Wpis z mikrobloga

Lista spółek i ETFów w które zainwestuje do końca roku. Horyzont czasowy - 10 lat.
SDEM: Global X Super Dividend Emerging Market. P/E 8.12, dywidenda 6-8%. Liczę na hossę na EM w ciągu najbliższej dekady. Dobre, tanie rynki.
RSX: VanEck Vectors Russia P/E 6.65, dywidenda 6.6%, duża ekspozycja na surowce.
Rio Tinto P/E 11.65, dywidenda 6.55%, ROE 26%! Solidna spółka Value, jeden z największych koncernów wydobywczych.
SPPP: Sprott Palladium i Platinium: Tych dwóch metali szlachetnych jeszcze nie mam. Są zbyt drogie w postaci fizyka i do tego zabójcze spready. Lepszy ETF.
DRW: WisdomTree Global ex-US Real Estate Fund P/E 10.77, dywidenda 9%.
REITy są ostatnio coraz popularniejsze. W Japonii banki centralne je skupują. Dadzą duże zyski w ciągu najbliższych lat.
EWS: iShares MSCI Singapore ETF P/E 11, dywidenda 6.10%. Lider wolności gospodarczej na świecie i jedno z najlepiej zarządzanych państw świata. To będzie bezpieczna przystań dla inwestorów.
Dom Dewelopment SA P/E 11.42, marża operacyjna 18%, marża zysku 14%, dywidenda 9.4%. Najbardziej ryzykowna pozycja w moim portfelu. Lider branży deweloperskiej w Polsce. Bardzo dobry sentyment do nieruchomości w Polsce. W przypadku kryzysu na rynku nieruchomości firma nie powinna go dotkliwie odczuć, raczej przejmie schedę po upadłej konkurencji.

Te pozycje już otworzyłem:
RDSA - Royal Dutch Shell. Zamiast pakować sie w marcu w kontrakty terminowe na rope, otworzyłem pozycje na nisko wycenionej spółce energetycznej, która wypłaca solidną dywidendę, która oczywiście na dzień dzisiejszy jest kiepska.
GDXJ - VanEck Vector Junior Gold Miners - małe spółki wydobywcze, rosną szybciej niż cena kruszcu na który dają ekspozycje.
Gazprom Arcydobrze wyceniona spółka energetyczna działająca z minimalnym lewarem, chyba najlepsze okazja inwestycyjna. P/E 3.67 Dywidenda 7.84% P/B 0/33!
Mosaic Lider produkcji pestycydów. To taki hedge na wypadek suszy i wysokich cen żywności. Surowce rolne są obecnie niedowartościowane.

A w co Ty inwestujesz co jest warte polecenia i może dać duże zyski w ciągu obecnej dekady?

#gielda #inwestycje
  • 23
@executor2: patrzyłeś może na to jak dokładnie interpretują oni przepisy że u nich można kupować ETFy amerykańskie? I czy nie boisz się ryzyka, że ta interpretacja się zmieni?

Jakie są Twoje ogólne wrażenia z tym Brokerem?

Jeśli chodzi o portfel, u mnie podobnie jeśli chodzi o sektory. Wybrałem jeszcze parę małych i średnich spółek z mWIGu i sWIGu z dużą i regularną dywidendą bo na te indeksy nie ma ETFów. Oprócz
@NieMaZeBoli: 1.Akceptuje ryzyko. Nie wykluczam otwarcia w przyszłości trzeciego konta brokerskiego właśnie na DiFie. 2. Wymień te spółki z mWiGu i sWiGu, które są atrakcyjne według Ciebie.
3. Chciałem wejść w Daimler AG w marcu i to był mój błąd, że tego nie zrobiłem. Cena była prawie tak niska jak w momencie debiutu giełdowego w latach 90-tych. Obserwuje ETF CARZ, ale pozycje otworzę tylko wtedy jak będzie krach na TESLI, bo
@executor2: surowcowe Kęty, Stalprodukt, Bogdanka (z czego te dwie ostatnie mniej ze względu na dywidendę a raczej na perspektywy), przemysłowe Dębica i może Famur. Z WIGu to jedynie PZU (choć tutaj duży 20% udział Skarbu Państwa). Weź tylko pod uwagę, że patrzyłem na nie wskaźnikowo najpierw w Q4/19 a potem dokupywałem w kwietniu 2020. Teraz po odbiciu mogą już nie być tak atrakcyjne. Ew. PB i dług do equity mogą być
@NieMaZeBoli: Wracając do tematu branży motoryzacyjnej, atrakcyjny wydaje się teraz FORD,który zanotował nie licząc Nissana największą stratę w tym roku, więc perspektywa dużego odbicia w przeciągu następnych lat bardzo prawdopodobna. Jak tąpnie giełda po raz drugi na jesieni to będzie można wchodzić w Forda za pół darmo. Jedynym minusem jest to, że kupując amerykańskie akcje otwierasz długą pozycję na dolara, który będzie tracił w najbliższej dekadzie.
NOTOWANIA FORDA
executor2 - @NieMaZeBoli: Wracając do tematu branży motoryzacyjnej, atrakcyjny wydaje...

źródło: comment_1594385644Bygh0vG6A5hwhW731C7HTk.jpg

Pobierz
@executor2: Moim zdaniem Ford i GM to są kandydaci do bycia nową Nokią branży motoryzacyjnej...

Z tego co obserwuję, ciekawie przedstawiają się również firmy maszyn agro - John Deere czy Agco Fendt. Tutaj automatyzacja i digitalizacja także dopiero co wchodzi a ponieważ nie są to firmy bardzo medialne nie muszę być też bardzo przewartościowane. Z tego co widzę John Deere (Ticker: DE) jest nawet notowany na NYSE i ma P/E koło
WisdomTree Global ex-US Real Estate Fund


@executor2: gdzie można kupić ten indeks?

ogólnie po przeczytaniu Twojego posta zaciekawiła mnie ta pozycja wraz z Rio Tinto, natomiast RIO można kupić np. na Degiro