Wpis z mikrobloga

Planuję zakup używanego serwera do domu, ma utrzymać kilka podstawowych usług typu e-mail, komunikator itp. z zachowaniem możliwości dołożenia jeszcze paru serwisów, ale nie powinien zawieszać się np. przy Nextcloudzie. Koniecznie możliwość ustawienia RAID 0/1, mile widziane niskie zużycie energii. W jaką półkę cenową powinienem celować? Czy warto na coś zwracać uwagę, by nie naciąć się na trupa?

#linux #informatyka #serwery #komputery #pytaniedoeksperta
  • 16
W mojej byłej firmie była ze 2 lata temu wymiana serwerów, kupiłem dwa kompletne poleasingowe Delle OptiPlex 790 z i5, po $50 do jednego wsadziłem dyski z mojego starego komputera i używam jako desktop, do drugiego dokupiłem na ebay-u kontroler raidowy IBM za $37 plus bateria za chyba $15, dwie pamięci po 8GB (zostało jeszcze miejsce na kolejne 16G) i dwa dyski Ultrastar 2GB w RAID1, i zazinstalowałem tam vmware esxi (jest
@MartwyProsty: no ale po co? sztuka dla sztuki trzymać takie coś w domu, bo to ciągnie też mase prądu i jest głośne. Lepiej kupić dobry VPS a nawet dwa bo wyjdzie za koszt prądu ( ͡º ͜ʖ͡º)
A jakie to desktopowe komponenty mają zużywać tę energię? Wystarczy ci płyta główna, procesor, pamięć, kontroler RAID dla bezpieczeństwa, ze dwa albo trzy dyski i masz serwer, cichy i szybki. Ewentualnie możesz dołożyć drugą kartę sieciową. W biosie możesz wyłączyć wszystko co niepotrzebne, kartę muzyczną, graficzną czy co tam jeszcze chcesz masz.