Wpis z mikrobloga

#brewkit #piwowarstwo

Warzę pierwszą Warkę (z brewkitu) i nie sprawdziłem na początku ile blg ma brzeczka. Piwo stoi już ok 10 dni w fermentorze, spławik pokazuje raz 5, raz 3 blg (nie wiem co robię źle xD). Natomiast refraktometr pokazuje 6,5 brix. Który pomiar będzie bliższy prawdy?
  • 6
@HWD-5: Spławik, refraktometr źle mierzy gdy już pojawi się alkohol.
Na pomiar spławika za to może wpłynąć temperatura, CO2 które go uniesie lub piana która obklei.
@HWD-5: Jak nie wiesz co się dzieje, to olej i trzymaj jeszcze dwa tygodnie :D

Z głupych rzeczy - spławik na pewno nie dotyka dna/osadu? Ile masz tam litrów w fermentorze. Możesz nim zakręcić jak spinnerem, powinien wtedy złapać poziom i pokazać sensownie.
@jmyung: No wlasnie jak to obliczasz? Bo patrzylem w necie są jakieś kalkulatory, ale obliczają końcowa zawartość wzgledem początkowej, a tej nie znam.

Gdzie indziej spotkałem sie z opinią ze stosunek brix do blg jest mnjej więcej 1 do 1
@HWD-5: brix 1do1 jest przed fermentacją. Po fermentacji jak jest alko trzeba przeliczyć. Początkowy możesz sobie założyć jeśli nie znasz. Brewkit to pewnie w okolicach 12-13.

np tutaj

Ale generalnie możesz jeszcze potrzymać z 7 dni i do butelek. Będzie na sto procent odfermentowane.