Wpis z mikrobloga

„Krzysztof Stanowski, znany dziennikarz sportowy, wygłosił na swoim facebooku manifest centryzmu, który wzbudził zachwyt wielu ludzi. Stanowski pisze, że równie daleko mu do ludzi bijących mniejszości na ulicach, jak i do "nachalnej propagandy LGBT". I pyta dramatycznie: "Czy można stać po środku?"

Można, można, nikt nie broni, to wręcz postawa ciesząca się od dawna dużą popularnością. Niestety.

Wystarczy poczytać książki na temat dowolnego ruchu walczącego o prawa człowieka i prawa obywatelskie. Na przykład o amerykańskich sufrażystkach domagających się praw wyborczych dla kobiet. Kiedy sufrażystki protestowały pod Białym Domem, wiele osób zarzucało im skrajność, agresywność, nieskuteczność. Stany Zjednoczone pełne były Stanowskich, którzy uważali, że nazywanie kobiet podludźmi to gruba przesada, ale jednocześnie sufrażystki mogłyby już dać sobie spokój z tą nachalną propagandą i obrażaniem prezydenta.

Ta sama historia z Martinem Lutherem Kingiem. Pisałem o tym kilka miesięcy temu dla Krytyki Politycznej. King był tak zawiedziony centrystami swoich czasów, że napisał, iż to umiarkowana większość, a nie radykalny Ku Klux Klan jest największą przeszkodą na drodze do równouprawnienia.

Wiadomo skąd bierze się atrakcyjność centrystycznego sposobu myślenia. Wywołuje on złudzenie rozsądku, umiarkowania, podążania za złotą zasadą, że prawda leży po środku. Ale środek to pojęcie względne - dzisiaj nikt już nie powie, że pogląd "nie uważam kobiet za podludzi, ale prawa wyborcze dla nich to przesada" jest podejściem rozsądnym i umiarkowany.

Kiedy samemu nie należy się do grupy dyskryminowanej, łatwo wymądrzać się na temat zachowania spokoju i umiarkowania. Łatwo odgrywać rolę rozsądnego. Łatwo "żyć swoim życiem", jak pisze Stanowski, i nie wchodzić nikomu w drogę. Ale to nie rozsądni, grzeczni i umiarkowani sprawiają, że udaje się w końcu wywalczyć prawa człowieka. Oni są tylko kolejną przeszkodą, którą trzeba pokonać.”

(C) Tomasz Markiewka/Facebook

#takaprawda #niepopularnaopinia #normictwo #neuropa #4konserwy #bekazprawakow #stanowski #lolcontent
KazachzAlmaty - „Krzysztof Stanowski, znany dziennikarz sportowy, wygłosił na swoim f...

źródło: comment_tTd8X4i9iGphoOB3ovOYMqtLpV6DqNkg.jpg

Pobierz
  • 162
  • Odpowiedz
@Kazach_z_Almaty: Ale bzdury, współczesny centryzm zakłada szeroko rozumianą wolność osobistą i nie wchodzenie swoim nosem w prywatność innych. W przeciwieństwie do fanatyków. A co do tego mema, centryzm nie polega na braku poglądów, wręcz przeciwnie, czerpie garściami zarówno z lewej jak i prawej strony biorąc to co najlepsze nie wdając się w wojenki.
  • Odpowiedz
@Kazach_z_Almaty: Stanowski odnosi się do nieakceptowania atakownia ludzi lgbt i jednocześnie braku zgody drag queen w przedszkolach czy adopcje dzieci przez homo, ty przywołujesz walkę o prawa kobiet do głosowania i segregacje rasową XD
  • Odpowiedz
czy adopcje dzieci przez homo


@DzembaDzemba: A to z jakiej paczki? Czemu osoby homoseksualne nie powinny adoptować dzieci, skoro według wszystkich rzetelnych badań te dzieci rozwijają się w takich związkach równie dobrze, co w hetero?

Dziwnym trafem ten "centryzm" to po prostu konserwatyzm, tylko w wersji light. Nie dla adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, nie dla równych praw wszystkich obywateli, nie dla krytyki religii, nie dla ograniczeń emisji CO2 itd.
  • Odpowiedz
Można, można, nikt nie broni, to wręcz postawa ciesząca się od dawna dużą popularnością. Niestety.


@Kazach_z_Almaty:
Niestety? Racjonalizm nie jest w cenie? Ważne, żeby wbrew rozumowi się #!$%@?ć z innymi.
  • Odpowiedz
@johny-kalesonny Ty weź lepiej sobie zobacz swoje dyskusje, w większości w pewnym momencie zaczynasz wyzywać przeciwnika, nazywać go troglodytą, debilem bo nie myśli tak jak Ty, cały czas rzucasz te same argumenty i udajesz że nikt ich nie odbija. Z Tobą niestety nie ma jak dyskutować. Iście dziecinna forma prowadzenia dyskusji, łamiąca wszelkie zasady dobrego szyku.
  • Odpowiedz
@Kazach_z_Almaty: ale #!$%@?. O ile całym sercem jestem za LGBT, a akcje takie jakie się odwalały w Białymstoku uważam obrzydliwe, to to do jakiego poziomu spadła debata publiczna w tym kraju, to jest gorzej niż smutne. I nie chodzi mi o to, że nie mam poglądów, nie chodzi mi o parady, czy marsze, nawet jakieś grubsze pyskówki uważam za fragment dyskursu, chodzi mi o to, że obie te grupy posuwają się
  • Odpowiedz
Racjonalizm nie jest w cenie?


@Flypho: Ale centryzm nie jest racjonalny, jest właśnie irracjonalny. Centrysta to nie jest ktoś, kto mówi "sorry ziomeczku, nie mam zdania w tym temacie więc nie mogę powiedzieć kto ma rację" tylko "jesteście #!$%@? tacy sami".

I w kontekście takich ruchów emancypacyjnych, gdzie ludzie mówią "Ej, róbmy równe prawa dla wszystkich obywateli" i przychodzi taki "centrysta" (który de facto jest konserwą) i mówi "Nie, bo to
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 22
@Kazach_z_Almaty: W ogóle nie powinno się używać pojęcia centryzm, które - w rozumieniu politologicznym - oznacza... liberalizm, a przecież postulaty LGBT jak najbardziej mieszczą się w kanonie liberalnym, a ktoś tutaj wcześniej pisał o wolności osobistej XDDD Lepszym określeniem byłby symetryzm, który jest cichym podtrzymywaniem statusu quo.
  • Odpowiedz
@johny-kalesonny:
Przychodzi taki racjonalista i mówi:
- ej, ale skoro wszyscy mają mieć takie same prawa to powinni też mieć te same obowiązki, nie?
A tacy jak ty nazywają go wtedy nazistą xD. Im więcej praw tym większa odpowiedzialność spoczywa na ludziach, a lewica się przed odpowiedzialnością wzbrania rękami i nogami. Niech państwo zrobi!
  • Odpowiedz
@johny-kalesonny:
O służbie wojskowej? Baby głosują, a faceci idą umierać w rezultacie ich wyborów przy urnach. Naprawdę sprawiedliwy układ. Pewnie nie widzisz w tym żadnej moralnej sprzeczności. W ogóle bezrefleksyjne założenie, że danie praw wyborczych przysłużyło się rozwojowi naszego społeczeństwa, bo przecież dla ciebie to jest takie oczywiste, że tak było, to jest śmiech na sali. #!$%@? wie czy my w ogóle obraliśmy dobrą drogę, może właśnie jesteśmy na kursie kolizyjnym
  • Odpowiedz