Wpis z mikrobloga

Chciałbym zaprojektować swój diy #ebike.
Mam stary rower trekkingowy, który ma już kilkanascie lat i chciałbym go zelektryfikować. Znam się jednak bardziej na programowaniu niż na mechanice, więc mam kilka zagwozdek. Mam do dyspozycji drukarkę 3d, ale nie mam narzędzi w stylu tokarki czy spawarki.

Chciałbym napędzać go np. takim silnikiem i potrzebowałbym zarówno jakiejś redukcji, jak i wolnobiegu, żebym mógł również pedałować. Chciałem to rozwiązać tak, że z lewej strony koła miałbym doczepione do koła coś w takim stylu https://www.thingiverse.com/thing:2191603, tyle, że wolałbym tam dokręcić zębatkę z dużą ilością zębów. Dalej od koła napęd szedłby łańcuchem gdzieś w okolice nad pedały, gdzie wolnobieg byłby dokręcony do czegoś takiego, oczywiście tak, żeby podczas jazdy na silniku wolnobieg był "dokręcany". Tyle, że musi to być do jakiegoś wałka do dokręcone śrubką i tutaj mam 3 kandydatów
- sruba M16 ze spiłowanym gwintem pilnikiem - nie wiem czy nie będzie się ślizgać
- rurka węglowa z wywierconym otworem - nie wiem jak łatwo wiercić rurkę weglową i czy nie jest zbyt krucha
- wałek aluminiowy fi 16 z wywierconym otworem - nie wiem czy nie bedzie zbyt miękki.
Pytanie nr 1. Czy któreś z tych rozwiązań jest ok, czy też może jest jakieś lepsze?
Wałek byłby podparty na jakichś łożyskach i odbierał napęd z prawej strony przez wydrukowany krążek(coś jak na linku do thingiverse) i jakiś pasek.

Kolejna zagwozdka to sterownik BLDC - pewnie zrobiłbym go na jakimś AVRze albo bluepillu, który na podstawie halli sterowałby przez driver mosfetów, mosfetami z kanałem N. Upatrzyłem sobie IRF3205 jako mosfety(bo sa tanie i mają małe Rdson).
Pytanie nr 2. Czy moge je łączyć równolegle? Pomijając fakt, że w jednej chwili prąd leci przez 2/6 tranzystorów, to będzie przez nie leciało jakieś 30A. Przy Rdson=8mOhm daje to jakieś 7,2W licząc I^2R. Gdyby dać 2 tranzystory równolegle, to po pierwsze odkładałoby się po jakieś 1,8W na każdym((I/2)^2R). Czy mosfety można łączyć równolegle?
Pytanie nr 3. Czy w ramach oszczędności jako radiatorów dla mosfetów mogę użyć kawałków aluminiowego ceownika? Teoretycznie mógłbym tak połączyć równoległe mosfety, żeby miały w miarę takie same temperatury dzięki temu samemu kawałkowi ceownika.
Pytanie nr 4. Czy mogę szczelnie zamknąć te mosfety, żeby się tam nie dostała woda(a co za tym idzie, świeże powietrze), czy będzie to zabójcze dla chłodzenia?
Pytanie nr 5. Czy polecacie jakiś sensowny (i niedrogi) driver mosfetów, który wytrzymałby 43V z naładowanego pakietu 10S? Większość tych co znajduje, to 20V max.
Pytanie nr 6. Czy polecacie jakąś sensowną (i nie drogą) przetwornice/stabilizator, który ogarniałby input 43V i mógł go obniżyc do 12V? Coś w stylu LM2956, tyle, żeby większe napięcie na wejściu wytrzymało.

Pytanie nr 7. Czy da się gdzieś "wypożyczyć" zgrzewarkę pakietów, czy jestem skazany na lutownicę, jeżeli nie chcę wydawać milionów monet na zgrzewarkę?

Pytanie nr 8. Czy BMS pomalutku rozładowuje nieużywaną baterię? Bo rozumiem, że cały czas pracuje i cały czas podbiera energię z baterii.

