Wpis z mikrobloga

Górna płyta reaktora typu RBMK, pierwszy blok Smoleńskiej elektrowni jądrowej. Czy można powiedzieć, że to taki sam reaktor jak czwarty blok Czarnobylskiej elektrowni jądrowej ( #czarnobyl )?
Nie za bardzo.
RBMK to typ reaktorów, tak samo jak PWR czy BWR (chociaż RBMK jest pewną modyfikacją BWRa). Natomiast samych projektów reaktorów RBMK było więcej.Technologiczne jest on najbardziej powiązany z blokami 3 i 4 Czarnobylskiej oraz 3 i 4 Kurskiej, chociaż jeżeli popatrzymy na SUZy czyli system kontroli mocy to sprawa wygląda zupełnie inaczej i pierwszy blok Smoleńskiej ma wtedy więcej wspólnego z 1 i 2 blokiem Czarnobylskiej EJ. Te kolory, które widzicie na płycie reaktora nie odpowiadają już tym samym prętom, które możecie zobaczyć nadal na pokrywach reaktorów w Czarnobylskiej EJ. Zostały one zmienione wraz ze zmianą powiedzmy sobie oprogramowania reaktora.
Nie wnikając w szczegóły, obecne systemy sterowania reaktorami RBMK w Rosji są na tyle skomplikowane, że z ręką na sercu wam powiem - nie mogę ich do końca ogarnąć. Gigantyczna ilość zmian w stosunku do dobrze mi znanych systemów automatyki reaktora z czasów po awarii, nowe sygnały, przebudowane sterownie, jestem do tyłu technologicznie :D
Kiedyś myślałem, że najtrudniej będzie mi się oswoić się z RBMK na Litwie, ale tam na szczęscie systemy te są starsze i jeszcze je ogarniam.

#ejdlakazdego <- mój tag, nie chcesz czytać jądrowych niusów - czarnolistuj
#energetyka #energetykajadrowa #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
markedone - Górna płyta reaktora typu RBMK, pierwszy blok Smoleńskiej elektrowni jądr...

źródło: comment_UEeBLjTrvSiiE1zQRo5vWHbcudtdCeom.jpg

Pobierz
  • 18
@markedone: może to nie jest działka stricte jądrowa ale orientujesz się jakiego typu system sterowania znajduje się w takiej elektrowni. Albo znajdował w latach 80? Współcześnie w elektrowniach (nie wiem czy jądrowych ale raczej też) stosuje się systemy ze sterownikami typu dcs. A tutaj? Jak to jest teraz (domyślam się że teraz są jakieś sterowniki cyfrowe) a jak było to pierwotnie w radzieckich elektrowniach ? Jakiś wyspecjalizowany komputer? Technika stykoeo-przekaznikowa czy
@markedone
Ooo nareszcie jakiś fajny content w tym szambie z małpami ;)
Mirku, często się mówi o wsuwaniu i wysuwaniu prętów. A to paliwowych, a to do spowalniania elektronów. Wrzuciłeś zdjęcie płyty, i teraz mam pytanko. Jak wysuwają pręty to one wystają ponad tą płytę? One są wypychane od dołu (jakoś mi się nie wydaje aby tak było) czy wyciąganie z góry? Jak wyciąganie z góry to jak wyciągnąć koła na raz?
@BoKoR:

A to paliwowych, a to do spowalniania elektronów.

Paliwowych się nie wsuwa. Do spowalniania neutronów :D

W tym reaktorze większość prętów jest wsuwanych od góry do rdzenia reaktora, sam rdzeń reaktora znajduje się 7 metrów pod tą płytą :) Część prętów jest wsuwana od dołu, ale ich mechanizmy są nad reaktorem. W tym reaktorze jest to konieczne ze względu na jakiego wielkie rozmiary, chodzi o to, aby lepiej operować strumieniem
@markedone: pisałem z telefonu i wyszło jak wyszło :)

> A to paliwowych, a to do spowalniania elektronów.

Paliwowych się nie wsuwa. Do spowalniania neutronów :D


tam bardziej chodziło mi o rozróżnienie, że są tam różne pręty. Mogłem lepiej to sformułować.

jak wyciągnąć koła na raz?

Miało być: "Jak wyciągnąć wszystkie/ kilka na raz? "

Ale już jestem przy kompie, to zaraz sobie czegoś poszukam o tym.

Dzięki za schematy, zaraz
@BoKoR: Funkcja prętów zależy od automatyki pod którą podlegają. Część odpowiada za pracę na różnych mocach, część za kompensację efektów reaktywnosciowych, a część jest wykorzystywana tylko w skrajnych przypadkach, które wymagają natychmiastowego wyłączenia reaktora.

Miało być: "Jak wyciągnąć wszystkie/ kilka na raz? "

Zwiększenie mocy reaktora. Automatyka reaktora i tak zrzuci ponownie wszystkie pręty jeżeli pewne określnone sygnały zostaną aktywowane.
@markedone:
Pomęczę cię jeszcze trochę :)

Bardziej mi chodziło o to, jak to się odbywa mechanicznie.
Czyli pod pokrywą górną oraz pod górną osłoną biologiczną jest jeszcze jakiś mechanizm który steruje wysuwaniem oraz wsuwaniem prętów regulacyjnych?

A ta ładowarka oznaczona numerem 15 na pierwszym rysunku który wrzuciłeś, to służy do całkowitego wyciągnięcia pręta paliwowego gdy zajdzie taka potrzeba?
@markedone: a wiesz jak właśnie wygląda ten przeładunek? zawsze mnie to ciekawiło jak wygląda obsługa takiego reaktora (tak, jeszcze przed serialem xd), a w internecie opisy są mało dokładne. Rozumiem, że każdy pręt paliwowy składa się z kilku włókien z tabletkami paliwowymi (nie wiem czy tak to się zwie) które są umieszczane w tubie z grafitu. Jak odbywa się wymiana takiego pręta, skoro wszystko jest kilka metrów pod tą pokrywą? Oraz
@Hrabia_Heheszko: Tak jak na filmiku, który w kleił @sajnguri800:
RZM pracuje zwykle w dwóch wariantach:
a) przeładunek dwóch kaset
b) wyjęcie z rdzenia czterech wypalonych kaset paliwowych, a załadunek świeżych odbywa się ręcznie z pomocą urządzeń na hali reaktora.
Ale to tylko w przypadku reaktora, który jest schłodzony i nie pracuje..
Podczas pracy na mocy, można tylko za pomocą maszyny przeładować paliwo.

Rozumiem, że każdy pręt paliwowy składa się z