Wpis z mikrobloga

Bardzo dobry post o różnych blogach w polskiej blogosferze o tematyce finansowej, inwestowaniu, budżecie, pieniądzach, ekonomii ogólnie. Dajcie plusów dla zasięgu. Pomyślałem że warto przypomnieć bo pewnie nei trafił do wielu ludzi sądząc po liczbie plusów i komentarzy.

**Kategoria: Finanse osobiste / oszczędzanie**
**1. Subiektywnie o finansach – samcik.blox.pl**
> Jak dla mnie – niekwestionowany numer 1 finansowej blogosfery. Im dłużej bloguję tym więcej podziwu mam dla Macieja, który ma niesamowitą łatwość tworzenia treści dotyczących szerokiego spektrum finansów osobistych. Maciej jest dziennikarzem ekonomicznym Gazety Wyborczej przez co często pomija się go w rankingach blogerów. Moim zdaniem niesłusznie. Słynie z tego, że wpisy na swojego bloga pisze codziennie – czasami nawet kilka dziennie. Nie wiem jak to robi, bo większość z nich to całkiem obszerne i dogłębne materiały.


Maciej jest blisko wszystkiego co dzieje się w polskiej bankowości, łamie sobie zęby na przeróżnych formach inwestowania, zawsze skupiony jest na merytoryce wpisów i do tego ma całkiem cięty język. Uwielbiam czytać jego publikacje interwencyjne (wspiera swoich Czytelników w nierównej walce z instytucjami finansowymi) oraz analizy, np. rozstrzygnięć sądowych. Wszystko to przedstawione jest w przystępny sposób. Subiektywnie, ale bez cienia działalności komercyjnej w tle – z tego co widzę to Maciej nie zarabia na swoim blogu, nie realizuje wpisów komercyjnych, nie zarabia w afiliacji.

Minusem z mojej perspektywy jest hiper-aktywność autora: częstość wpisów, mnogość publikacji w mediach społecznościowych, wielość odesłań i reklam własnych treści zamieszczonych na końcu każdego wpisu. Najlepiej sprawdza mi się subskrybowanie wpisów z bloga Maćka emailem. Siadam do jego maili 1–2 razy w tygodniu i robię sobie solidną prasówkę – tylko z tych tematów, które mnie interesują.

Powtórzę: Maciej to niekwestionowany numer 1 w Polsce i mój wyznacznik jeśli chodzi o zawartość merytoryczną wpisów.

**2. App Funds – appfunds.blogspot.com**

Zbyszek Papiński – autor bloga App Funds – to dla mnie taki osobisty przykład mędrca. Gościa, który dużo wie, ma wyrobioną opinię na wiele tematów, ale rozumie swoje ograniczenia i wie że “rynek ma zawsze rację”. Nie kopie się z koniem, nie wyciąga pochopnych wniosków, prezentuje zawsze wyważone opinie. Widać, że rozumie odpowiedzialność za słowa – co jest cechą mimo wszystko dosyć unikalną w Internecie.

Blog App Funds #!$%@? się stabilnym trzymaniem poziomu treści (i to od wielu lat), systematycznością oraz tym, że od czasu do czasu pojawiają się tam prawdziwe perełki pisane z perspektywy, której brakuje innym autorom. Zbyszek potrafi dokonać przekroju i syntezy danych, a następnie zaprezentować wnioski w skrótowej i lekkostrawnej formie. To jest umiejętność, której u mnie brakuje (zazwyczaj rozwlekam) i za którą bardzo cenię jego twórczość.

Pomimo, że Zbyszek utrzymuje się z inwestowania na rynkach kapitałowych, to nie zatracił zdolności komunikacji językiem zrozumiałym dla tych, którzy z inwestowaniem nie mają wiele wspólnego. Dzięki temu jego blog stanowi idealny łącznik między tematyką prostego oszczędzania i zarabiania a tematyką inwestowania. To jeden z powodów, dla których jako jedyny został dwukrotnie sklasyfikowany w moim osobistym rankingu. I nieprzypadkowo w obu kategoriach jest na tak wysokich pozycjach.

