Wpis z mikrobloga

Mirki i mirabelki podpowiedzcie mi co dalej robić. Chcę zacząć w zawodzie testera, ale póki co słabo idzie. Mam doświadczenie w aplikacjach mobilnych, znam Javę, SQL, podstawy HTML i CSS. Ogarniam Postmana, jMetera i podstawy Selenium Webdriver. Mam ISTQB FL. Mimo to nikt z rekruterów nawet nie oddzwania :/ Większość ogłoszeń na juniora wymaga 2+ lat doświadczenia, a ja niestety w testowaniu nie mam żadnego.
Co jeszcze warto się nauczyć, żeby zwiększyć swoje szanse?
Czy jest jakikolwiek sens aplikowania na ogłoszenia, które wymagają powiedzmy co najmniej roku doświadczenia?
Ehh... zaczynam powoli tracić zapał :(
#testowanieoprogramowania #pracait #praca #kariera
  • 46
@Patrycja89: Celujesz w jakieś konkretne miasto czy zdalnie? Z małym doświadczeniem zdalnie większość nie będzie chcieć bo uzna to za duże ryzyko. Jeżeli szukasz czegoś na miejscu, być może poszukać jakiejś mniejszej firmy? Nie wiem w jakie wymagania finansowe celujesz, ale jeżeli trakujesz siebie jako juniora, to pewnie na początku nie będzie to jakaś wygórowana pensja.

Co do wymagań roku/dwóch doświadczenia - składaj śmiało, jeżeli ktoś pilnie poszukuje testera, to to
@Patrycja89: I przy okazji, skoro znasz podstawy Java, SQL, HTML, CSS, nie chcesz może spróbować wysłać parę CV jako junior developer? Z tego co widzę, firmy łatwiej się uginają z wymaganiami do devów, ponieważ o wiele ciężej jest znieść w firmie brak developera niż brak testera, i może być przez to nawet łatwiej wejść na deva, oczywiście jeżeli Ciebie to interesuje w ogóle
@jeffery: Celuję w Trójmiasto, najlepiej w Gdyni. Aplikuję zarówno do małych jak i duży firm. Moje wymagania to 3k netto, więc chyba nie jest to strasznie dużo. Spróbuję wysyłać CV na ogłoszenia z wymaganym doświadczeniem, może rzeczywiście ktoś się nade mną zlituje i zaprosi na rozmowę :)
Dostaję czasem oferty na Linkedin na Android Deva, ale siedzę w tym od trzech lat i mam już tego trochę dość, dlatego postanowiłam zmienić
@Patrycja89: O, jak masz doświadczenie takie jak piszesz powinno być Ci o wiele łatwiej, możesz jeszcze poszukać stanowisk typu programmer in test, który polega mniej na klikaniu X razy na stronie a więcej na pisaniu testów jednostkowych/E2E, tutaj akurat np. banki mogą być dobre
@jeffery: No najlepiej to bym wystartowała na testera automatycznego/programmer in test od razu, ale ogłoszenia zwykle wymagają 1-2 lata doświadczenia komercyjnego w testach automatycznych :( A co do banków to właśnie wczoraj składłam do Aliora i na razie zero kontaku :/ Zastanawiam, się czy nie pójść do jakieś gównoroboty na parę miesięcy i się trochę się przez ten czas doszkolić. Tylko właściwie nie wiem z czego. SoapUI? LoadRunner?
@Patrycja89: z pewnością znasz te wszystkie technologie i narzędzia nie mając żadnego doświadczenia w branży :)
kurs na udemy != umiejętności

jeżeli nawet nie oddzwaniają to znaczy że za bardzo ściemniałaś w cv i po prostu to wyczuli, jeżeli podajesz znajomości języków programistycznych bez żadnego repo z przykładami to odpadasz z miejsca.
@Patrycja89: z tymi wymaganiami to tak jak pisałem - one są tam bo są, a rzeczywistość jest całkiem inna :) Jak masz 3 lata doświadczenia jako android dev, choćby najbardziej juniorski junior, to tym bardziej jest duży plus dla Ciebie o którym powinnaś bardzo głośno krzyczeć w wiadomościach które piszesz.

