Wpis z mikrobloga

Mireczki,
mam zamiar wymienić moją przerzutkę tylną SHIMANO Alivio RD-M4000 na SHIMANO Deore XT RD-M771.
Pierwsze pytanie czy w ogóle warto? Czytałem opinie o Deore XT i chwalona jest pod niebiosa. Mówię tu o kasecie 9-rzędowej.
Drugie pytanie: czy warto wymienić manetkę z Alivio na coś lepszego, przykładowo Deore czy to olać bo bezsensowny koszt?

#rower #rowery #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 17
@bitterpiter: Co do przerzutki bym się zastanowił. Myślę że miałoby to sens jeśli często jeździsz po wyboistym terenie, na którym obija się łańcuch. Ale to alivio to zacny sprzęt.
Co do manetki to jeśli się nie mylę Deore ma 2-way release, czyli zrzucać bieg możesz popychając manetkę kciukiem albo palcem wskazującym.
Ja bym odłożył kasę i węszył za 10/11 rzędowym napędem na przykład na przyszłość.
@pietryna123: jak to jest z tymi rapidfire+? to jakaś grupa? Deore i Alivio się zaliczają? Jak to jest?
@Talarkowy: Klamkę? w sensie hamulcową?
@mazaq1: nie wymieniałbym, ale miałem kiedyś przygodę, w której łańcuch zerwałem i przerzutka Alivio dostała w dupę - wpadła w szprychy i ją trochę wygięło. Od tej pory, pomimo serwisowania, ciężko wchodzi 4. bieg. dlatego pomyślałem o wymianie. Manetka Alivio ma to samo tak jak mówi
@bitterpiter:
warto czy nie to kwestia subiektywna. Klika sie inaczej. Jest milszy ten klik.
ale czy to ma jakieś wielkie znaczenie? Nie ma.
Szybkość? Nie zauważyłem.

Na pewno są trwalsze. Ale w typowo amatorskim użytkowaniu gdzie rower rocznie przejeżdza 1000 km nie ma to znaczenia żadnego.
generalnie osprzęt wyższych grup to dla amatora raczej błyskotki. Z reszta najważniejsze jest dobre wyregulowanie napędu.

Jak chcesz inwestować to w amortyzator. Naprawdę.
Kup sobie
@bibsz: mówisz o wymianie przerzutki czy manetki?
Co do amortyzatora to nawet nie wiem jaki mam - jestem totalnym amatorem, ale nawet ja wiem, że ten co mam to jest syf z blokadą, która przydaje się bardzo, bo często mam zablokowany ;)
@bitterpiter:

generalnie jedym i drugim :)
ale manetki się czuje a przerzutki nie.
I pamiętaj - w wypadku napędu najważniejsza jest jego regulacja.
I żeby linki nie były pordzewiałe a pancerze zniszczone bo to też sie czuje i to mocno.

Deore XT na zasyfiałych linkach będzie gorzej działać niż alivio.
@bibsz: no ale skoro moje alivio nie wrzuca praktycznie 4 biegu i ma troche problemow czasem to moze warto wymienic od razu na cos lepszego? czy bez sensu? no wlasnie to jest moja kwestia
na manetki nie narzekam i są spoko dla mnie. bardziej pytałem na tej zasadzie: jesli zmienie przerzutke na deore i zostawie manetki alivio to popelnie grzech cięzki czy tylko lekki? i tak mialem zamiar sprobowac tej deore
@bibsz: tam wyzej pisalem ze kiedys mialem przygode i przerzutka wpadla w sprzychy i się wygła, ale była serwsiowana, natomiast mam wrażenie, że już nigdy nie zadziałała tak jak działała przed wypadkiem :(
@bitterpiter:

hak przerzutki miałeś wymieniany po tym wypadku ? Bo krzywy hak to (szczególnie po wypadkach) pierwszy podejrzany w takich sytuacjach.

Są metody na sprawdzanie jego krzywizny i ewentualne prostowanie ale to dość trudne w warukach domowych - choć możesz spróbować zrobić jakieś podobne narzędzie.
https://portal.bikeworld.pl/artykul/porady/zlota_raczka/5800/prostowanie_haka_przerzutki_tylnej

Jak hak by wymieniany i jest prosty to faktycznie może być skrzywiona przerzutka.

I w tej kolejności - najpierw sprawdź hak a dopiero potem przerzutkę.
@bitterpiter: słuchaj, co @bibsz mówi, mądrze prawi. IMO nie ma sensu wymieniać dla samego wymieniania, ma sens wymieniać jak jest uszkodzona. Różnicy w działaniu nie zauważysz, serio, za to będzie ładnie wyglądała. I jak wymieniać, do na Deore, nie ma sensu przepłacać za XT, bo poza niższą wagą niczego nie zyskujesz. Jeśli to treking i chcesz coś zmieniać, to może opony na jakieś fajne? Albo takie z dobrą wkładką, żeby kapci