**3. LiveSmarter – LiveSmarter.pl**

Z Michałem, autorem bloga LiveSmarter, znamy się od lat. Startowaliśmy w tym samym roku, przy czym Michał od początku skoncentrował się na jednym temacie – systematycznym i szybkim dostarczaniu informacji o przeróżnych promocjach (głównie bankowych), dzięki którym w naszych portfelach może zostawać sporo pieniędzy.

Robi to od lat, robi to bardzo rzetelnie i z mojej perspektywy jest jedynym wartym pokazania przykładem bloga, który wykonuje dobrą pracę dla Czytelników jednocześnie zarabiając na afiliacji. Tajemnicą poliszynela jest, że to od niego inni blogerzy kradną zdjęcia, kreacje reklamowe pojawiające się na Facebooku a nawet opisy promocji bankowych. No cóż – kopiuje się najlepszych.

Na szczęście Michałowi udało się zebrać całkiem sporą grupę “łowców wisienek”, którzy aktualnie w zasadzie pomagają mu współtworzyć treści na jego bloga. Zachęcam w szczególności do czytania komentarzy na LiveSmarter, bo dają ono dużo dodatkowej wiedzy o tym, jak umiejętnie zarabiać na promocjach – zwłaszcza łącząc wiele z nich.

**4. Finanse bardzo osobiste – marciniwuc.com**

Marcina Iwucia nie trzeba tu chyba nikomu przedstawiać. Bloger finansowy, autor książki, były pracownik banku i TFI, finansista z certyfikatem CFA. Chodząca wiedza finansowa.

Blog Marcina to kopalnia wiedzy w szczególności dla tych osób, które borykają się z problemami finansowymi (ale nie tylko). Zachęcam w szczególności do sięgnięcia do archiwum wystąpień Marcina w mediach i obejrzenia odcinków cyklu “Prosty rachunek”, który emitowany był w TVN. To dobre studium trudnych przypadków i prostych sposobów na to, jak można swoją sytuację finansową wyprowadzać na prostą.

Podobnie jak u mnie, uzupełnieniem bloga Marcina jest podcast. Zresztą jeśli dobrze się przyjrzycie, to tych analogii i podobieństw w podejściu do finansów osobistych znajdziecie u Marcina całkiem sporo.

Przyznam się, że kiedyś chłonąłem jak gąbka wszystkie wpisy na jego blogu, bo pisał w bardzo podobnym stylu i obszarze. Ostatnio mam wrażenie, że bardziej skręcił w kierunku motywacji. To absolutnie nie jest wada, bo sam uważam, że taka pozytywna motywacja i pokazywanie dobrych przykładów – zwłaszcza w obszarze prawidłowego zarządzania finansami – mają duże znaczenie. Niemniej jednak jako czytelnik wolę cyferki i konkretne taktyki. Dla jasności: to co piszę nie zmienia faktu, że blog Marcina pozostaje w ścisłej czołówce mojego prywatnego rankingu.

**5. Finanse od podstaw – finanseodpodstaw.pl**

Moja prawdziwa nadzieja. Łukasz bloguje raptem 1,5 roku, ale reprezentuje bardzo metodyczne podejście. Bardzo fajnie rozpracowuje tematy, dotyka zarówno tematyki oszczędzania, jak i zarabiania i prowadzenia własnej firmy. Do tego ma jeden z najbardziej czytelnych blogów i niedawno opublikował pierwszy odcinek swojego podcastu.

To co szczególnie mi się u niego podoba, to prostolinijne wyrażanie swoich poglądów. Nie owija w bawełnę. Jest pewną sztuką robić to w akceptowalny sposób i wydaje mi się, że Łukasz umie nie przekraczać granicy. Po cichu kibicuję i ciekawy jestem jak się rozwiną “Finanse od podstaw”.

