Wpis z mikrobloga

@jaco666b: Czekaj, czyli masz jeszcze osobno chmiel? To bierz na przyszłość zestaw z ekstraktów, bo to jest właśnie ekstrakt, chmiel i drożdże. Centrum piwowarstwa daje możliwość wybrania sobie drożdży do zestawu. Ja nigdy nie chmieliłem w żadnych woreczkach, to po gotowaniu i tak opada, a przelewając wężykiem można tych osadów uniknąć (zwłaszcza jak się zamiesza i uformuje się stożek na dnie).
@Nemrod: Nie, nie mam chmielu i tym razem sobie odpuszczę. Jestem ciekaw smaku piwa z samego kita i tego nachmielonego słodu. Zestaw od @twojbrowarpl z kitem Pale Ale Mangrove Jack`s.

Ciekaw jestem czy będzie lepsze od APA z browaru Żywiec ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do brewkitów to jakieś poleciacie? Co sądzicie o Gozdawa? Albo Coopers? Bo o Mangrove Jacks nic nie znalazłem.

@Nemrod
O zestawie z
@jaco666b: To jest właściwie to samo. "Zaletą" brewkita jest to, że już jest nachmielony i nie trzeba gotować. Można zalać puchę wrzątkiem od razu w wiadrze - nie trzeba gara, pieca... Jeśli ktoś ma garnek, to bierze ekstrakty - to jest prawie to samo, tylko masz osobno chmiel. Mieszasz ekstrakt z wodą, stawiasz na piec, gotujesz i wsypujesz chmiel. Zrozumiałem, że właśnie to robisz, chcesz brewkita dodatkowo nachmielić, więc zamierzasz go
@jaco666b: Żeby było lepsze od APA musiałbyś go nachmielić na zimno (czyli właśnie po przelaniu na cichą). Chmielenie na zimno dodaje unikatowych aromatów, których normalnie z brewkita nie dostaniesz. Bez żadnych dodatków osiągniesz odpowiednik Harnasia przy użyciu cukru lub jakiegoś pełniejszego Ale przy użyciu ekstraktów.
@jaco666b: Tego akurat się nie czepiam (dolewania wody, musi tylko być sterylna). Musisz coś zrozumieć - brewkit dupy nie urwie. To będzie raczej ciut lepsze od Harnasia - tyle. W APA robi robotę amerykański chmiel i chmielenie na zimno, nic tego nie zastąpi. Nie masz nawet co porównywać twojego Ale do jakiejkolwiek APA - przynajmniej nie będzie rozczarowań.
[Do rozlewu akurat wystarczy zwykły cukier.]
  • 0
@Nemrod hmm to jak to jest, ze z ekstraktów trzeba gotować z chmielem, a w brewkicie wrzuca się chmiel do zimnego piwa i czeka... Z rozmowy z Tobą wiele się dzisiaj dowiedziałem za co jestem bardzo wdzięczny,ale mam też sporo wątpliwości.
Chyba zainwestuję jednak w chmiel i wrzucę na cichą.
Z drugiej strony, gówniane piwo od zajebistego oddziela tylko sam smak chmielu? Hmmmm
@jaco666b: Chmiel może pełnić w piwie dwie funkcje: daje goryczkę oraz aromat. Piwo, a właściwie brzeczkę, czyli taki sok ze słodu, się gotuje (warzy) i właśnie w czasie gotowania z dodanego chmielu uwalniają się alfa kwasy, odpowiedzialne za goryczkę. Zwykle brzeczkę z chmielem gotuje się 1 godzinę. Niestety w tym czasie aromaty chmielowe odparują. Dlatego często dodaje się porcję chmielu na ostatnie minuty gotowania (nie wniosą zbyt dużo goryczki, ale też
@jaco666b: W brewkicie ekstrakt jest już wcześniej nachmielony, dlatego piwa nie trzeba gotować. W każdym innym wypadku trzeba, m.in. z powodu chmielenia. Chmielenie na zimno można zastosować zawsze (to jest dodatek, tak samo jak dodanie do piwa kawy, pulpy z owoców, płatków dębowych), jest niezależne od procesu warzenia piwa i użytych do tego surowców, natomiast nie zawsze pasuje do danego stylu piwa.
@jaco666b: Idealnie jest fermentować w wiadrze bez kranika. To z kranikiem jest dobre do rozlewu - piwo z cichej przelewa się wężykiem do wiadra z kranikiem, uważając na chmieliny. W wiadrze z kranikiem można wcześniej przygotować roztwór wrzącej wody z cukrem/glukozą i na to zlać piwo. A z wiadra z kranikiem do butelek - tu polecam na przyszłość zaworek grawitacyjny, fajna sprawa.
  • 0
@Nemrod tez mam hehe
No dobra to odezwę się po rozlewie albo w trakcie fermentacji jakbym miał jakieś wątpliwości.
Bardzo, bardzo dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam
Jacek
@phila_eagles @FelippeMassa @jmyung
Piszecie tutaj że zlewamy na cichą gdy chcemy zebrać gęstwę. W poniedziałek uwarzyłem piwo z ekstraktów. Myślałem że nie będę zlewał na cichą i zbiorę gęstwę przy butelkowaniu.
Czy to zły pomysł? Gęstwa po ponad 3 tygodniach w fermentorze nie będzie nadawała się na ponowne użycie?
@Nemrod: Na Cichej fermentacji piwo już nie powinno fermentować ! tzn. Już nie powinno zachodzić przemiany cukru w alkohol oraz CO2. cytat z wiki.piwo.org (zachęcam do czytania bardzo dobre źródło wiedzy)Zeszło do XºBlg, czy już przelewać na cichą?

Wiadomo, każdemu się spieszy żeby spróbować piwa, ale natury nie należy poganiać. Zasada jest taka, że piwo powinno prawie całkowicie przefermentować przed przelaniem go do fermentacji wtórnej (klarowania, fermentacji cichej).
@FelippeMassa: Właśnie często czytuję wiki.piwo.org
Tam znalazłem taki cytat:
"W praktyce browarniczej (...) fermentację cichą (ok. 2 tygodni) w czasie której piwo jeszcze nieco dofermentowuje i klaruje się."
( ͡º ͜ʖ͡º)