Wpis z mikrobloga

Skończyłem pierwszy sezon Black Mirror (całe 3 odcinki Xd) i powiem tak, kompletnie nie czuję tego szału i podniety tym serialem, grupową docelową są chyba bezrefleksyjne zachodnie masy bo na mnie jakoś nie zrobiło wrażenia ruchanie świni przez PM czy jakieś ziarno, które zapisuje ci wspomnienia w głowie. Drugi odcinek o rowerzystach w więzieniu gdzie jedynym celem jest kupienie za 15 baniek biletu na konkurs to już w ogóle abstrakcja. Nie chcę uchodzić za jakiegoś freethinker'a co patrzy w okno podczas jazdy pociągiem ale bez kitu, komu to "otworzyło umysł" i kto uważa to za "wow, taka będzie przyszłość"? Nie mówię, że takiego ziarna nie będzie bo jakby 30-40 lat temu nagrać film, że przy pomocy maszynki wielkości paczki chusteczek będziemy rozmawiać, robić zakupy, oglądać filmy i rezerwować bilety lotnicze to pewnie też by było "wooow ale futurystyczne, niemożliwe". Bardziej się zastanawiam kto się jara takimi motywami, dla mnie to ani nowe, ani futurystyczne, bardziej takie "no spoko, taka rzeczywistość, w której ludzie żyją, mam się tym jarać?". Nie wiem jak dalsze sezony bo nie będzie mi się chciało tracić na to czasu ale sprawdziłem sezon 1 i uważam, że mocno przehajpowany jest ten serial. A z tym ruchaniem świni to już naprawdę tak kręcili spiralę "szokowania", że jak to tak może premier dymnąć świnię xD jak tylko zobaczyłem, że dymanie świnki będzie no to schemat prosty, jak AT nie znajdą przetrzymywanej to koleś puka świnkę i w zależności czy dobrze się to rozegra ze społeczeństwem to albo dymisja albo wieczna chwała i punkty procentowe w górę ¯\_(ツ)_/¯ taka moja opinia, może ktoś wejdzie w polemikę i wytłumaczy mi jak to wygląda z widoku osoby jarającej się serialem? Żeby nie było, doceniam konwencje, oryginalny motyw z tym, że każdy odcinek to nowy temat z nowymi bohaterami. Moja ocena 6/10
#blackmirror #recenzjazdupy
  • 120
@fan_comy: Nie oglądałem, ale po relacjach tych co widzieli i przeczytanych na necie opiniach nie mam zamiaru. Ogółem wrażenie ze cały ten serial to podawanie motywów obecnych w literaturze sci-fi od kilkudziesięciu lat, ale w formie przystępnej dla mas, które o kulturze wyższej od netflixowych seriali i filmów puszczanych w kinie w galerii maja pojęcie blade, albo żadne.
@fan_comy Kompletnie nie zrozumiałeś tego serialu. Serial nie ma na celu pokazania jakichś futurystycznych wynalazków ani szokowania tym że ktoś rucha świnie, a wpływ techniki na człowieka i społeczeństwo. Z ruchaniem świni chodziło o pokazanie jak działa demokracja, jak wpływa na decyzję i czyny polityków, a ruchanie świni miało pokazać do czego można się posunąć ulegając szantazystom, a szantazystami pośrednio było samo społeczeństwo, które wymuszalo takie a nie inne zachowanie. W odcinku
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@fan_comy: my z niebieskim po pierwszym odcinku zrezygnowaliśmy. Kurła jakby wykopek stulejka pisał skrypt-> oo fajne urządzenie i motyw, zróbmy z tego historię jak baba ma bolca na boku ( ͠° °)
Dalej nawet nie mamy zamiaru ruszać.
Już pomijając, że żadnych pozytywnych wzorców w tych serialach nie ma ;_;
Polecam (jeśli lubisz chociażby star treka) The Orville, lekkie, z humorem a porusza ważne problemy, np.
Kompletnie nie zrozumiałeś tego serialu.


@GrammarNazi: Ten serial można podsumować jednym zdaniem: "I'm 14, and this is deep"
Chyba nic lepiej tego nie opisuje. Serial dla idiotów którzy marnują życie przy TV/Netflixach/innych tego typu, bo tylko dla nich taki pseudointelektualny rzyg może być wartościowy.
Zrozumiałbym jeszcze, gdyby sama realizacja była wysokiej klasy, ale to niestety paździerz na poziomie niskobudżetowych filmów C. Taki The Room, tylko aktorzy ciut lepiej grają.

@fan_comy:
jeżeli takie masz zdanie o black mirror, to możesz podać książki które wg. ciebie są jego odwrotnością i naprawdę warto poświęcić czas aby je przeczytać?


@caribbean:
Problem trzech ciał - Cixin Liu
Nowy wspaniały świat - Aldous Huxley
Solaris - Lem
Koniec wieczności - Isaac Asimov
451 stopni Fahreneita - Bradbury Ray

ogólnie Lem, Asimov, Orwell, Huxley, Philip K. Dick, Frank Herbert i pewnie jeszcze wielu których nie przytoczę z głowy.