**6. Finanse od kuchni – finanseodkuchni.pl**

Pierwsza kobieta w zestawieniu – Kasia Iwanoska. Zdecydowanie najładniejszy od strony wizualnej blog finansowy. Widać, że ktoś tu zainwestował sporo energii (a może i pieniędzy) w to, żeby całość wyglądała schludnie, elegancko i spójnie. Osobiście mam trochę wrażenie nadmiernego zarzucania mnie zdjęciami Kasi, gdy odwiedzam bloga, ale z drugiej strony – treść się broni – a to z mojej perspektywy jest najważniejsze.

Kasia podobnie jak Marcin Iwuć, jest finansistką. Wykonuje na blogu solidną robotę. Nie mam takiego efektu “wow!” gdy czytam jej wpisy, ale doceniam systematyczną pracę trzymającą przyzwoity poziom. Jest tam solidna “praca u podstaw” finansów osobistych. Im więcej takich blogów – tym lepiej.

**7. Zaradny finansowo – zaradnyfinans**

A to z kolei blog o prawdopodobnie najlepszej organizacji treści w całym moim zestawieniu. Zreszta wystarczy tylko wejść na stronę główną, aby się o tym przekonać.

Jednoznaczna kategoryzacja, łatwa nawigacja, zbiór dobrych i praktycznych porad w zakresie oszczędzania – to wszystko tutaj znajdziecie. Mateusz robi bardzo dobrą robotę i jego blog jest dla mnie jednym z wzorów, jak powinienem pogrupować wpisy na moim blogu (prędzej czy później ten dzień nadejdzie).

Niedawno blogowi stuknęły 3 lata. Życzę kolejnych równie owocnych. A i dodam, że autor niedawno udostępnił także agregator FinansoweBlogi.pl, gdzie w jednym miejscu znajdziecie informacje z różnych blogów finansowych.

**8. Finanse na obcasach – finansenaobcasach.info**

Kolejnym 3-latkiem jest blog Magdy “Finanse na obcasach”. Tu szczególnie podoba mi się systematyczność blogowania oraz ewolucja w kierunku, który także i mnie osobiście dotyczy – przedsiębiorczość, własna firma. Magda fajnie pokazuje też kulisy swojej agencji SEO.

**9. Kobiece Finanse – kobiecefinanse.pl**

Dana trafiła do mojego czytnika RSS po tym, jak w moje ręce wpadła jej książka “Pieniądze dla Pań”. I tak już została. Wpisy na blogu pojawiają się bardzo sporadycznie. Niemniej jednak dają kobiece spojrzenie na finanse i sporo praktycznych informacji.

**10. Oszczędnicka – oszczednicka.pl**

Alicja to fabryka treści i jednocześnie źródło konkretnych danych finansowych o domowym budżecie. Co miesiąc publikuje swoje zestawienia finansowe i nie ukrywam, że z przyjemnością je podglądam. Lubię widzieć konkretne liczby i odnosić je do naszej sytuacji.

**Kategoria: Ciekawe ale zanikające**
**1. Wolnym być – www.wolnymbyc.pl**
Wolnym być

Polski odpowiednik angielskojęzycznego Mr Money Moustache. Blog oszczędnościowo-minimalistyczny. Zawsze konkretne wpisy, świetny styl. Szkoda Wolny, że tak sporadycznie piszesz. Tęsknię.

**2. Metafinanse – metafinanse.pl**
MetaFinanse

Krzysztof nie tylko prowadzi Metafinanse, ale także odpowiadał kiedyś (nie wiem jak jest teraz) za blog Kontomierza. To powodowało, że postrzegałem go jako blogera, który potrafił zarabiać na tym co robił – tworzeniu dobrych treści. U Krzysztofa znajdziecie przykładowo świetną, kilkuodcinkową polemikę z moją książką “Finansowy ninja”.

Aktualnie autor mieszka i pracuje w Hong Kongu.

**3. Bankowość domowa – www.bankowoscdomowa.pl**
Bankowość domowa

**4. Gosia oszczędza – gosiaoszczedza.blogspot.com**
Gosia Oszczędza

**Kategoria: Ekonomia / inwestowanie**

Tutaj znajdują się te blogi, które pomagają w inwestowaniu na rynkach kapitałowych oraz poszerzaniu swojej wiedzy na temat szerokorozumianej ekonomii.

