Wpis z mikrobloga

„Porozumienia sierpniowe z 1980 r. otworzyły drogę do legalizacji NSZZ „Solidarność”. W całej Polsce zaczęły żywiołowo powstawać struktury związkowe, do których zapisało się – co dzisiaj niewyobrażalne – dziesięć milionów Polaków. Ruch społeczny o tak ogromnej skali wymagał powołania władz krajowych, uchwalenia statutu oraz sformułowania programu. Były to główne zadania, jakie stanęły przed I Krajowym Zjazdem Delegatów, który odbył się w dwóch turach w Gdańsku: 5–10 września 1981 r. oraz 26 września – 7 października 1981 r. W trakcie zjazdu ujawniły się także – po raz pierwszy w sposób tak otwarty – tarcia wewnątrz związku. Ich echa zaważyły na późniejszej historii „Solidarności”.”

Promocja wydawnictwa źródłowego „Kryptonim »Klan«. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ »Solidarność« w Gdańsku” – Gdańsk, 3 września 2019

„Zjazd był ogromnym wyzwaniem nie tylko dla jego organizatorów, lecz także dla komunistycznego aparatu represji. Dziesiątki tajnych współpracowników obsługiwanych przez miejscowych i delegowanych funkcjonariuszy bezpieki, środki techniki operacyjnej (podsłuchy telefoniczne i pokojowe), kombinacje operacyjne, prowokacje... – nie ulega wątpliwości, że jesienią 1981 r. w Trójmieście machina bezpieki pracowała na najwyższych obrotach. Materiały operacyjne i analityczne wytworzone przez SB trafiały przede wszystkim do teczek dwóch spraw obiektowych: krypt. „Sejmik” (włączonych następnie do sprawy krypt. „Klan”) i „Debata”, założonych specjalnie na okoliczność I KZD. Publikowane dokumenty ukazują arsenał zastosowanych środków oraz determinację, z jaką władze komunistyczne usiłowały wpływać na przebieg debaty zjazdowej.”
#historia #ciekawostkihistoryczne #sluzbabezpieczenstwa #nszzsolidarnosc #trojmiasto #gdansk #ipn #prl #porozumieniasierpniowe #cenckiewicz
MagicPiano222 - „Porozumienia sierpniowe z 1980 r. otworzyły drogę do legalizacji NSZ...

źródło: comment_AVhvjXntDIcSSMlnAY65dD3cRZT9VA0B.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
@MagicPiano222: Zapraszamy na promocję wydawnictwa źródłowego, która odbędzie się z 3 września br. o godz. 17.00 w siedzibie Oddziału IPN w Gdańsku. W spotkaniu wezmą udział autorzy: Dominik Sokołowski i Radosław Żydonik, a także prof. dr hab. Sławomir Cenckiewicz i prof. Wojciech Polak.

  • Odpowiedz