Wpis z mikrobloga

Potrzebuję porady jak rozliczyć #kryptowaluty sprzedane w 2018 roku jako osoba fizyczna, BEZ działalności gosp. W skrócie:
- krypto przelane na BitBay w styczniu 2018
- sprzedane tego samego dnia i wypłacone jednym przelewem na osobiste konto bankowe
- część krypto była kupiona w 2013 (m.in. na allegro), część dostałem
- nie chcę odliczać kosztów zakupu jeżeli nie jest to koniczne, ponieważ są dla mnie pomijalnie małe

Mój plan awaryjny na wypadek gdyby się okazało, że nie ma jednoznacznego sposobu rozliczania krypto wygląda tak: wpisanie kwoty otrzymanego z BitBay przelewu w rubrykę "Inne źródła przychodów". Czy taki sposób rozliczenia będzie akceptowalny w świetle przepisów?

#kryptowaluty #podatki
  • 29
@atari_XE: znalazłem taki artykuł, a w nim:

Koszty uzyskania przychodu to udokumentowane i powiązane relacją przyczyna-skutek ze zbyciem koszty poniesione w celu osiągnięcia oraz zabezpieczenia przychodu. Ta kwestia wciąż pozostaje w świetle prawa niejasna, dlatego przed rozliczeniem warto zasięgnąć rady eksperta niezależnego, bądź pracownika urzędu skarbowego.


Poza zakupami na allegro nie jestem w stanie udokumentować zakupów, tym bardziej, że w 2013 nie istniał żaden obowiązek prowadzenia jakiejkolwiek dokumentacji krypto. Nawet
@thecar: to nie ważne, znajdź sobie ceny z 2013, wyceń te zakupy po jakieś tam cenie z tamtego okresu, wyższa lepsza ;), spisz to sobie w excelu
jakaś data zakupu, ilość, cena, wartość
jak znadziesz ceny z tego okresu to sobie je zachwaj zrzut ekranu, excel, pdf
dzięki temu będziesz miał wartość zakupu a powiesz że kupiłeś od nieznajomego przy jakieś okazji z ciekawości
to lepsze dla urzędu niż jakieś dziwne
znajdź sobie ceny z 2013, wyceń te zakupy po jakieś tam cenie z tamtego okresu, wyższa lepsza ;), spisz to sobie w excelu


@atari_XE: W razie kontroli dla urzędników to będzie miało jakąkolwiek wartość? Gdyby to było takie proste, to każdy by sobie podawał ceny z górki, żeby mieć jak najwyższy koszt i zapłacić jak najmniejszy podatek. Wątpię, że to przejdzie.

Tak jak pisałem, część zakupiłem a część pochodzi z wymiany,
@thecar: przecież nie ma oficjanych kursów BTC :)
urzędnik nie możliwości weryfikacji ile zapłaciłeś jeżeli płaciłeś gotówką
jeżeli pokażesz im datasheet z cena ze wszystkich lat to bedzie ok
a inaczej nie masz nic
@thecar: dla urzędu jest ważne żeby cena nie odbiegała rażąco od rynkowej
jak kupujesz samochód nie na fakturę tylko od prywatnego, to idziesz do urzędu zapłacić PCC a urząd patrzy na kwotę na umowie a tam roczne lambo za 10 tys zł i ty stoisz uśmiechniety że zapłacisz tylko 100 zł podatku PCC
a urzędnik otwiera neta i sparwdza że takie lambo to nie 10K tylko 500 mln zł i ci
urzędnik nie możliwości weryfikacji ile zapłaciłeś jeżeli płaciłeś gotówką


@atari_XE: ale będzie pewnie wymagał wykazania przeze mnie skąd te kryptowaluty posiadam. Właśnie przeliczyłem, że zakupy z allegro z 2013 roku odpowiadają za około 30% wartości przelewu z BitBay. Zgodnie z Twoją propozycją mogę napisać, że pozostałe 70% kupiłem w 2017 przed górką i mój dochód na tych 70% to ułamek kwoty otrzymanego przelewu. Uważasz, że to przejdzie?
@thecar: nie rozumiem

sprzedałeś na bimbaju ileś BTC, załóżmy 10, 30% z nich czyli 3 BTC kupiłeś na allegro i na to masz dokumenty
czyli brakuje Ci na 7 BTC

jeżeli te 7 nabyłeś w 2017 to imho możesz je wycenić takim sposobem jak proponuję i to jest wszystko legitne

chyba że ściemiasz i tu uważaj bo bimbaj ma historię twoich tranzakcji jak i również wpłat BTC, i adresu z jakiego
@atari_XE: kwota jest poniżej 10K, dlatego pytam tu, inaczej poszedłbym do kancelarii.

Te pozostałe 70% zdobyłem w latach 2013.

bimbaj ma historię twoich tranzakcji jak i również wpłat BTC, i adresu z jakiego te wpłaty wchodziły,

więc nie może się zdarzyć tak że napiszesz że kupiłeś BTC w 2017 a w historii BB będzie że wpłaciłeś te 10 BTC w 2015 i dzong, rozumiesz

Krypto i kasę na BB trzymałem <24
@thecar: Najważniejsze, że zapłacisz podatek od tego co sprzedałeś na bitbay. Jak nie masz dowodów zakupu to możesz wpisać zerowe koszty przychodów. Były jakieś interpretacje podatkowe i przy braku dokumentacji tak trzeba zrobić.
@plaisant: gdybym wiedział, że w kwietniu 2018 rząd tak #!$%@? temat rozliczania z kryptowalut to też bym tę kwotę wypłacił w bitomacie. Niestety w styczniu 2018 nie spodziewałem się takiego obrotu sytuacji.