Wpis z mikrobloga

Czołem! Ostatnio zacząłem interesować się analizą i wizualizacją danych i wpadłem na pomysł żeby badać rynek nieruchomości w Polsce, gdyż interesuje mnie ten temat. Właśnie stworzyłem pierwszy dashboard z wizualizacją ceny za metr kwadrat w zależności od metrażu i/lub liczby pokoi. Narazie dane są tylko z kilku ostatnich dni z samej Warszawy, więc za mała próba żeby to jakoś sensownie wyglądało, czekam na większą ilość danych (narazie w bazie jest okolo 1800 rekordów)

https://tabsoft.co/31UQYu8

W planie mam dodać: filtr na rynek pierwotny/wtórny (nie zbierałem tej informacji na początku, dodałem ją dopiero dzisiaj) i zastanawiam się nad dodaniem mapki która pomoże zobrazować jak rozkłada się ilość mieszkań na posczególne dzielnice warszawy

Pytanie do Was: co można ulepszyć? Co dodać? Rzućcie jakimiś radami dla świeżaka nowego w #data ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nieruchomosci #warszawa #tableau
  • 8
@woz_z_weglem: dzięki za zainteresowanie! jak byś to widział? dzielnica jako filtr z rozwijanego menu? lokalizacje mogę pokazac na mapie - tylko pytanie jak? jedna kropka jako jedno mieszkanie? nie wiem jak można inaczej pokazać lokalizacje, a mam gotowy dostęp do współrzędnych

dane biorę z otodom, ale mam w planie dodać inne serwisy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@spotter81: jeżeli masz dostęp do współrzędnych, to kolega wyżej zapodał dobry pomysł. Dobrze, by zaznaczone obszary agregowaly dane i wyrzucały jakiś min/max/medianę. Ewentualnie dorzucić jeszcze jakiś kartogram z rozbiciem na dzielnice albo nawet lepiej obszary (obręby administracyjne?) i pomalować gdzie tanio/drogo oraz wzroslo/spadło w porównaniu okres do okresu. Wołaj jak coś wymyślisz :)
@policjantpeel: @woz_z_weglem: extra pomysł, spróbuje to zaimplementować, dzięki!

@Bulkas: mogę dodać Kraków osobno, nie ma problemu. Postaram się wrzucić osobny dashboard wraz z powyższymi ulepszeniami

czyli nowa wersja zawierać będzie:
* Filtr po rynku (pierwotny/wtórny)
* Mapa z lokalizacją mieszkań (+ postaram się dać możliwość filtrowania po zaznaczonym terenie jak koledzy wyżej wspomnieli)
* Ogłoszenia z innego serwisu (jakiś morizon, albo olx)