Wpis z mikrobloga

Galeon Waza być dumą floty szwedzkiej i przynieść klęskę Rzeczypospolitej. Król szwedzki Gustaw Adolf rozkazał jego budowę, aby zadać ostateczny cios Polsce w wojnie o ujście Wisły i zapanować nad całym basenem morza Bałtyckiego. Budowany był w wielkim rozmachem i był największym szwedzkim okrętem i najprawdopodobniej najlepiej uzbrojonym okrętem w tym czasie na świecie.
Jednak zbyt ambitne plany jego budowy spowodowały, że sławę zdobył nie w walce ale tym, iż zatonął zaraz po wyjściu z portu 120 metrów od brzegu. W połowie XX wieku, został wydobyty i dzisiaj znajduje się w przepięknym muzeum w Sztokholmie.

Link do znaleziska - Galeon Vasa – Spektakularne zatonięcie dumy szwedzkiej floty

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach.Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem.Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️ Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają Ci się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #swiatnauki #pokazmorde #youtube #marynarkawojenna #wojna #katastrofa #szwecja #polska #statki #okrety
sropo - Galeon Waza być dumą floty szwedzkiej i przynieść klęskę Rzeczypospolitej. Kr...

źródło: comment_15849550506CNwO1lS4tng7tLTbJtQNq.jpg

Pobierz
  • 86