Wpis z mikrobloga

Pytanko: Bo przymierzam się do zagrania Moskwą i czy opcja przejścia na Islam jest sensowna? Bo poza Moskwą i Nowogrodem (który zaraz się zjada) i wasalami Moskwy chyba nikt nie jest Orthodoxem (od Litwy na zachód i północ to wszyscy katolicy, południe to islam, a wschód to jakieś mieszanki, głównie religie indyjskie) i wszystko trzeba będzie przekonwertować. I dlatego myślę czy przejście na Islam to nie jest głupi pomysł bo chociaż południe islamskie byłoby z głowy. Ale jak to ogólnie zrobić? Bo coś czytałem że trzeba mieć prowincję innej wiary (ale akurat prowincję islamskie łatwo zaraz podbić) ale ogólnie nie orientuję się w tych zmianach religii.

I co zrobić gdy ma się maks Monarchy Points, a np następna technologia kosztuje więcej niż mój limit, jak ten limit zwiększyć? Czy to jest związane coś z tymi instytucjami typu renesans czy kolonializm? Bo tego też do końca nie ogarniam i jak grałem za pierwszym razem Polską to miałem kilka razy ten problem ze limit był mniejszy niż wymagania do technologii. A co do instytucji to wprowadzałem je tylko jak mi komunikat o tym mówił. Czy przypadkiem development prowincji nie jest związany z tymi instytucjami czy coś mieszam? Jak to działa?

Jestem zagubiony jak zawsze niestety xD
#eu4
  • 24
@Redesekrator: Mam, specjalnie zakupiłem jakiś czas temu do gry Moskwą, ale pierwsze podejście nieudane bo mnie Dania z wasalami #!$%@?ła chwilę po zjedzeniu Nowogrodu i anektowaniu moich wszystkich wasali.

I czy w ogóle warto tak szybko anektować waaali? Bo zastanawiam się czy może tym razem wchłonąć małych wasali, a Perm zostawić, dokarmić go prowincjami od Kazania, Złotej Ordy i może od Nogai i dopiero go zaanektować? Jak postępować z tymi wasalami
@Szymi14: zeżreć tych w środku, Perm możesz zostawić jeżeli chcesz oszczędzać paper manę
Co do konwersji na Islam to nie ma to najmniejszego sensu. Prowincje te mają mały development, więc szybciutko je skonwertujesz, zwłaszcza jako prawosławny kraj (prawosławie jest jeszcze bardziej OP po Third Rome). Co do many to wydaj ją na idee i development jak masz jej za dużo, innego wyjścia nie ma
To jeszcze zapytam czy takie idee do Moskwy będą spoko:
1) Quantity
2) Religious (ewentualnie Religious jako pierwsza ale czytałem że nie powinno się na początku brać idei administracyjnych bo będzie brakowało adm points na corowanie prowincji których na początku zdobywamy całkiem sporo)
3) Dyplomatic/Influence
4) Administrative
5) Dyplomatic/Influence
6) Offensive
7) Economic
8) Humanist/Espionage

Nie jestem pewny tych idei, tak jak ich kolejności. Od razu mówię że nie interesuje mnie kolonizacja
@Szymi14 zależy jak planujesz grać, twoja armia może być troszkę słaba, quality w połączeniu z econimic daje policy na dodtakowe 5 dyscypliny. Ja generalnie nigdy nie biorę influence diplomatic razem, wybieram tylko jedną, no chyba że gram Austrią. Też nigdy razem nie biorę religious I humanist, zazwyczaj wybiera się tylko jedną z nich, ale no jak mówiłem, zależy od celu jaki masz na kampanię.
Kurde czy gra Moskwą na początku jest zawsze taka powolna i trudna czy to ja nie potrafię grać? Minęło prawie 20 lat, ja zjadłem Odoyev, Ryzań, Tver oraz w 2 wojnach 3/4 Novogrodu. Zostało mu z 5 prowincji, a północne rubieże (Koła) zajęła Norwegia. W międzyczasie wchłonołem Pskov, Rostov i Yaroslavl, został do wchłonięcia Beloozero i Perm (choć Perm raczej jeszcze zostawię na dłużej). Nic nie tknąłem Kazania czy Złotej Hordy, ciągle
@Szymi14: z takich ogolnych rad. Jak masz problem z manpowerem to musisz zaczac umiejetnie wplatac najemnikow w wojsko, tyle, zebys byl w stanie to utrzymac ze swojej ekonomii i miec rozsadne ilosci manpowera. Co do buntów to możesz zwiekszyc autonomie w kilku prowincjach, wtedy beda mialy -10 unrest na 30 lat. Pozyczek sie nie boj, po to sa, zeby z nich korzystac. Jak sie boisz Litwy to wez jakiegos sojusznika, ktory
@Szymi14 na początek w każdym stacie daj te takie coś, to się chyba nazywa consecrate metropolitan, zwiększy ci manpower itd, jak masz eventy na patriarch authority to zawsze bierz. Jak przy twoich wojskach jest mała czaszka to oznacza że tracisz manpower, szybko te armie przestaw do bogatszej prowincji(chyba że kupujesz wroga, wtedy czaszka będzie zawsze). W czasie pokoju wyłączaj forty I utrzymanie armii, chyba że zbliża się bunt. Pieniądze możesz wziąć od
@KsiazePodziemi: Dobra to chyba zacznę od początku, 20 lat to nie jest dużo.
To consecrate metropolitan to co to jest, gdzie to znaleźć? I przecież Szwecja jest zainteresowana podbojem półwyspu Koła i jak zajmę całą granicę ze Szwecją tak jak to robiłem za pierwszym razem to mnie Dania zaatakuje ze Szwecją i Norwegią i mnie zjedzą. No chyba że rzeczywiście uda mi się zdobyć sojusz z Ottomanami i Czechami to może
@Szymi14: ja ostatnio grając Moskwą pod acziwmenty dla Moskwy / Orthodox brałem coś takiego:
1. quantity
2. religious
3. economic
4. quality
5. diplomatic
6. administrative

rok 1693, pół miliona armii (stacki 20/4/10), trójkowi doradcy oraz 113,56 dukatów na korupcję i tak jestem na plusie 50 dukatów :P

później olałem kampanię bo nie było co robić