Wpis z mikrobloga

Mirki, może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego laptop zamula? Ma 4 lata, mam od początku wykupionego antywirusa, mam te programy do 'czyszczenia', nie trzymam na nim filmów czy wielu gigabajtów zdjęć. Mam tu materiały na studia a zainstalowane tylko GTA SA, autocada, arcgisa, corela i VLC.

Co sprawia że z miesiąca na miesiąc laptop działa wolniej, zacina się, nie jest w stanie wykonać prostych działań w wyżej wymienionych programach, mimo że kiedyś spokojnie mogłam w nich pracować i jeszcze słuchać muzyki w tle? Co zrobić żeby go odmulić? Nie znam się na tym kompletnie ;p a już mnie denerwuje że zacina się nawet przy próbie przeglądania obrazków w windows exploatorze xd

Mam Samsunga, procesor intel i5-3230M, 8GB ramu (dostępne 7,71GB), windows 8.1

#pytanie #pomocy #informatyka #laptopy #programista15k i nie wiem kogo mogłabym jeszcze zawołać

  • 59
@asadasa: Niekoniecznie zmiana dysku cokolwiek da - pewnie nie używałaś go jakoś intensywnie, więc nie powinien być zużyty. I nie jest tak stary, by być wolnym samym z siebie.

Zreinstaluj system i sprawdź czy dalej muli. Jak dalej muli to daj do czyszczenia. Jak po czyszczeniu nadal jest problem, to dopiero wtedy pakuj kasę w nowy dysk.
@asadasa:

mam tylko dysk C, pisze pod nim że 510GB wolnych z 673GB


OK. Masz mnóstwo wolnego miejsca na dysku C. Oczywiście możesz kupić dysk SSD ale nie jest to konieczność. Twój laptop ma dobre parametry. Po czyszczeniu i instalacji systemu będzie śmigał. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@asadasa od Windows 8 w górę jest opcja "odśwież system" - z pomocą Google dałabyś radę sama sobie go "postawić na nowo" ale trzeba patrzeć co klikasz żebyś nie usunęła sobie wszystkich danych skoro masz tylko jedną partycję na dysku. Zawsze lepiej mieć dwie - jedną na system a drugą na ważne dane. Jeśli będziesz komuś go oddawać "do czyszczenia" to poproś o taki podział dysku. Co do antywirusa ja odkąd mam
@marcel_pijak: z ciekawości, który producent routerów dla klientów indywidualnych dodaje soft zabezpieczający by default? I co masz na myśli przez zabezpieczenie na nim? IPS? Firewall aplikacyjny? Swego czasu pracowałem w branży i nie kojarzę takich rozwiązań ale chętnie się dowiem.

Co do stosowania AV przez zwykłego Jana Kowalskiego byłbym ostrożny z odradzaniem, wystarczy że ktoś nieopatrznie otworzy złośliwy załącznik z maila i będzie problem. Tak m.in. rozsiewał się ransomwere o którym