Wpis z mikrobloga

Czy ktoś może doradzić formę opodatkowania wynajmu lokalu użytkowego? Wynajmuje od połowy 2019 roku, chciałem zapłacić podatek na zasadach ogólnych bo chciałem odliczyć od przychodu amortyzację tego lokalu tak żeby prawie tego podatku do zapłacenia nie było. Teraz czytam trochę o tym i mam dwa pytania:
1. Podobno z ustaleniem wartości lokalu do amortyzacji są niejasne zasady, jedni mówią ze bierze sie kwotę zakupu, inni ze wycenę trzeba zrobić a najgorsze jest to ze jeszcze podobno ta amortyzację powinienem zgłosić już w 2019 żebym mógł ja odliczyć a nie dopiero teraz, jak to jest?
2. Czy jeśli chciałbym jednak zapłacić podatek w formie ryczałtu 8.5% za ten 2019 rok to czy to jeszcze możliwe? Wiem ze w przypadku ryczałtu robi się przelewy co miesiąc, czy mogę teraz w styczniu zrobić przelew za wszystkie miesiące z 2019?
#ksiegowosc #nieruchomosci
  • 1
@stylusc84: Moim zdaniem co do 1. to wartość zakupu, co do 2 to szanse są marne, ale spróbuj zadzwonić do US (ni pisz, dzwoń) i tam wyjaśniać, że jesteś w tych sprawach lajkonikiem i zapomniałeś po prostu złożyć oświadczenia o tym, że dochody z najmu będziesz opodatkowywał ryczałtem.