Wpis z mikrobloga

Dykta & Karton

Zrezygnowany i przybity obecnym zaborem praw obywatelskich, łamaniem konstytucji, panoszącą się policją, nadchodzącym dwucyfrowym bezrobociem, przygotowując materiał na dzisiejszy odcinek, szukałem w przepastnych zasobach mego twardego dysku pojazdu, którego wygląd najlepiej oddawałby stan demokracji w Polsce na rok 2020. I znalazłem. Oto Motorydwan 755, prosto z wracających niczym bumerang po szerokim łuku lat 90.

Konstrukcja motorydwanu została opracowana w Zakładach Wyrobów Metalowych w Nowej Dębie w latach 80. XX w. Trójkołowy pojazd powstał z myślą o transporcie lekkich ładunków na krótkie odległości. Konstrukcja była niezwykle prosta, a do jej zalet należały wytrzymałość oraz duża stabilność. Niestety zastosowany motorowerowy silnik Dezament 023 okazał się zbyt słaby, a przełożenia niedostosowane do masy pojazdu. Trójkołowiec nie cieszył się większą popularnością, pomimo tego pozostawał w ofercie - nawet po przejęciu zakładów przez francuską firmę Bernard Moteurs w 1994 roku. W latach 90 XX w. wprowadzono do sprzedaży wersję z półotwartą kabiną kierowcy. Liczba wyprodukowanych do 1998 roku egzemplarzy nie jest znana.

Opis pochodzi z tabliczki informacyjnej krakowskiego muzeum inżynierii miejskiej.

Z Nowej Dęby pochodzi też Norka, o której tutaj już kiedyś pisałem. Znalazłem też rzetelny artykuł o tych wszystkich trójkołowcach.

#rzetelnafura
#samochody #motoryzacja #motorydwan #nowadeba
DerMirker - Dykta & Karton

Zrezygnowany i przybity obecnym zaborem praw obywatelsk...

źródło: comment_1586490864oow3oBkECw8JC7nvgzwhlL.jpg

Pobierz
  • 10