Wpis z mikrobloga

Czołem Mirki i Mirabelki
Dziś nowy kurs w temacie #bazydanych a dokładniej #sql w #oracle dla średniozaawansowanych.
W tym kursie poruszam tematykę joinowania dużych zbiorów danych. Dokładniej opisuję metodę łączenia tabel: HASH JOIN w Oracle

Miał to być szybki i krótki kurs ale jak to w życiu bywa wyszedł najdłuższy do tej pory kurs który nie wiem ile czasu pisałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kolejne dwa kursy będą o podstawach ale zastanawiam się czy nie dodać wcześniej wpisu o "Code review w SQL" który sam stosuję. Będzie to pomocne dla początkujących jak i średniozaawansowanych. Standardowo dajcie odpowiedź w ankiecie :)

Jak wiecie piszę aktualnie dwa kursy:
-- średnio zaawansowanym SQL, działaniu bazy Oracle i optymalizacji zapytań pod linkiem: Kurs Oracle SQL
-- podsawach baz danych i SQL pod linkiem: Kurs SQL

Tematami kolejnych kursów będą:
* Kurs SQL SQL Dual + Narzędzia
* Kurs SQL SQL CREATE | MODIFY | DROP TABLE (Zarządzanie strukturą tabel)
* Kurs Oracle SQL Oracle FLASHBACK cz. 2 czyli jak monitorować ostatnie zmiany
* Kurs SQL SQL INSERT | DELTE | UPDATE (Modyfikacja danych tabel)
* Kurs SQL SQL SELECT | FROM | AS (Pobieranie danych tabel)
* Kurs Oracle SQL JOIN: MERGE JOIN
* Kurs SQL SQL WHERE | BETWEEN | AND | OR| > < + – <> / (Ograniczanie wyników zapytania)
* Kurs SQL SQL NULL | IS [NOT] NULL | NVL() | NVL2()| Czym jest NULL

Jeżeli chcez być wołanym zaplusuj ten wpis lub zapisz się na mirkolistę: oracleDev
Jeśli chcesz być na bieżąco obserwuj mój tag #oracledev polub profil na facebooku

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #testowanieoprogramowania #informatyka #nauka

Najpierw "Code review w SQL"

  • Tak 72.4% (42)
  • Nie 27.6% (16)

Oddanych głosów: 58

  • 9
@dzik_pl: jak dla mnie zabrakło przynajmniej jednego zdania dlaczego hash dla różnych wartości może być taki sam i dlaczego to jest ok. Bez tego wygląda to jak wytłumaczenie: wybierasz miasta ze zbioru i czasem to Rzeszów, a czasem Gdańsk, ale ogólnie jest w porządku i można już łączyć z osobami.
@mr_hammerer Oracle niestety nie podaje w jaki sposób wyznacza hash przy budowaniu build tabele. Podaje jedynie informację, może wystąpić sytuacja gdy hash dla dwóch różnych wartości jest taki sam. Mozemy sie domyslac, że różne wartości mogą generować ten sam hash że względu na zastosowanie modulo. Gdyby przyjąć funkcje hash jako hash=ID%iloscelementowtablicy. Wtedy gdy mamy 4 wartości z id: 1,2,10, 11 da nam odpowiednio 1-> 1, 2->2, 10->2, 11->3. Zastosowanie modulo