Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
#energetyka #elektryka #prad #dystrybucja #elektronika #pytanie #pytaniedoeksperta #dom #finanse

Sorka że #!$%@? tagów, ale czy znajdzie się jakiś mireczek który miał coś wspólnego z redukcja cen za energię elektryczną? Nie za bardzo jestem into it I chciałbym się dowiedzieć jak mogę sprawdzić i sprawnie zmienić taryfę/dystrybutora lub ostatecznie nawyki by zredukować koszty.

Spokojnie nie jestem #januszebiznesu i postaram się zrekompensować.
  • 24
  • Odpowiedz
@Skura_zOgura: patrzysz kiedy najwięcej prądu zużywasz (gotowanie, odkurzanie, oświetlenie)

otwierasz sobie kalkulatory dla różnych taryf i patrzysz co lepiej wychodzi (w excelu policzysz w 5 minut)

to co właściwie cały czas zjada prąd to zasilacze, ładowarki, lodówka, router

to co zjada kiedy jesteś w domu to cała reszta.

Generalnie jeśli nie grzejesz domu na prąd w nocy to zmiana taryfy jest mało opłacalna
  • Odpowiedz
Opisz dokładniej swoją sytuację. Czy chodzi o rachunki w domu, w mieszkaniu, w budynku firmy? Jakie rachunki masz w tej chwili?
  • Odpowiedz
@qwee: w mieszkaniu we wspólnocie.
Ogrzewanie wspólnotowe. Gotuję na prądzie. W mieszkaniu aktywna jest moja narzeczona pracująca zdalnie, wieczorami też ja. Policzyliśmy i nie ma sensu pchać się w taryfę zmienną. (w sensie spadek kosztu gotowania w godzinie 13:00do15:00 nie pokrywa zużycia prądu przez kompa i inne pierdoły przez resztę dnia)
Niższa stawka obowiązuje w godzinach 22:00 do 6:00 oraz 13:00 do 15:00 - w tych godzinach mamy minimalne zużycie prądu
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Dodam że jest to taryfa C12a - przy tym że to jest mieszkanie gdzie jak się wypatrzyłem to powinna być taryfa z zakresu tych G1Xx
  • Odpowiedz
Zdaje się, że powinieneś mieć G11 z mocą 11 kW, ale mogę się mylić. W twoim przypadku to szacuje, że 300 zł na 2 miesiące to i tak sporo, więc coś jest nie tak. Może jakieś urządzenie kradnie prąd?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qwee: @Tymian: A tak to korzystam jedynie z kuchenki elektrycznej max 3 razy dziennie czajnik 2-3 razy dziennie, grzejnik chodzi średnio 8h ale ma termostat także gdzieś po nagrzaniu jego stan wzbudzenia wynosi gdzieś 30-50% grzejnik ma 800W. Już kierwa nie mam pojęcia. Może ten boiler tak niebotycznie ciągnie, ech.
  • Odpowiedz
  • 1
@Skura_zOgura a pokaż coś z okolic czerwca żeby wiedzieć ile prądu ciągniesz bez grzania.

No i napisz co masz w domu. Komp, typ, lodówka (jak stara), jakie oświetlenie, czy gasisz światło, czy korzystasz z farelki etc
  • Odpowiedz
  • 1
Tylko uważaj przy zmianie dystrybutora, dobrze sprawdź, bo jak się władujesz w umowę z jakąś firmą krzak to mogą Cię czekać niezłe cyrki.
  • Odpowiedz