Wpis z mikrobloga

@Goofas: swoją drogą to ciekawy case, który może obrazować dwie teorię:

1) Polacy nagle kupili retorykę Urbana i prymitywne drwiny z chrześcijaństwa stały się akceptowalna normą
2) Wypok obsiadła katofobiczna bojówka, która za punkt honoru postawiła sobie walkę z wiarą, a następnie uwierzyła w utworzoną przez siebie antyklerykalną bańkę.

Myślę, że obiektywną wskazówką, która mogłaby naprowadzić nas na właściwy trop byłyby np. dane nt. sprzedaży Faktów i Mitów. Z pewnością udowodnisz
  • Odpowiedz
@4tek:

prymitywne drwiny z chrześcijaństwa


masz rację, nie powinno się wyśmiewać głupich zachowań hierarchów kościelnych ani irracjonalnych dogmatów, bo jeszcze ktoś przestanie wierzyć i co wtedy będzie
  • Odpowiedz
@Patologiczny_Klamca: gdybyś potrafił spojrzeć na temat religii z szerszej perspektywy być może dostrzegłbyś, że wiara w pierwszej kolejności pełni rolę pozytywnego spoiwa społecznego - bez względu na to, czy Bóg siedzi tam gdzieś na chmurce, czy też nie. To też doskonały przetrwalnik konserwatywnych wartości, co jest realną genezą hałaśliwej nagonki uskutecznianej w internetach przez margines obywateli tego kraju.
  • Odpowiedz
@4tek:

że wiara w pierwszej kolejności pełni rolę pozytywnego spoiwa społecznego


W mojej opinii wiara jest źródłem podziałów, uprzedzeń i narzędziem władzy.

To też doskonały przetrwalnik konserwatywnych wartości


Przetrwalnik doskonały wartości niedoskonałych.
  • Odpowiedz
@Patologiczny_Klamca: no widzisz, brakuje Ci kompetencji w temacie i budujesz swoje - niestety destruktywne - opinie na podstawie prostych skojarzeń. Jako punkt wyjścia proponuję Ci klasyczną teorię Tonniesa o Gemeinschaft'cie i Gesellschaft'cie. Pozdrawiam
  • Odpowiedz
@Patologiczny_Klamca: zauważam jedynie, że spłaszczanie tematu do dyskusyjnych kwestii teologicznych albo "kadrowych" wypacza pogląd na katolicyzm jako taki, którego olbrzymim atutem jest jego nieoceniona pozytywna funkcja społeczna. Szkoda burzyć dom, w którym się mieszka tylko dlatego, że ktoś go kiedyś przemalował na czarno, a okna są nieszczelne. Jeżeli tego nie zauważysz w odpowiednim momencie to obudzisz się kiedyś pod gołym niebem i pozostanie Ci zamieszkać pod mostem ( ͡° ʖ
  • Odpowiedz