Wpis z mikrobloga

@Strus: A co to jest

MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 24 kwietnia 2007 r. w sprawie rodzajów broni palnej odpowiadających kategoriom broni palnej określonym w dyrektywie w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni

?
@Slucham_psa_jak_gra_: Ok, tego nie znałem, ale klasyfikacja w tym rozporządzeniu nie ma obecnie żadnego praktycznego znaczenia, przynajmniej dla zwykłych posiadaczy broni. Może ma dla przedsiębiorców.

Natomiast według tego rozporządzenia tak, wszystko co ma lufę krótszą niż 30 cm to broń krótka.
@Slucham_psa_jak_gra_: eh nie rozumiesz... masz w tym rozporządzeniu (pomocnicznym) definicje co za co się uważa.. ale obowiązujące ustawy nie używają zwrotów "broń krótka", "broń długa długa", więc do niczego ci się to nie przyda.
@Emill: @Strus: Poza tym rozporządzeniem, które na przykład NIE DOPUSZCZA PEWNYCH KATEGORII BRONI DŁUGIEJ DO OBROTU dla osób fizycznych na terenie RP.
Na przykład takich jak ta na załączonym obrazku, pod warunkiem, że jest to broń długa.
Pytanie o cokolwiek na wykopie to jest dramat.
NIE DOPUSZCZA PEWNYCH KATEGORII BRONI DŁUGIEJ DO OBROTU dla osób fizycznych na terenie RP.

@Slucham_psa_jak_gra_: I nie obowiązuje, bo jest podrzędna względem ustawy o broni i amunicji chociażby. Przykłady broni niedopuszczonej według tego rozporządzenia do obrotu, którą normalnie można kupić w Polsce:
- broń automatyczna
- broń przystosowana do strzelania z tłumikiem huku (jest to praktycznie każda broń palna, poza tym ludzie w Polsce mają tłumiki i ich uzywają. Ba, są
@Strus: Jest nadrzędna, ale postanowienia sądu bazowały na tej kategoryzacji w kwestii wydawania pozwoleń np. kolekcjonerom. Więc prawo pozwala, ale jednak ustawa jest brana od uwagę w orzecznictwie. W uzasadnieniu prawnym orzecznictwa pojawia się powyższe rozporządzenie.

To znaczy, że chcący nabyć taką broń musiałby złożyć podanie o pozwolenie na posiadanie takiej - szczególnie niebezpiecznej - broni do ochrony osób i mienia, a to chyba najtrudniejsza do uzyskania kategoria.
@Slucham_psa_jak_gra_: Większość posiadaczy broni samoczynnej w Polsce ma ją na podstawie pozwolenia do celów szkoleniowych. Natomiast nie oceniałem łatwości nabycia takiej broni, stwierdziłem jedynie, że broń określona w kategorii A tego rozporządzenia jest normalnie w obrocie w Polsce.
@Strus: Jest w obrocie, ale nie dla osób fizycznych. Instytucja szkoleniowa to nie jest osoba fizyczna, bo jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.
A broń krótka samoczynna na pozwolenie do celów kolekcjonerskich jest wydawana, na to też jest orzecznictwo.
Gdzie tu jest sprzeczność z tym rozporządzeniem? Przecież jest przestrzegane co do joty, szczególnie, że UoBiA nie precyzuje takiego rozróżnienia - samoczynnie na odległość razi i pistolet automatyczny i karabinek automatyczny.
@Strus: Och, jeśli chodzi o martwe przepisy to połowa UoBiA taka jest, to nic nowego w polskim prawodawstwie, tu masz rację bezapelacyjnie i do samego końca A gdybyś chciał martwe przepisy to polecam rozpatrzyć swoje rury kanalizacyjno-ciepłownicze w rozumieniu artykułu 7 punt 1 podpunkt a).
Rozporządzenia działają tylko, jeśli są wskazywane w ustawach.
Gdyby w UoBiA był zapis, że "broń klasyfikuje się wg Rozporządzenia z dnia..." to by obowiązywało.
Skoro ustawodawca się na nie nie powołuje, to dla nas tak, jak by go w ogóle nie było.
Może się powoła za rok albo jutro i dopiero wtedy będzie obowiązywać.
To nie tak, że przepis jest martwy. Po prostu autor ustawy nigdzie go nie zastosował..
@Slucham_psa_jak_gra_: Broń samoczynna jest w obrocie dla osób fizycznych. Zgodnie z ustawą przy pozwoleniu kolekcjonerskim możesz posiadać broń samoczynną. Osobiście znam człowieka który ma kolekcjonerkę i ma broń samoczynną. Kosztowało go to bieganie po sądach ale wykładnia prawa jest jaka jest i mu się należy.