@Snoxik: Pisała wyżej, że 3 lata pracowała jako android dev
@Snoxik: Ale ja tam nic nie nakłamałam. Mam 17 aplikacji Android na Google Play, link daje w CV, mam też Githuba z moimi projektami napisanymi w Selenium w ramach ćwiczeń. Moja znajomość JAVY i SQL jest bardzo dobra no i z racji, że robiłam kiedyś stronki hobbystycznie to ogarniam podstawy HTML/CSS. Co do programów to Postman i jMeter to rzeczywiście uczyłam się z materiałów z necie, ale to przecież nie jest
Czy jest jakikolwiek sens aplikowania na ogłoszenia, które wymagają powiedzmy co najmniej roku doświadczenia?


@Patrycja89:
Co do tego - nigdy nie zaszkodzi. Czasem HR z góry Cię odrzuci bo ma być rok i koniec, czasem przeczyta, że robiłaś coś fajnego i pchnie dalej.
@Patrycja89: Z mojej perspektywy nie klei się to wszystko, jeżeli masz takie doświadczenie jako deweloper z takim stackiem i chcesz przejść na testy za 4.5k brutto to jednak coś jest nie tak.

Pomijając moje odczucia, problem i tak leży w cv jeżeli odpadasz już w pierwszym etapie (ogólnie zgłaszaj się na każde oferty i nie patrz na lata doświadczenia tylko wymagania technologiczne).
Na juniora nie wymagają 2 lat :P Ogólnie zazwyczaj wymagają 2-3 lata i raczej już na mida/seniora :)


@diarrhoea: Wierz mi 80% ogłoszeń na juniora wymaga 2+ lat doświadczenia. Też mnie to wkurza, bo jak sam powiedziałeś to już jest poziom mida. Co do konsultowania CV to tak, pokazałam kilka wersji koleżance która pracuje w HR i powiedziała, że wszystkie są ok i nie ma się do czego przyczepić(oprócz oczywiście braków
@diarrhoea: @Snoxik Chyba zrobię tak jak mówicie i zacznę słać CV na wszystkie ogłoszenia, bez względu na wymagane doświadczenie. Może ktoś da mi szansę.
A tak poza tym zastanawiam się czy to nie kwestia, że ma 30lat i jestem kobietą więc może z góry zakładają, że zaraz zajdę w ciążę?
@Patrycja89:
Trochę mam inne wrażenie, aktualnie sam szukam nowej pracy (co prawda na drugim końcu naszego pięknego kraju) i zazwyczaj ogłoszenia na juniora (chociaż jest ich mało) to wymóg max. 1 roku doświadczenia. 2-3 to już mid/senior, 3+ to już zazwyczaj senior/lead.
To, że CV przejdzie przez HR nie zmienia tego, że potem dostaje je ktoś z testerów i wtedy może odrzucić. Najczęściej chodzi o np. nierówne linie, różne odstępy itd.
@Patrycja89: a na jakich portalach szukasz ofert pracy? W moim odczuciu na ten moment najlepszy oczywiście jest linkedin (gdzie u Ciebie mogą być problemy w związku z inną ścieżką) oraz grupy na facebooku (Testowanie Oprogramowania + QA Testers -job offers) jesteś na nich?
Dodatkowo na facebooku zdecydowanie łatwiej byłoby Ci napisać w poście czemu chcesz porzucić developerkę i zająć się testami, często po prostu TL szuka tam ludzi do swojego zespołu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Patrycja89: Trójmiejski rynek rządzi się swoimi prawami, jest bardzo ciężko w porównaniu do innych większych miast, bardzo dużo chętnych a mało miejsc pracy (raptem kilka dużych firm it), to i wymagania z kosmosu a i tak kogoś znajdują. Ja już się trochę meczę szukaniem, chciałem tu zostać ale widzę, że bez przeprowadzki to nie mogę liczyć na nic ciekawego
@Patrycja89: przejrzyj CV albo daj komuś do przejrzenia - nawet na wykopie znajdą się chętni, żeby Ci pomóc w tej kwestii. Druga rzecz - być może truizm, jest koniec roku - to nie jest dobry okres na szukanie pracy. Trochę można poczekać do nowego roku i wtedy powinno być łatwiej. Uzupełnij też profil na LinkedIn, jak zrobisz to z sensem, to czasami rekruter powie "nie potrzebujemy CV, wystarczy nam to co