Wpis z mikrobloga

Cześć,

Jakiś czas temu wspominałem, że razem z Darkiem pracujemy nad kodem (a docelowo kursem) poświęconemu tworzeniu mikroserwisów w .NET Core. Po ponad półrocznym "kodzeniu" po godzinach, tonie zebranego "feedbacku" na różnego rodzaju konferencjach i wielu zmianach koncepcji, wstępnie ukończyliśmy pierwszą wersję solucji, a poniżej krótki teaser ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Pozwólcie, że z grubsza przekleję (ponieważ całość będzie po angielsku) jakie tematy m.in. zostaną poruszone:

- RESTful API implementation with ASP.NET Core
- Domain Driven Design fundamentals
- SQL and NoSQL databases (SQL Server, MongoDB, InfluxDB)
- Distributed caching with Redis
- API Gateway and other patterns designed for microservices
- JWT, authentication, authorization
- Communication via websockets using SignalR
- CQRS, Commands, Queries & Events handlers
- Using RabbitMQ as a message queue with RawRabbit
- Dealing with asynchronous requests, Process Managers and Sagas
- Internal HTTP communication with RestEase
- Service discovery with Consul
- Storing secrets with Vault
- Monitoring with App Metrics, Grafana, Prometheus and Jaeger
- Logging with Serilog, Seq and ELK stack
- Building Docker images, managing containers, networks and registries
- Defining Docker compose stacks
- Managing your own Nuget feeds (e.g. MyGet)
- CI & CD with build services such as Travis CI, Bitbucket Pipelines or VSTS
- Deploying services to the Linux Servers and configuring Nginx
- Orchestrating services on your VM or in the Cloud using Portainer or Rancher (built on top of Kubernetes)

Cały kod rezyduje oczywiście na GitHub:

https://github.com/devmentors
https://github.com/devmentors/DNC-DShop (readme co i jak)

Oraz trochę dodatkowych informacji u mnie na blogu.

#programowanie #programista15k #dotnet #dotnetnews #csharp #dotnetcore #mikroserwisy #akademiaspetza #spetz #devmentors #dshop
spetz - Cześć,

Jakiś czas temu wspominałem, że razem z Darkiem pracujemy nad kodem...
  • 40
@spetz: no nie zgodzę się. Mono-solucja owszem, ale mono-repo ani trochę, a ułatwia development, aczkolwiek to już kwestia preferencji, choc w tym przypadku obstawiałbym za mono-repo bo ułatwia to życie osobom korzystającym z tego, a nie ma tu problemów pt ograniczone dostępy itd gdzie multi-repo ma sens
@trustME: preferuję mieć osobne, całkowicie niezależne repozytorium dedykowane danej usłudze (oraz docelowo zespołowi) niż ładować wszystko do jednego wora, a nie daj Boże jeszcze komuś przyjdzie do głowy używać git submodule :).
@Thexil: tak, tylko trochę skrócony tzn. pierwsze odcinki omawiają najważniejsze (z mojego punktu widzenia) zagadnienia związane z samym programowaniem ale pod każym wpisem na blogu jest lista materiałów w celu poszerzenia wiedzy.