Wpis z mikrobloga

Siema mirki-elektrycy. Mam pytanie o sposób testowania niepewnego sprzętu. Buduje sobie mały lab i zastanawiam się w jaki sposób zorganizować stanowisko testowania urządzeń co do których nie mam pewności czy nie poleci zwarcie jak tylko załączę napięcie sieciowe.

W jaki sposób zorganizować łańcuch zabezpieczeń i włączników? Aktualnie mam przewody zasilające podłączone do przedłużacza z włącznikiem na listwie i w momencie włączenia liczę, że wyłączniknadporądowy zadziała. Problem taki, że za każdym razem jak trefny sprzęt wywala eskę, to musze biegać i resetować.

W jaki sposób ogarnąć temat optymalnie? Dać w labie eske z krótszą charakterystyką czasową?

#elektrotechnika #elektronika #automatyka
kobiaszu - Siema mirki-elektrycy. Mam pytanie o sposób testowania niepewnego sprzętu....

źródło: comment_bSfeovFCXGKSlv7gETBAPoEg0cgn9Db8.jpg

Pobierz
  • 25
@kobiaszu: najtaniej to chyba jakaś dekadówka, rezystor regulowany. Tak jak się silniki odpala. Mogą być jakieś sterowniki tyrystorowe tzw. soft starty, ale to droższe rozwiązanie, ale profesjonalne.
wygląda solidnie. A co jak Ci się w nim styki zespawają pod wpływem dużego prądu zwarciowego?


@Marek1991: Jeżeli dam przed łącznikiem kolejny, selektywny stopień eski to zdązy się zespawać zanim eska wywali?
@kobiaszu: poczytaj lepiej o charakterystykach i selektywności w google. To są podstawy i szkoda czasu na zadawanie każdego podstawowego pytania na wykopie, gdzie wystarczy przeczytać 2-3 na ten temat i już będziesz wiedział dużo więcej.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kobiaszu: niech tobie wywala B10 najbliżej ciebie, ale dalej niech będzie C16 itp, to wywalac ci będzie tylko B przy twardym zwarciu

No i układ z żarówka halogen 500W w szereg w linii L, zwieranej dodatkowym bezpiecznikiem. Jak na twardym zawarciu 500W się za świeci to zauważysz i nie zalaczysz pełnej sieci. Jak tylko mruganie i prawie nie świeci to można zewrzec żarówkę i iść na pełnej sieci