Logic. Wykrywa urządzenie PCI, ale nie ma kodu 43, tylko 28, a installer sterownika NVIDII uparcie twierdzi, że nie może wykryć karty. Tak teraz wygląda moja konfiguracja w
@Roman_Polanski: o masz, a przecież po lspci -k w „Kernel device in use:” wyskakuje, że jest! No nic, czekam na informacje i dzięki, ze Ci się jeszcze chce. Ja nie odpuszczę, bo czuję, że to co chcę zrobić jest mozliwe. Musze do tego dojść, a następne w kolejności będzie zmuszenie Ubuntu do wirtualizacji (czy tam emulacji) Win 9x z 3DFX.
@OSH1980: w lspci dostajesz Kernel driver in use: vfio-pci, czyli w cmdline kernela masz vfio-pci.ids=... ustawione,
moduły vfio przed w initramfs, żeby normalne nie ukradły.
I wirtualizujesz starym typem BIOS? w sumie nawet nie wiem czy passthrough działa bez UEFI. (edit: ok x-vga=on dla seaBIOS)
U mnie ze starym i nowym Radeonem to minimum właśnie działało nawet bezboleśnie.
W Windowsie jak sprawdzasz PCI VendorID i ProductID w menedżerze urządzeń to
@OSH1980: za długi już ten wątek i już kontekst tracę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

osobiście korzystałem z tego: https://wiki.archlinux.org/index.php/PCI_passthrough_via_OVMF, ale widzę, że masz specjalne wymagania co do starszego systemu w VM i odpada UEFI, poza tym nVidia i sprawy się komplikują

cd. modułów i nie wiem czy to aktualne dla nowych Ubuntu: https://gist.github.com/TomFaulkner/389e8e2e9525e11afe2e775355954cdf , na Archu to trochę inaczej się ustawia btw. :)
w skrócie kolejność ładowania,
@malposzczur_z_sumatry: muszę dokładnie sprawdzić, czy faktycznie wykrywa mi NVIDIĘ, ale raczej tak, bo widoczne sa nieznane karty PCI. A problemem jest teraz instalacja sterowników, bo standardowy installer NVidii rzuca się, że nie może znaleźć odpowiedniej karty i pa pa. Co do monitorów, to jest jeszcze lepszy numer: Ja mam przyłączone dwa źródła do TEGO SAMEGO monitora (czyli iGPU oraz GTX 1060). Dlatego GTX 1060 jest izolowane na dzień dobry i Ubuntu
@malposzczur_z_sumatry
Jest "postęp". Okazało się, że VM-ka wykrywa tego GTX 1060, ale sterownik nie zainstaluje się, bo nie. #!$%@?łem się, zacząłem przeglądać pliki instalatora. I się okazało, że on na liście nie ma tej karty wpisanej, więc nie dziwota, że nie wykrywa. Na chama dodałem odpowiedni identyfikator do pliku instalatora... i poszło. Ale oczywiście pozornie. Sterowniki się zainstalowały, ale karta nie działa (kod 10). @Roman_Polanski, pisałeś, że mi powiesz, jak sprawić,
@OSH1980: mówiłeś, że masz jakąś starą grafikę (radeon x1550? ) może spróbuj ją zainstalować ?
bo coś czuję że problemu z kompatybilnością sterowników możemy nie przeskoczyć...
ewnetualnie spróbuj zmienić typ maszyny na Q35
@OSH1980: Passthrough ogólnie czasochłonna sprawa, proste przypadki nawet łatwo, ale z tym co tutaj próbujesz to ciężka sprawa. :)
Code 10 to z google urządzenie w ogóle nie startuje, mam watpliwosci czy w ogole nVidia wspiera jeszcze XP.
Jeśli ci sie chce z tym tyle bawić, to może cross test z Windowsem 7/10 w VM z tymi samymi legacy ustawieniami co dla xp, żeby sprawdzić czy w ogóle passthrough jest ustawiony
@malposzczur_z_sumatry: R540 mówisz... no może. Spróbuję też z tym W7. Po prostu szukam sposobu, by móc odpalać stare gry z epoki WinXP wymagające akceleracji 3D, które nie ruszą pod W7 (a jest ich sporo). Mógłbym ściągnąc piracką VMware i tam by to ruszyło, ale nie chcę... jak już Ubuntu, to ma być wszystko darmowe (W7 też mam legalnego podobnie jak i XP). Jescze sie zastanawoaim ,czy nie odwrócić sytuacji o 180