**1. App Funds – appfunds.blogspot.com**
AppFunds

Jedyny blog w całym moim zestawieniu, który trafił do dwóch kategorii. Zasłużenie. Powyżej napisałem już za co cenię twórczość Zbyszka. Tu przypomnę tylko nasz wspólny roczny projekt “Elementarz Inwestora”. Obaj mamy mocną pokusę, aby go kontynuować i zapewne kiedyś to nastąpi.

Pisząc te słowa uświadamiam sobie, że jest jeszcze jeden powód dla którego bardzo szanuję Zbyszka: to autor, który od lat żyje z inwestowania a nie przychodów, np. ze szkolenia innych “jak inwestować”. To odróżnia go m.in. od autora drugiego z blogów w tej kategorii.

**2. Independent Trader – independenttrader.pl**
Independent Trader

Trader21, bo tak podpisuje się autor, stworzył najszerszy tematycznie blog inwestycyjny w Polsce (obecnie nazywany portalem). To prawdziwa kopalnia wiedzy, ale trzeba podkreślić jednocześnie, że jest to blog dla ludzi myślących i zdolnych krytycznie podejść do prezentowanych treści. W naturalny sposób materiały tam publikowane stymulują dyskusję i dlatego też pod wpisami pojawiają się setki komentarzy. Warto je zgłębiać, bo doskonale uzupełniają artykuły.

Chłonąc treści pamiętajcie jednak, że Trader21 zarabia prowadząc szkolenia inwestycyjne, zarabia także na polecaniu usług konkretnych brokerów, oraz otrzymuje prowizje od sprzedawców złota. Na szczęście autor otwarcie o tym informuje, ale otwarte pozostaje pytanie o wpływ tych faktów na “linię programową” bloga.

Tak czy siak – warto czytać.

**3. Moja przyszła emerytura – www.mojaprzyszlaemerytura.pl**
Moja przyszła emerytura

Mój faworyt w zakresie oszczędzania na emeryturę przy wykorzystaniu kont IKE, IKZE i różnych programów systematycznego oszczędzania. W fajny sposób udokumentowana droga autora, który szczegółowo prezentuje wyniki i nauki płynące z zarządzania swoją polisą inwestycyjną Skandia. Warto skrupulatnie śledzić!

**4. Michał Stopka Inwestor profesjonalny – www.michalstopka.pl**
Michał Stopka

Blog Michała to dla mnie od długiego już czasu źródło dogłębnych analiz makroekonomicznych. I pomimo, że jest dla mnie najmniej czytelny spośród wszystkich wymienionych w zestawieniu, to zaglądam na niego po wartościowe treści i wyliczenia.

**5. Doxa – Przemysław A. Słomski – slomski.us**
Doxa

**6. Dziesięć procent rocznie – 10-procent-rocznie.blogspot.com**
Dziesięć procent rocznie

**7. Humanista na giełdzie – humanista-na-gieldzie.blogspot.com**
Humanista na giełdzie

**8. Blog Wojciecha Białka – wojciechbialek.blox.pl**
Blog Wojciecha Białka

**Kategoria: Nieruchomości #nieruchomosci**

Nieruchomości to tematyka, która mnie interesuje, ale niestety niewiele jest blogów, które mogę Wam polecić z ręką na sercu. Aktualnie śledzę przede wszystkim poniższe.

**1. Wynajmistrz – wynajmistrz.pl**
Wynajmistrz

Wszystko co wiąże się z tematyką rozliczania najmu, podnajmu i optymalizacji podatkowej przez wynajem. Grzegorz – autor bloga – od lat siedzi tylko w tym jednym temacie. Obowiązkowe źródło informacji dla wszystkich wynajmujących nieruchomości.

**2. Mieszkanicznik od podszewki – mieszkanicznikodpodszewki.pl**
Mieszkanicznik od podszewki

Fajne przykłady przemiany mieszkań z ruder w mieszkania na wynajem: koszty, plany i liczne zdjęcia. Mniej i bardziej szczegółowe case study osób parających się wynajmem. Fajne źródło informacji.

