Wpis z mikrobloga

Mam pytanie, chcecie aby powstał tutaj content skupiający się na tłumaczeniu poszczególnych przepisów polskiego prawa na "chłopski rozum" ?
Na początku zamieszczał bym tutaj interpretacje i wyjaśnienie przepisów z prawa cywilnego, karnego i wykroczeń.
Chce się na początku zapytać, czy byłby ktoś takim tematem zainteresowany, bo nie chodzi o to, żeby nikt tego nie czytał i wszyscy mieli to w dupie, a może ktoś chciałby się czegoś ciekawego dowiedzieć i o tym podyskutować.
Jeśli będzie zainteresowanie, to plusujących zawołam za kilka dni do pierwszego wpisu na w/w temat.
#prawo #gruparatowaniapoziomu
  • 99
  • Odpowiedz
  • 0
@snwe: Może zrobiła skrót myślowy i chciała, żeby po zwróceniu do ponownego rozpoznania był wyrok skazujący. :D
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@alma_: nie, ona chciała wprost zmiany uniewinniającego na skazujący. W apelacji nie ma miejsca na skróty myślowe, a takie coś świadczy o całkowitym braku podstaw. Nikt z nas nie jest omnibusem, ale nawet aplikantowi powinno być wstyd, a co dopiero profesjonalnemu pełnomocnikowi.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Limonene: w skrócie ma to na celu ochronę oskarżonego, bo postępowanie apelacyjne to nie jest "drugi raz to samo" tylko badanie orzeczenia pierwszej instancji pod kątem określonych uchybień. Od października ten zakres ochronny jest już węższy, bo istnieje możliwość zmiany wyroku warunkowo umarzającego postępowanie (takie salomonowe rozwiązanie w stylu "Zrobiłeś źle, ale nie ma tragedii więc się ogarnij") na wyrok skazujący przez sąd odwoławczy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Natomiast błąd o którym mowa wyżej jest często spotykany i w ciągu ostatniego pół roku spotkałem się z nim trzy razy. Podobnież niektórzy za błąd uznają połączenie zarzutu naruszenia prawa materialnego z zarzutem błędu w ustaleniach faktycznych (na aplikacji i na egzaminie to błąd kardynalny), a w praktyce obrońcy stosują go nad wyraz często. Co prawda istnieją sytuacje gdzie zarzuty te można połączyć (określone przepisy z części ogólnej KK) ale co do
  • Odpowiedz
@Kenjiy fajna inicjatywa ale podejrzewam że zajedziesz się, interpretacja polskiego prawa czy unijnego jest ciężka głównie z uwagi na wiele niedomówień i niedookreśleń, poza tym często jest masa odwołań do innych ustaw, punktów punkcików, szczególnie w prawie karnym i wykroczeniach przez co musisz jednocześnie czytać nawet kilka ustaw, mówiąc wprost idzie oszaleć, do tego polemika z wykopkami może być za ciężka, ale podziwiam za checi, mi by się za konia nie chciało
  • Odpowiedz
@GordonL tylko komentujesz jego argumenty nie dając swoich. Bardzo chcesz uczestniczyć w dyskusji ale wcale nie przedstawiasz swoich racji. Do dupy z taka dyskusja, jak nie masz nic do powiedzenia to zamilcz. Chętnie poczytam co op ma do przekazania a takie wtrącanie się na siłę udając mądrego to zachowaj dla siebie.
  • Odpowiedz