Wpis z mikrobloga

No cóż, po publikacji w stop chamie dowiedziałem się, że jednak popełniam błąd. Myślałem, że jak przed rondem są wyznaczone kierunki jazdy tak jak tutaj to trzeba włączyć kierunkowskaz w lewo. Tak, słyszałem o tych wyrokach, że nie trzeba włączać lewego kierunkowskazu i ktoś tam wygrał sprawę w sądzie, ale myślałem, że tyczy się to najzwyklejszych rond bez żadnych wyznaczonych kierunków(na takich nigdy nie włączam lewego kierunku, tylko prawy przy zjeździe). To jest jedyne rondo w Szczecinie na którym włączam ( a może włączałem ) lewy kierunkowskaz. Wiem, że jakiś czas temu przy takiej sytuacji jak na filmie jechałem bez żadnego, to w większości przejazdów ludzie z góry wymuszali na mnie pierwszeństwo. Jak zacząłem włączać to takie sytuacje stały się rzadsze, no oprócz tej na filmie :)
Nie uważam, że wprowadziłem w błąd kierowcę suva, miała jasny znak, że będę dalej jechał rondem, ktoś napisał, że mogła myśleć, że zmieniam pas.. no ja tak bym akurat nie pomyślał, w dalszym ciągu nie powinna wjeżdżać na rondo.
W komentarzach pod stop cham jednak parę osób mnie popiera.
A wy co myślicie? Powtórzę tylko, żebyście nie traktowali mnie jak kolejnego eksperta który objeżdża całe rondo z lewym kierunkowskazem bo nie zjeżdża :) To jedyne rondo na którym tak sygnalizowałem, na żadnym innym tak nie robiłem.

#prawojazdy #polskiedrogi #motoryzacja #szczecin
errorek95 - No cóż, po publikacji w stop chamie dowiedziałem się, że jednak popełniam...
  • 51
  • Odpowiedz
@MostlyRenegade: wszystko jest w ustawie Prawo o ruchu drogowym, to tylko "eksperci" i WORDy nie rozumieją tego więc nie umieją tego wytłumaczyć kierowcom i kursantom i co najgorsze znakującym te ronda. Rozumiem, że na klasycznym rondzie jedziesz sobie w kółko jezdnią bez żadnych kierunkowskazów, to jasne, tak? Zatem skoro uważasz, że tak samo jeździmy w kółko bez lewego kierunkowskazu (np w 0:04) na powyższym rondzie i tak samo jeździmy w kółko
  • Odpowiedz
@errorek95: skoro jeździsz po rondach w Szczecinie, to mógłbyś nie używać tego klaksonu jak #!$%@? - takie sytuacje się zdarzają, ludzie popełniają błędy, nie mówiąc o zjeżdżaniu po szczecińsku z wewnętrznego pasa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@erajwa: Zdaje sobie z tego sprawę, że takie sytuacje się zdarzają, bo mam takie regularnie :) Pierwszy klakson był użyty poprawnie, no może troszeczkę za długo. Do kolizji brakło bardzo mało, wyhamowaliśmy prawie na styk, już widziałem jak w nią wjeżdżam,ale kamera tego tak nie oddaje. A drugi.. pani odjeżdżając z wielkim zbulwersowaniem na twarzy wyzywając mnie przez szybę troszkę mnie zdenerwowała i dałem upust emocjom :) niepotrzebnie, ale niestety człowiek
  • Odpowiedz
@kmt187: @MostlyRenegade: @sergrasta: @errorek95:
Op dobrze zrobił, na rondzie z wyznaczonymi pasami ruchu masz obowiązek zająć pas ruchu przed wjazdem na rondo a nie podczas jazdy po rondzie, dlatego kierunkowskaz włącza się przed rondem i wyłącza po zjechaniu z ronda, https://www.youtube.com/watch?v=uE3-V_W3cns - tutaj filmik gdzie jest to wyjaśniane przez szefa WORDu w krakowie oraz członka rady ruchu drogowego, dodatkowo tutaj drugi filmik gdzie policjant kara za zmianę pasa
  • Odpowiedz
@errorek95: przepisy przepisami, ale ludzie uzywaja kierunkow jak chca, nie uzywaja, uzywaja ich zle, zapominaja o nich, uzywaja telefonow, nakladaja makijaz w trakcie jazdy. Za nic nie wjechalbym na rondo z taka pewnoscia/predkoscia jak ta baba w SUVie. Ludziom na drodze sie nie ufa.
  • Odpowiedz
powinno mi się zabrać prawo jazdy.(no to akurat jedna osoba tylko napisała :) no i że jestem debilem parę razy się powtórzyło ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@errorek95: Nie przejmuj się nimi. Ponad połowa ludzi to debile i jak widzisz nawet w tak prostej sytuacji ile jest opini. Mi gośc się #!$%@?ł na czerwonym świetle i to na dodatek na końcu cyklu, więc to nie jechał na "czerwiejącym
  • Odpowiedz
@mirasKo-Kalwario: To jest chyba film, po którego obejrzeniu zacząłem własnie na tym rondzie włączać lewy kierunkowskaz. Bo tak jak mówi Dworak, są wyznaczone kierunki jazdy przed rondem, to powinno się taki kierunkowskaz włączyć. I właśnie dlatego też zdziwiłem się, że tyle ludzi uznało mnie za debila w komentarzach pod stop cham. Jest naprawdę za dużo interpretacji jeśli chodzi o przepisy w Polsce... Jeden człowiek powie, że włączać. Jakiś tam sąd powie,
  • Odpowiedz
Jeden człowiek powie, że włączać. Jakiś tam sąd powie, że nie, drugi powie, że tak