**3. Rozsądni bracia – www.rozsadnibracia.pl**
Rozsądni bracia

Młody blog prowadzony przez trzech braci – deweloperów i inwestorów na rynku nieruchomości. I to właśnie ich działalność biznesowa jest powodem, dla którego wylądowali w moim czytniku RSS.
**4. Fridomia – fridomia.pl**
Fridomia

Blog Sławka Muturiego. Kiedyś bardziej o nieruchomościach, a dzisiaj już bardziej o korzystaniu z możliwości jakie daje wolność finansowa. Zaglądam bardzo sporadycznie.

**Kategoria: Przedsiębiorczość / zarabianie**

Uczciwie mówiąc nie śledzę wielu źródeł dotyczących przedsiębiorczości w Polsce, ale wszystkie poniższe mogę spokojnie polecić.

**1. Liczy się wynik – liczysiewynik.pl**
Liczy się wynik

Blog Bartka Popiela to mój numer 1 w tej kategorii. Zawsze konkrety. Jestem z tych, którzy głównie czytają, ale Bartek obecny jest dzisiaj przede wszystkim w formie wideo. Cieszę się jednak, że najważniejsze przemyślenia dostępne są również w spisanej formie. Masa wskazówek w zakresie przedsiębiorczości.

**2. Mała Wielka Firma – malawielkafirma.pl**
Mała Wielka Firma

Mała Wielka Firma to w zasadzie podcast – jedyny, który zdecydowałem się wyróżnić i jedyny z krajowych, który regularnie słucham. Na szczęście dla czytających – podcast dostępny jest także w formie transkryptów.

**3. To się opłaca (dawniej Biznesowe Info) – tosieoplaca.pl/blog/**
To się opłaca

Niedawno zostałem zaskoczony tym, że Agnieszka zmieniła nazwę swojego bloga. Znajdziecie na nim masę tematów dotyczących szeroko rozumianego freelancingu, pracy w domu, zarabiania na blogowaniu oraz prowadzenia swojej firmy. Warto zaglądać.

**4. Jak zarabiać pieniądze – www.blog.jakzarabiacpieniadze.com.pl**
Jak zarabiać pieniądze

Ja zrobiłem “Jak oszczędzać pieniądze” a Mateusz zaczął tworzyć “Jak zarabiać pieniądze” i konsekwentnie pokazuje różne sposoby na to, jak mieć więcej w portfelu. Olbrzymi plus za wytrwałość i konsekwencję.

**Kategoria: YouTube**
Tu zdecydowałem się wyróżnić tylko dwa kanały związane z tematyką finansów:

**Prosta Ekonomia** – ekonomia i finanse tłumaczone w fajny, rysunkowy i w prosty sposób.
**Doradca TV** – Tomek prowadzi również bloga, ale bardziej znam go z filmów na YouTube.
Najbardziej wartościowe polskie źródła ekonomiczne na Twitterze
Kompletnie poza moim rankingiem podsunę Wam jeszcze namiary na kilkanaście osób, które warto obserwować na Twitterze, jeśli chcecie być na bieżąco z tematami ekonomicznymi:

Przemek Barankiewicz
Rafał Hirsch
Zbyszek Papiński
Jacek Uryniuk
Pawel Soltys
Marek Chądzyński
Dariusz Grupa
Robert Gwiazdowski
Łukasz Piechowiak
Michał Kisiel
Wojciech Boczoń

https://www.wykop.pl/wpis/40496487/mirki-jakie-strony-czytacie-oprocz-wykopu-p-od-sie/
#pieniadze #inwestowanie #inwestycje #budzetdomowy #oszczedzanie #gielda #emerytura #gruparatowaniapoziomu #finanse #wiedza #blog #
  • 30
  • Odpowiedz
@Krupier: jest w poniższym cytacie:

Ja zrobiłem “Jak oszczędzać pieniądze” a Mateusz zaczął tworzyć “Jak zarabiać pieniądze”


Bo ten post jest autorstwa Szafrańskiego, a nie opa.
  • Odpowiedz