Wpis z mikrobloga

No cóż, po publikacji w stop chamie dowiedziałem się, że jednak popełniam błąd. Myślałem, że jak przed rondem są wyznaczone kierunki jazdy tak jak tutaj to trzeba włączyć kierunkowskaz w lewo. Tak, słyszałem o tych wyrokach, że nie trzeba włączać lewego kierunkowskazu i ktoś tam wygrał sprawę w sądzie, ale myślałem, że tyczy się to najzwyklejszych rond bez żadnych wyznaczonych kierunków(na takich nigdy nie włączam lewego kierunku, tylko prawy przy zjeździe). To jest jedyne rondo w Szczecinie na którym włączam ( a może włączałem ) lewy kierunkowskaz. Wiem, że jakiś czas temu przy takiej sytuacji jak na filmie jechałem bez żadnego, to w większości przejazdów ludzie z góry wymuszali na mnie pierwszeństwo. Jak zacząłem włączać to takie sytuacje stały się rzadsze, no oprócz tej na filmie :)
Nie uważam, że wprowadziłem w błąd kierowcę suva, miała jasny znak, że będę dalej jechał rondem, ktoś napisał, że mogła myśleć, że zmieniam pas.. no ja tak bym akurat nie pomyślał, w dalszym ciągu nie powinna wjeżdżać na rondo.
W komentarzach pod stop cham jednak parę osób mnie popiera.
A wy co myślicie? Powtórzę tylko, żebyście nie traktowali mnie jak kolejnego eksperta który objeżdża całe rondo z lewym kierunkowskazem bo nie zjeżdża :) To jedyne rondo na którym tak sygnalizowałem, na żadnym innym tak nie robiłem.

#prawojazdy #polskiedrogi #motoryzacja #szczecin
errorek95 - No cóż, po publikacji w stop chamie dowiedziałem się, że jednak popełniam...
  • 51
@errorek95: bardzo dobrze, że miałeś włączony lewy kierunkowskaz, bo na rondzie zorganizowanym kierunkowo, tak jak to na nagraniu, nie ma okrężnie biegnącej dookoła wyspy jezdni więc włączamy lewy, żadnego lub prawy. Gdyby była okrężnie biegnąca jezdnia to włączamy tylko prawy. Sądy (i nie tylko one) zdają się nie rozróżniać obiektów na zorganizowane "kierunkowo" i "okrężnie". Tak więc nie popełniasz żadnego błędu, włączaj dalej lewy na kierunkowo zorganizowanych rondach :) Z tym,
@pilot1123: Ja jestem przewrażliwiony bo akurat jako student mieszkałem przy podobnym skrzyżowaniu i klaksony mega uciążliwe były. Co najlepsze, że nawet natężony ruch nie był tak uciążliwy jak właśnie te klaksony. Nie muszę mówić, że większość używana niezgodnie z prawem.

Z tym samym jest problem ze wszystkimi terenami zamkniętymi i wszelkimi dostawami. O ile jeszcze takie coś jest w jakimś parku przemysłowym czy na obrzeżach to ujdzie, ale dostawców którym nie
@errorek95: ja powiem tak - generalnie to mam #!$%@? na to, czy ktoś włącza, czy nie włącza lewego na rondzie. Ja bym nie wyjechał na miejscu gościa z SUVa, ale też rozumiem, dlaczego mógł założyć, że zmieniasz pas ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@aksal89: też jestem takiego zdania. Jestem na rondzie, mam pierwszeństwo, gość w suvie ma na jezdni widoczne namalowane trójkąty to musi ustąpić pierwszeństwa. Kierunkowskazy tu nie mają nic do rzeczy, pełnią jedynie funkcję informacyjną
@errorek95: Przecież lewy pas na rondzie zaczyna się dopiero na wjezdzie, więc nawet jakbyś chciał zmieniać pas to SUV również by na Tobie wymusił. Moim zdaniem w takich sytuacjach lepiej mieć włączony kierunek bo sygnalizuje zmianę kierunku jazdy (zamiast jazdy na wprost i zjazdu z ronda w Ku słońcu - w stronę cmentarza). Zresztą byłem zawsze uczony żeby z dystansem podchodzić do włączonego kierunkowskazu i zaczynać swój manewr dopiero jak pojazd
Wrzucanie lewego kierunku na rondzie służy tylko zmianie pasa.


@MostlyRenegade: ale w 0:04 zmienia kierunek jazdy w lewo.

a wiesz jak się sygnalizuje zjazd z ronda?


@MostlyRenegade: z powyższego ronda zorganizowanego kierunkowo? Bez żadnego kierunkowskazu, bo pas ruchu jest prowadzony wprost do wylotu, to nie jest klasyczne rondo.

kierunkowskaz w lewo w miejscu w którym doszło do wymuszenia ewidentnie oznacza zamiar zmiany pasa na lewy


@sergrasta: aaaa, już widzę
@errorek95: obojętne co byś tu nie robił to miałeś pierwszeństwo, ponieważ lewy pas ronda zaczyna się za wjazdem na rondo. Ty wyjeżdżając możesz sobie wybrać, który pas chcesz, a ten z prawej ma czekać. Nie ma tu pola do dyskusji tak naprawdę.
@SpokojnyPan: z pierwszeństwa oczywiście zdaje sobie sprawę i tu nie mam wątpliwości, wątpliwością jest tylko i wyłącznie mój kierunkowskaz. bo według większości komentujących pod filmem wprowadziłem panią w suvie w NIEWIARYGODNY, niewybaczalny błąd i powinno mi się zabrać prawo jazdy.(no to akurat jedna osoba tylko napisała :) no i że jestem debilem parę razy się powtórzyło ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@MostlyRenegade: zorganizowane, czyli organizacja ruchu na powyższym rondzie jest, nazwijmy ją, "kierunkowa". Obowiązują tam zatem trochę inne zasady niż na rondzie klasycznym, zorganizowanym nazwijmy "okrężnie", na którym jest okrężnie biegnąca dookoła wyspy, najczęściej jedno- lub dwupasmowa jezdnia, powyżej takiej jezdni nie ma.