Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@waldinio: wiem, ale nie chcialem powietrznej i tyle. Świadomie to wybrałem. No i model/producent do najtańszych nie należy.
Wady powietrznej:
1. Powietrzna moknie na dworze i szybciej koroduje
2. Hałasuje wentylatorami
3. Produkuje lód pod domem
4. Najczęściej to split który łączony i napełniany jest na budowie a nie fabrycznie u producenta (monoblok jest jeszcze tańszy ale mamy ryzyko zamrożenia instalacji lub dodatkowy obieg glikolowy lub glikol w podłodze)
5. Za
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@waldinio: apropo zajebistych deali to jeszcze taki przykład. Dołożyłem 900zl na lepszy styropian co daje 50zl mniejsze rachunki rocznie przy takiej gruntówce. Czyli te 900zl zwrócą się za 18 lat. W przypadku domu w którym zamierzam mieszkać minimum 30 lat wszystko poniżej 20 lat wydaje się że ma sens.

Polecam sobie zrobić Excela z parametrami domu żeby łatwiej podejmować takie decyzję. Najgorsze jest to że jedna ma wpływ na inną.
1. Powietrzna moknie na dworze i szybciej koroduje

2. Hałasuje wentylatorami

3. Produkuje lód pod domem

4. Najczęściej to split który łączony i napełniany jest na budowie a nie fabrycznie u producenta (monoblok jest jeszcze tańszy ale mamy ryzyko zamrożenia instalacji lub dodatkowy obieg glikolowy lub glikol w podłodze)

5. Za 20-30lat jak przyjdzie kupić nową to wymiennik gruntowy zostanie i gruntowa łatwo wymienię.


@zibizz1: tak to sobie tlumaczą ludzie którzy
@Djelon
@Matrioszkawkieszeni
Też cały czas chciałem gruntówkę, bo stabilne źródło ciepła, lepsze COPy, mniejsze koszty eksploatacyjne, itp.
Porównałem ceny powietrznych i gruntowych ze zrobieniem wymiennika, do tego policzyłem sobie w miarę realne koszty eksploatacji. Wnioski wyciągnąłem takie, że różnica nie zwróci mi się przez 20 lat. Dodatkowo za "zaoszczędzone" pieniądze na zakupie powietrznej pompy ciepła mogę włożyć w panele PV i mieć ogrzewanie "za darmo". A tak miałbym tylko gruntówkę.
@Djelon: @Sckb: @przemek_posp:
Chłopaki ale ja to policzyłem przy zakupie, sam wybierałem pompę. Wiem że to się nigdy nie zwróci.

@Djelon
Ad1
https://www.aluteam-alumeco.com.pl/wiedza-i-technika/informacje-og%C3%B3lne/korozja-powierzchni-aluminiowych
https://www.postandcourier.com/features/home_and_garden/the-salt-air-effect/article_6676dcdb-f2d0-5afc-aac7-57df6e351af7.html
Może nad polskim morzem nie ma to takiego wpływu jak nad atlantykiem ale ma.
Ad 3
https://pl.depositphotos.com/139305236/stock-video-ice-pile-frozen-under-recuperator.html
Ad 4 zgadza się a w gruntuwce nie ingeruje sie w układ wcale

Apropo fotowoltaiki to:
- można zamontować z 1kW mniej niz przy powietrznej i tutaj odzyskać
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Matrioszkawkieszeni: a-pic gruntowa 9kw ze złożeniem kotłowni zasobnikiem 300l rozdzielaczami kolektora poziomego około 29kPLN, koparka 1500 zł 600m rury fi40 wymiennika ok 1800 zł. Studnia betonowa w kręgi plus czapa 500 zł sporo zrobiłem samemu więc dobry tydzień roboty dla 2 osób...
Narazie grzeje ładnie, tylko muszę jeszcze odpowiednio wyregulowac bo na piętrze mam grzejniki A na parterze podłogowe...