Wpis z mikrobloga

Mamy zdanie powiedzmy ktore najlepsze?

I, mimo że Robert Lewandowski zanotował ponad 40 bramek w sezonie, to jednak Zmarzlik /.../
I mimo że Robert Lewandowski zanotował ponad 40 bramek w sezonie to jednak Zmarzlik /.../
I, mimo że Robert Lewandowski zanotował ponad 40 bramek w sezonie, to jednak Zmarzlik /.../
I mimo że Robert Lewandowski zanotował ponad 40 bramek w sezonie to jednak Zmarzlik /.../

dobra moze zdanie nie jest najlepsze, bo lepiej byloby pewnie "i choc to robert" czy "pomimo faktu, ze to robert" nvm, ale chodzi mi tylko o to czy jak mamy "I MIMO ŻE" to po I stawiamy przecinek czy nie?
i przed to jednak czy bylby przecinek czy nie

pzdr

#jezykpolski
#ortografia
#jezykowezagwozdki
  • 11
@Redesekrator: czyli jak zaczne od I to przecinek postawilbys przed że
a jakbym zaczął od MIMO
to wtedy bez przecinka

czyli MIMO ZE ROBERT

bo z tego co kojarze to w tej konstrukcji "mimo że" rczej nie wali sie przecinkow

tu pisza cos taiego
mimo że, mimo iż «spójnik wyrażający rozbieżność między tym, co się dzieje w rzeczywistości, a tym, czego się oczekiwało, np. Mimo że świeciło słońce, było zimno.»
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kot_do_drzwi: bo to taka sama konstrukcja jak
"Poza tym, choć robert ma trzy nogi, to jednak coś tam" lub "Zabrałem namiot. I, choć mi niepotrzebny, parasol". Ale generalnie głupio ta konstrukcja z I wygląda
przecinek musi być przed 'że'


@Redesekrator: bzdura, nigdy nie dzieli się konstrukcji „(po)mimo że/iż” przecinkiem
tak samo nigdy nie dzieli się dwóch spójników przecinkiem (z wyjątkiem przypadku, w którym drugi spójnik zaczyna wtrącenie)
@stefan_banach: nie wiem czemu 1. i 3. opcja są identyczne ale właśnie one są właściwe
możesz też dać przecinek po „sezonie” i więcej niczego już nie dzielić
@Pangia: tak mi sie zdawalo, ale z tego co widze czasem podaja, ze sie stawia
zobacz nawet przykladowe dyktando w takiej kontrukcji z mimo podaje przecinek

„ó”
Samochód wiózł na obóz wędrowny przyjaciół ze szkółki narciarskiej. I mimo, że był chłód, wręcz mróz to można było oglądać wschód słońca i unoszące się mgły nad górami.
@Pangia: ten pierwszy fragment dytanda jest nowy
wlasnie zawsze sie uczylem, ze w mimo ze nie ma przecinka, ale jak zaczalem szukac przykladow to mi namieszało
jeszcze widzę wpis banki gdzie mowi, ze sie nie dzieli i tylko drobny wyjatek w innym znaczeniu
ale ogolnie tak jak napisaleś

to ten wpis

Na koniec ciekawostka od profesora Bańki:

Można postawić przecinek po innym mimo – dawnym przysłówku o znaczeniu ‘obok’, np. „Słyszała,