@errorek95: i każdy będzie miał rację XD Bo to zależy od ronda. Dopóki nie będzie jasnego rozróżnienia obiektów to będzie taki bajzel. A przed rondem przecież nigdy nie było trzeba i to nieważne, jaki typ ronda. To dopiero na rondzie tego typu jak powyżej trzeba.
  • Odpowiedz
Szkoda tylko, że te rozbieżne opinie tyczą się często jednego konkretnego typu ronda.. ¯_(ツ)_/¯


@errorek95: przecież już napisałem dlaczego tak jest, bo sądy i "eksperci" często nie rozróżniają obiektów, mylą je. Co do powyższego screena to sprawa jest oczywista, Dworak nie zmienia pasa tylko zmienia kierunek jazdy w lewo więc miga lewym, tak samo jak Ty zmieniałeś w 0:04 więc także migałeś :)
  • Odpowiedz
ale o czym ty piszesz, skoro op nie zmieniał w ogóle pasa ruchu? Jechał cały czas zgodnie ze strzałkami.


@MostlyRenegade: pisze o tym że dobrze że właczył kierunkowskaz

Napisałeś że:

Wrzucanie lewego kierunku na rondzie służy tylko zmianie pasa.


A ja wrzucam film który ci pokazuje że na takim rondzie nie można zmieniać pasa i że wrzuca się na takim rondzie kierunkowskaz podczas jazdy w lewo
  • Odpowiedz
@errorek95: i tu zaczynają się schody. Geometria skrzyżowań oznaczonych znakiem "rondo" może być różna, ale powinny panować na nich spójne zasady. Zauważ, że pas, którym się porusza dopuszcza jazdę prosto i w lewo, natomiast on, de facto, ZAWRACA, zajmując pas wewnętrzny już po skręcie. W tej sytuacji lewy kierunkowskaz jest obowiązkowy, niezależnie od interpretacji przepisów. Ty również poruszałeś się pasem dopuszczającym jazdę prosto i w lewo z tą różnicą, że ktoś
  • Odpowiedz
@MostlyRenegade: no wiem że nie zmieniał gdzie napisałem że zmieniał? napisałem tylko że to co napisałeś że włącza się kierunek na rondzie tylko jak się zmienia pas to kłamstwo bo na takim rondzie nie wolno zmieniać pasa, natomiast rozmawiamy dokladnie o sytuacji z pierwszego filmu ktory ewidentnie mówi że OP pojechał dobrze i nie popełnił żadnego błędu
  • Odpowiedz