Wpis z mikrobloga

Pytania do osób jeżdżących samochodem w #uk.
Ile kosztuje was utrzymanie samochodu miesięcznie (podatki, paliwo - droga praca - dom, raz na miesiąc pojechać gdzieś dalej).
Coraz częściej myślę nad zrobieniem prawa jazdy mimo, że tyle lat zapierałam się nogami i rękami. Najpierw chcę pójść na jakaś lekcję, żeby w ogóle zobaczyć czy się do tego nadaję. Czy jest w ogóle taka opcja czy od razu muszę wykupywać cały pakiet lekcji? Jak to wygląda w uk? Wiem, że najpierw muszę ubiegać się o provisional driving license, a później? Jeżeli zapiszę się na pierwszą lekcję to dostaje jakieś materiały do nauki teorii? muszę zdać test zanim wyjadę na drogę?

#redditch #prawojazdy #birmingham
  • 36
  • Odpowiedz
1. Mozesz wykupic nawet 1h jazdy z instruktorem. Koszt to 20-25 funtow.
2. Teorii mozna sie nauczyc nawet z telefonu - sa calkiem niezle aplikacje - wpisz driving licence test uk
3. Wydatki to juz bardzo roznie - ja place ok. 1000gbp ubezpieczenia, robie jakies 10k mil rocznie. Samochod to wydatek nie ma co ukrywac, ale tez wygoda i wolnosc. Jest ladna pogoda wsiadasz rano w auto, 1-2h i jestes nad morzem/jeziorem.
  • Odpowiedz
@Konata: szczegolow nie znam ale moja kolezanka sie teraz uczy i bierze lekcje po 2h, wiec raczej pakietu nie trzeba kupowac.

Co do utrzymania samochodu to poprostu wybierz sobie jakis tani samochod(cora czy micra) z jakiegos serwisu aukcyjnego, wejdz na porownywarke ubezpieczen i sprawdz ile cie wyniesie. Ja tak zrobilem i uznalem ze na razie mi sie nie oplaca ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Konata: Koszt jest zależny od samochodu. Jeśli nie masz prawa jazdy, przygotuj się na "bardzo dużo" ubezpieczenia (rząd wielkości £1000+)
Nie musisz zdawać testu, choć wg, mnie jest to wskazane. M=Jako materiały polecam drivingtheory4all.
Możesz wykupić jedną lekcję, wszystko zależy od instruktora.
Możesz też jeźdźić z kimś znajomym jego samochodem, jeśli ma PJ powyżej 2 lat i dopisze cię do ubezpieczenia jaki drugi kierowca (jeśli jest wystarczająco odważny).
  • Odpowiedz
@Konata: paliwo to najmniejszy koszt, najwiecej placisz za ubezpieczenie, road tax, parking i utrzymanie. jak juz oplacisz ubezpieczenie i road tax to generalnie jezdzi sie tanio, nawet jak masz paliwozerne auto (a przynajmniej masz poczucie ze jest duzo taniej niz w PL). no i ostrzegam, jak masz mniej niz 26 lat to bedzie drogo ;-)
  • Odpowiedz
@Konata: Provisional driving licence masz na 2 lata i masz czas na nauke/zdanie prawka w tym czasie. Ja mam Vectre 1.8 i wydawalam ok 60GBP na paliwo + 50 na ubezpieczenie + 20 road tax. W sumie w 150GBP sie zamykam w kosztach samochodu , prawo jazdy mam od 4 lat a samochod tez nie najmniejszy. W kwestii ubezpieczenia duuuuzo liczy sie okolica w ktorej mieszkasz, jaki jest tam crime rate
  • Odpowiedz
@BlackTabby: wlasny dom z podjazdem w dobrej dzielnicy, w dobrym miescie. 7 lat bezwypadkowej jazdy w uk. Co roku zmiana ubezpieczyciela.
I jedtem stary (,) 30+

Ale 7 lat temu bez znizek placilem £500 rocznie wiec tez nie jakos bardzo duzo.
  • Odpowiedz
dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Prowadzenie samochodu zawsze mnie jakoś przerażało, mimo, że nigdy nie siedziałam za kółkiem w realu, dlatego nigdy mnie nie ciągnęło do prawa jazdy. Boje się po prostu, że albo zrobie krzywdę sobię albo komuś innemu.
Ale kurcze mieszkam w tej Anglii już 4 rok i widzę, że bez samochodu to tu ciężko się żyje, szczególnie w małym mieście na jakimś zadupiu :(
  • Odpowiedz
@Konata: ludzie w wieku 17lat smigaja nielegalnie autem i tylko czekaja na 18 zeby podejsc do egzaminu a ty sie zastanawiasz czy sie nadajesz wiec juz widze jakim bedziesz kierowca... Jak baba co w niezabudowanym jedzie 60km i wlurwia innych
Kup se skuter i daj zyc innym co chca z punktu A do B dostac sie szybko
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Konata: mam nadzieje, ze choc czesc odpowiedzi Ci sie przyda jako, ze mam auto i mam rozowego co robi prawko aktualnie :)

- normalnie robie do 8k mil rocznie, w tym jak zrobie 5k bedzie sukces xD
- do pracy mam 10 min autem w jedna strone
- za paliwo place miesiecznie 80 funtow w normalnym trybie, aktualnie wychodzi mniej jak 40f srednio (pracuje glownie z domu),
- mozesz kupic lekcje
  • Odpowiedz
  • 1
@mielonkazdzika No, 194 rocznie?
O tak niskim ubezpieczeniu jeszcze nie słyszałem.

Pewnie masz sporo lat pobytu w Anglii i postcode na jakiejś wioseczce in the middle of nowhere.
  • Odpowiedz