Wpis z mikrobloga

#kosmos #obserwacjeastronomiczne #satelita #astronomia
Wczoraj wieczorem widziałem pewien obiekt na nocnym niebie.
Mniej więcej każdy orientuje się z jaką prędkością poruszają się satelity np. Starlink albo inne. Niby zasuwają, ale potrzeba trochę czasu aż sobie taka satelita przeleci.
no, i ja widziałem coś podobnego, tylko mniej jasnego (ledwo było zauważalne nieuzbrojonym okiem) i poruszało się w linii prostej z prędkością x10 większą niż standardowy satelita. Nie był to też meteoryt ani nic "spadającego". Po prostu słabo odbijający światło, bardzo szybko przemieszczający się, prosto lecący obiekt.
Moje pytanie: co to mogło być?
  • 10
@zloty_wkret: Przedwczoraj i wczoraj było maksimum roju Perseidów. Dzisiaj też będą spadać, ale mniej intensywnie. Z jakiego kierunku go widziałeś, i w którą stronę się przemieszczał?

Perseidy raczej nie, bo są malutkie, ale jest możliwy przelot asteroidy przez atmosferę bez 100% spalenia się/uderzenia w ziemię.

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-7790151/Meteoroid-skimmed-Earths-atmosphere-rare-example-grazing-fireball-scientists-claim.html
@GaiusBaltar: przemieszczał się z północnego wschodu na południowy zachód. Perseidy i jeden bolid też wczoraj widziałem, satelity również, ale to było jakieś inne.
Ani nie rozbłysło, ani nie zgasło, słabo odbijało światło.
Jak podniesiesz pionowo rękę, wyciągniesz palec i zaczniesz opuszczać rękę do poziomu przed siebie (czyli o 90 stopni) i zrobisz to w ciągu 8-9 sekund, to uzyskasz odpowiedź jak szybko ten obiekt się przemieszczał po niebie (koniec palca to
@zloty_wkret: To prędkość eliminuje perseidy, choć kierunek przelotu by się zgadzał. Może jakiś satelita na bardzo niskiej orbicie? Albo jakiś deorbitujący złom kosmiczny? Przegooglowałem na szybko, i kandydatów nie widzę, ale znając czas i kierunek pewnie dałoby się ustalić.
@GaiusBaltar: Perseidy które też wczoraj obserwowałem były błyskawiczne, a ten obiekt był wolniejszy od nich, ale o wiele szybszy niż sztuczne satelity.
Niestety nie sprawdziłem wtedy która była dokładnie godzina :/
Mimo wszystko dzięki za zainteresowanie! : )
@5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0: Brałem pod uwagę jakieś mikrosatelity na bardzo niskich orbitach - rekord wynosi 167km (link). Starlinki są o ile pamiętam na 550, ISS ~400, więc coś na dużo niższej orbicie będzie miało większą prędkość kątową (raz, że leci szybciej, dwa, że leci niżej).

Czy 10x szybciej - raczej taka orbita jest niemożliwa, ale przeszacowanie prędkości zdarza się nawet najlepszym.
Na kołowej orbicie 150km byłaby 7.81 km/s a na 600km 7.56 km/s, czyli całe 3% różnicy.


@5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0: Pamiętaj też proszę o tym, że tutaj ważniejsza będzie obserwowana prędkość kątowa przy przelocie w odległości 150km niż 400km. Cały czas jednak będzie ~ 2.5x wyższa prędkość, a nie dziesięciokrotnie.