Wpis z mikrobloga

Przeanalizowałem słynną ostatnio pracę wiążącą genom wirusa z Wuhan z wirusem HIV przez porównywanie sekwencji aminokwasów kodowanych białek. Jest z nią dość dużo problemów, które pozwalają podważyć wnioski, ale ich zreferowanie to trochę dłuższy tekst, więc dodałem go jako znalezisko.
https://www.wykop.pl/link/5319095/czy-nowy-koronawirus-powstal-z-krzyzowki-z-wirusem-hiv/
Tu tylko wyliczę w punktach kłopotliwe fragmenty pracy:
- Znaleziono cztery fragmenty identyczne w nowym koronawirusie i w HIV, wnioskiem było, że to mało prawdopodobne, aby był to przypadek. Problem w tym, że to w zasadzie luźne retoryczne stwierdzenie, nie poparte nawet szacunkiem liczbowym
- Jako dodatkowy fakt wykazano, że identyczne sekwencje zawierają tyle samo aminokwasów dodatnio naładowanych - co wygląda mi na powiedzenie drugi raz tego samego
- Nie zbadano czy inne sekwencje w innych koronawirusach zawierają podobne zagęszczenie aminokwasów
- Główny problem to bardzo krótkie identyczne sekwencje - cztery fragmenty o długości od 6 do 12 aminokwasów, w białku mającym ich kilka tysięcy
- Wrzucenie tych fragmentów do biologicznej bazy danych białek pokazuje, że nie są to fragmenty specyficzne dla HiV i pojawiają się też w białkach gronkowców, pałeczki okrężnicy i kilku innych wirusów i bakteriofagów. O czym autorzy się nie zająknęli.

Wołam pytających o to z poprzednich wpisów:
@BeautifulLiar @Inominews @metylomorfina @DestroDevil @szad7

Posty z przeglądami prac naukowym o wirusie będę wrzucał pod tag #koronawirusfakty

#koronawirusfakty #2019ncov #koronawirus #medycyna #gruparatowaniapoziomu
  • 5