Wpis z mikrobloga

Mireczki z #siecikomputerowe #windowsserver #activedirectory #windows
Czy ten kurs będzie dobry aby nauczyć się podstaw obsługi Windows Server oraz Active Directory?
Oraz czy dzięki temu kursowi będę w stanie stworzyć w domu małą sieć domenową dla 3 kompów, drukarki ze zdalnym dostępem?
Server by stał na VirtualBox albo Hyper-V (co lepsze?)

https://www.udemy.com/windows-server-2016-praktyczny-przewodnik-i-konfiguracja/

Dzięki :)
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Invisible22: jak wirtualizujesz Windows server czy klientów to nie ma sensu brać czegokolwiek innego niż HyperV. Samego kursu nie znam, ale spokojnie powinieneś ogarnąć tworzenie AD dodawanie klientów DHCP DNS i wds jak nie z tego tutorialu to z innych, a w razie czego pytaj na Mirko. Dobra strategia jest też nauka pod certyfikat MCSA Windows server, ale zmienili trochę tryb w 2016 i każdy jeden egzamin wchodzi dość głęboko w
@Invisible22 lepiej załóż sobie triala premium na LinkedIn, będziesz miał dostęp do Lynda.com - w 30 dni zrobisz z 2-3 kursy za darmo, może nawet cała certyfikację jeśli masz dużo czasu.

Nie zapomnij wyłączyć subskrypcji (nakrętek zrobić to od razu)
@Koliat: Samo tworzenie domen i dodawanie komputerów, userów itd to już wiem. Bardziej chodzi mi o wirtualizację i zarządzanie siecią. Tego jeszcze nie umiem :D
Aktualnie korzystam z Hyper-V i tak jak wspomniałeś Server 2019 :)

@brck89: Dzięki, obadam.

A ogólnie napiszę Wam o co mi chodzi tzn co chciałbym uzyskać w domu do dalszej nauki.

Komp stacjonarny a na nim Hyper-V z zainstalowanym Windows Server 2019 jako serwer.
Pierwsza
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Invisible22: wszystko możesz załatwić jedna karta sieciowa, bo sieć wirtualizujesz za pomocą HyperV. Najłatwiej na początku będzie Ci budować external, i któryś serwer podpięty do tej fizycznej sieci robiłby DHCP dla klientów i czego tam chcesz. Dostęp zdalny do serwera załatwisz np rdpem jak możesz wystawić port, najlepiej zmień rdp na port 80 i tak się łącz, ew jakieś reverse proxy (w windows server masz web app proxy które chyba możesz
@Koliat: Super dzięki!
Tylko czy teraz dobrze rozumiem.
Tworzę serwer, nadaje mu sztywne IP z zakresu jakie mój FunBox od Orange oferuje, ustawiam mu bramę. I tu mam 1 problem. Jakie DNSy? Czy takie jak podaje router czy obojętnie co mogę wpisać? Bo coś muszę bo inaczej wita mnie komunikat "Protokół DHCP wyłączony".
Następnie przy pomocy AD dodaję kompy, drukarkę etc i za pomocą roli DHCP ustawiam im IP itd. I
@Invisible22: Pytanie jak chcesz mieć to rozwiązanie. Na start proponuje: wyłącz DHCP w funboxie jeśli się da, ustaw na swoim serwerze DHCP i rozdawaj konfigurację LAN taką jaką masz teraz w sieci - jak masz 2 serwery DHCP w jednej sieci to będą się gryźć. DNSy ustaw na serwer AD, a który z kolei powinien je forwardować np. do jakiegoś publicznego serwera 1.1.1.1 czy google. DHCP skonfigurujesz w opcjach tak żeby