#elektronika #mechanika #kiciochpyta #rower #rowerelektryczny
  • 15
@Norskee: czy silnik w przednim kole nie będzie mi stawiał oporu przy rozładowanych bateriach i pedałowaniu? no i musiałbym pewnie jakoś rozkminic blokadę przedniej osi. plus przednie koło jest raczej mniej dociążone

@wypokowy_expert: no to w takim razie jaki inny w rozsądnej cenie? i dlaczego ten silnik na pewno tyle nie ma? on ma duza prędkośc, a nie moment
@MamCieNaHita: obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, natomiast z silnikiem z przodu masz AWD, bo przód napędza silnik, a tył napędzasz nogami, a jesli myslisz o pseudo mtb to na podjazdach i tak dociazasz przednie kolo zeby sie nie #!$%@? na plecy

no i takim silnikiem przyczepnosci i tak nie zerwiesz XD
Pytanie nr 7. Czy da się gdzieś "wypożyczyć" zgrzewarkę pakietów, czy jestem skazany na lutownicę, jeżeli nie chcę wydawać milionów monet na zgrzewarkę?


@MamCieNaHita: jakby coś to zgrzewam 2zł/ogniwo. Przykładowo 10s3p - 60zł.
Ewentualnie jeśli robimy na moich ogniwach to zgrzewanie w cenie , a cenowo wygląda to tak:

2,9Ah (Panasonic PF) 10,50zł brutto/szt lub
3,5Ah (Samsung 35e lub LG Mj1 w zależności od dostawy) 15zl/szt

Montaż bms nie jest w
@MamCieNaHita: Nie ładuj się w robienie sterownika jeśli nie znasz się na takich układach. To jest wyższa szkoła jazdy (poważnie). Kup coś gotowego z dziedziny DIY deskorolek elektrycznych, coś jak VESC albo ODrive. Sam w pracy używałem ODrive i też zaprojektowałem dedykowany do mojego zastosowania sterownik w oparciu o projekt ODrive. Za mniej niż 200 dolców taki sterownik kupisz i to wcale nie jest drogo. Budżet który masz (1000zł) jest dośc
@4833478: nie boję się mikrokontrolerów, a nie potrzebuję bajerów jak w VESC.

chciałem kupić 50 ogniw na allegro i zrobić pakiet 10s5p, jest nawet taka aukcja z 50 vtc4 za 300zł +pewnie bms za jakąś setkę
nie boję się mikrokontrolerów, a nie potrzebuję bajerów jak w VESC.


@MamCieNaHita: Jakich bajerów w takim razie potrzebujesz? Mi chodziło bardziej o hardware a nie software, choć i software to nie taka prosta sprawa. Nie bać się mirokontrolerów to jedna sprawa ale umieć zaprojektować taki system to jest nawet pomijając sam proces programowania nie takie proste (control theory, field-oriented control, itd). Zaprojektuj falownik na taką moc i to jeszcze taki, żeby
control theory


@4833478: PID jako tako ( ) nie no, na pierwszym stopniu skończyłem air z naciskiem własnie bardziej na control theory, dlatego mam braki w mechanice. 2 stopień już robiłem inny, no ale zrobiło prace dyplomowe były na fpgu i stm32f1

DRV8301


@4833478: właśnie widziałem go już wcześniej i uznałem, że nie polutuję tego
@MamCieNaHita: A może jakieś używane koło z silnikiem? Wiem że w tym co podesłałeś kusi moc i cena, ale przeniesienie napędu może być problematyczne, zarówno w budowie jak i w użytkowaniu, no i mogą tam powstawać duże straty. MOSFETy można łączyć równolegle i często się tak robi, poczytaj czy nie ma jakiś niuansów przy takim podłączeniu, polecam przejrzeć przykładowe aplikacje firmy TI, mają kilka pdfów gdzie pokazują przykładowe sterowniki różnych mocy,