Wpis z mikrobloga

Hajłej to Hel.

No i z powodu #koronawirus jakoś tak bez entuzjazmu zbliżam się do ukończenia mojego #odzeradoatpla . Rzeczywistość branży lotniczej przypomina obecnie scenę z The Walking Dead, w której Rick wjeżdża konno do Seattle środkiem sześciopasmowej autostrady. Całe niebo puste, wszystko wolno.

Wczoraj wyskoczyliśmy sobie nad nasze polskie morze na widoczki.

Trasa Warszawa-Gdańsk z lotniczego punktu widzenia potrafi być interesująca, bo po drodze jest kilka stref wojskowych które trzeba w normalnych warunkach omijać.

W warunkach apostapokaliptycznych wystarczy nawiązać łączność i można wlatywać. W ten sposób przecięliśmy MATZ (Wojskową strefę ruchu lotniskowego) Malborka, potem pogadaliśmy ze zbliżaniem Gdańska, które zorganizowało nam ładne zniżanie tuż po ominięciu Pruszcza Gdańskiego i dzielnie ćwiczących tam żołnierzy, kontakt z Gdańsk wieża, niski przelot nad pasem 29 (bez dotknięcia kołami, bo wtedy przychodzi faktura, a finanse już i tak nadwyrężone), przekazanie do kolejnego wojskowego kontrolera - tym razem Oksywie Tower, dzięki któremu przelecieliśmy całą długość półwyspu.

Na koniec powrót znowu przez Gdańsk do Modlina. Zbliżając się do Warszawy zapytaliśmy czy przypadkiem nie moglibyśmy sobie od zbliżania zażyczyć Wektorów na ILS na pas 08 w Modlinie. Okazało się, że nie ma problemu i niczym wielki Bening albo nawet Antonow, majestatycznie spłynęliśmy na pas tuż przed zamknięciem lotniska.

W normalnych warunkach cieszyłbym się z kompletowania uprawnień, a teraz mam dziwne wrażenie że to może być jedyny raz w życiu kiedy takie podejścia robię, bo pracy w branży przez najbliższe lata nie będzie.

#lotnictwo
popovonkox - Hajłej to Hel. 

No i z powodu #koronawirus jakoś tak bez entuzjazmu z...

źródło: comment_1587712121RUq5C6ISNq9Zagzu6s7hFA.jpg

Pobierz
  • 28
@Arek817: Wieża zarządza danym skrawkiem przestrzeni powietrznej, więc może Cię wpuścić. W AIP (czyli takiej lotniczej encyklopedii opisującej wszystko od definicji stopy do migracji ptaków dostępnej tutaj https://www.ais.pansa.pl/aip/) jest napisane, że musisz mieć złożony plan lotu i zgłosić to przynajmniej 10 minut przed zamierzonym wlotem. Natomiast w czasach pustki na niebie wystarczy zapytać wcześniej. Więcej problemu jest z lądowaniem na wojskowym lotnisku.

@peszmerd: Chińczycy zwolnili praktycznie wszystkich obcokrajowców. Przy takich
@popo_von_kox a jakoś o 19.50, też ktoś zrobił trasę z Warszawy na Gdańsk. A możesz mi powiedzieć jaki jest mniej więcej wkład(czasu i pieniedzy), żeby zostać pilotem i móc sobie pozwolić na taki rekreacyjny lot?
@UnicefToYo: Modlin zamykają o 19:00, więc to nie mogłem być ja. :)

Natomiast tak najogólniej rzecz biorąc to do latania rekreacyjnego wystarczy licencja LAPL, w trakcie której trzeba wylatać 35 godzin. W zależności od ośrodka i sprzętu od 500 zł za godzinę w górę. Do zrobienia w mniej niż miesiąc.